The Surge 2 – hardcore sekání končetin ve sci-fi světě

Tagy:  hra, recenze, videohra, playstation, xbox, pc, Surge, Comgad

Sponzorované odkazy:

The Surge 2 – hardcore sekání končetin ve sci-fi světě

Budoucnost nemusí být vždy růžová a mechanické vylepšení člověka nemusí být vždy ku prospěchu celé civilizace. Ještě když tu máme mocnou přírodu a slabosti člověka, které nezachrání a neopraví žádná technika. Ve světě série The Surge je lidská šílenost na vysoké úrovni a lačnost po každém kousku technošrotu je neúnosná. Skoro každý pro nějaké vylepšení udělá téměř cokoliv, jelikož lepší vybavení znamená větší šanci na přežití.

Studio Deck13 po úspěchu prvního dílu, který překvapil skoro všechny na značku nezanevřelo a přineslo nám díl druhý. The Surge, ale není jediná hra ve stylu „souls“ her, první hrou bylo fantasy RPG Lords of the Fallen, které také nebylo vůbec špatnou hrou, ale až příliš se srovnávalo právě s Dark Souls. Proto se přechod do sci-fi světa vývojářům rozhodně vyplatil.

Pohled na část Jericha CityPohled na část Jericha City

Jericho City, jako ráj na zemi

Druhý díl série se odehrává ve městě s názvem Jericho City, to bylo vybudováno jako bezpečný ráj na zemi, ale i přesto se do města dostala nákaza nanitů, která způsobuje šílenost pro lidskou mysl až smrt. Proto bylo celé město uzavřeno. O samotném příběhu nechci příliš prozrazovat, jelikož toho na počátku hraní příliš nevíte. Váš vytvořený hrdina se vzbudí ve vězeňské části sloužící jako ošetřovna a postupně zjišťujete, co se vlastně stalo nejen s městem, ale i rozkrýváte původ nákazy a co se stalo s malou holčičkou, která havarovala právě ve městě a vojenské složky ji urputně pronásledují.

Odkrývání příběhu probíhá přes vzpomínky podobně jako echo ve hře The Division. Dále pak přes zvukové nahrávky různých skupin lidí a v poslední řadě přes rozhovory s NPC postavami. Ano, jedna z novinek druhého dílu je přidání NPC postav a bezpečných zón sloužící k obchodování, získávání informací a vedlejších úkolů. Vše si český hráči užijí více díky české lokalizaci, která je k dispozici ve všech verzích hry.

Tvorba postavyTvorba postavy

Přechod do města znamená pro hru také více otevřenější prostředí se slušnou porcí variability. Město vypadá velice dobře a je propleteno směsicí různých uliček a cest. Postupným průzkumem si pak dokážete v hlavě poskládat menší mapu a vše do sebe krásně zapadne. Ve hrách podobného typu mi dost často vadila absence pořádné mapy, ale překvapivě jsem s tím zde neměl sebemenší problém. Každá část města je něčím odlišná a orientace po městě mi nepřišla až tak těžká či frustrující.

Nacházení nových cest či zkratek k lékařské stanici, kde můžete uložit, nebo použít svůj nashromážděný technošrot dokáže vždy navodit pocit úspěchu. K tomu vám hodně napomáhají ostatní hráči, ty mohou na všem možném zanechávat různé značky na kterých poukazují na skryté předměty, cesty, ale i na hrozící nebezpečí, které není na první pohled vidět.

Brutální soubojeBrutální souboje

Co zabíjíte, to jste

Co je kromě nového prostředí ve hře nového? Vlastně všechno a nic. Hra si zachovala vše, co jsme měli rádi na prvním dílu, tedy hardcore zážitek plný soubojů, neustálého sbírání technošrotu, vylepšování, nebo vytváření nového vybavení a v neposlední řadě vylepšování samotného hrdiny. Nesmíme zapomenout na časté umírání a znovuoživování nepřátel, to sice nepatří k těm věcem, které mě na těchto her lákají nejvíce, ale bohužel k nim tak nějak neodmyslitelně pat­ří.

Ale hra se zlepšila ve všech směrech, kromě zmiňovaného prostředí, více NPC postav a bezpečných zón, se zlepšil upgrade postavy, více zbraní, setů brnění, které je možno všemožně kombinovat, přidávat zlepšováky, a přitom si udržovat energetickou náročnost. Vylepšením také prošel dron, jenž následuje naši postavu. Samotný dron má pořádný arzenál zbraní, kromě toho, že s ním sprejujete značky pro ostatní hráče umožní používat třeba miny, rakety, Molotovy koktejly, nebo si ho můžete vybavit nějakou střelnou zbraní.

Jeden z pěkně těžkých bossůJeden z pěkně těžkých bossů

Slušná řežba

To nejlepší jsem si, ale nechal na konec. To je vylepšení celé hratelnosti. Většina „souls“ her je tak trochu toporná, těžkopádná a pomalá až na výjimky typu Nioh, ale The Surge 2 posunul tuto hranici opět o něco výš. Celkový souboj je trochu živější a rychlé zbraně jsou opravdu rychlé, hra nabízí spousty stylů a způsobů boje. Není to jen o uskakování, několika kombinací útoků a občasného bránění slabých útoků.

Nově můžete útoky i odrážet, což vyžaduje perfektní načasování a vystihnutí směru útoku, dost vám v tom může napomoci jeden implantát, který zobrazuje směr útoku. Zaměřování na jednotlivé části je také super, buď můžete směřovat své útoky na slabá místa, nebo ty méně chráněná, ale pokud chcete nepřítelovu část vybavení, tak se musíte zaměřit na ni a před koncem života nepřítele ji useknout.

Verdikt

The Surge 2 mě rozhodně mile překvapil, hratelnost je skvělá a možná nejlepší v „souls“ her, vylepšování postavy a vybavení je tak akorát, aby nebylo příliš přeplácané a ani příliš jednoduché. Prostředí vypadá slušně a jeho variabilita je osvěžující. Škoda jen, že grafické zpracování není na příliš vysoké úrovni a příběh také příliš nezaujme. I když jsem hrál všechny „souls“ hry, tak The Surge 2 je po Nioh druhá, kterou jsem opravdu dohrál celou až do samotného konce.

Hodnocení redakce:  85 %

Výhody:

  • Parádní hratelnost
  • Zajímavý otevřený svět k průzkumu
  • Soubojový systém a systém vylepšování
  • Velké množství zbraní a brnění
  • Dron jako pomocník
  • Česká lokalizace na všech platformách

Nevýhody:

  • Pouze pro hardcore hráče
  • Grafický kabátek by zasloužil více
  • Ne až tak zajímavý příběh a vedlejší úkoly

Článek The Surge 2 – hardcore sekání končetin ve sci-fi světě byl publikován 7. října 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...