To nejlepší z E3 2012

Tagy:  E3, výstava, Assasins Creed 3, Black Ops 2, Hitman: Absolution, Resident Evil 6, Tomb Raider, Dishonored, Last of Us, God of War: Ascention, Beyond: Two Souls, Gears of War: Judgement, Forza: Horizon, Halo 4, Smartglass, Ubisoft, Far Cry 3, Watch Dogs, Splinter Cell: Blacklist

Sponzorované odkazy:

To nejlepší z E3 2012

Tradiční, nejvýznamnější herní výstava Electronic Entertainment Expo (E3), která proběhla 5. – 7. června v Los Angeles, letos představila opravdu značnou porci slibně vypadajících novinek. K představení nových konzolí ze strany Microsoftu a Sony sice nedošlo, přesto jejich show nepostrádaly na zajímavosti, i kdyby jen proto, že názorně ilustrují, kam se oba herní giganti ubírají.

Xbox pro celou rodinu

Microsoft se evidentně snaží o přeměnu svojí herní konzole na skutečně multimediální zařízení. Nejzajímavější je integrace tzv. Smartglass technologie, jež promění váš smartphone či tablet na šikovně řešené dálkové ovládání k Xboxu. Microsoft dále rozšiřuje podporu sledování sportů (zahrne kanál ESPN), filmů a seriálů i poslouchání hudby. Navigace v menu bude možná i pomocí hlasu, vlastníte-li Kinect, ovšem mezi podporovanými jazyky zatím čeština chybí. Nová bude i služba připravená ve spolupráci s firmou Nike, jež vám pomůže při nějakém tom tělesném cvičení.

Gears se vrátí v krvavém prequeluGears se vrátí v krvavém prequelu

Tradiční karty Microsoftu

Microsoft však nezapomněl ani na hry. Z nově oznámených zmiňme především Gears of War: Judgement, což je slibně vypadající prequel k původní trilogii. Představen byl jeho zajímavě vypadající multiplayerový mód, kdy se hráči rozdělí na obránce a útočníky (lidi versus emzáci), přičemž v rámci skupiny existují různé třídy postav a la Team Fortress. Novinkou je i poměrně odvážná Forza: Horizon, která na rozdíl od předešlých dílů sází spíše na arkádovější styl hraní a open-world styl hry z prostředí hudebního festivalu v Coloradu. Trio velkých exkluzivit doplňuje Halo 4 s novými nepřáteli, na něž se můžeme těšit už letos v listopadu. Na konferenci byla představena i řada dalších third-party titulů, ty však pro větší přehlednost budou zmíněny níže. Stále však evidentně platí, že Xbox je pro řadu těchto her na prvním místě, jak dokazuje i prodloužená časová exkluzivita na veškeré DLC pro Call of Duty nebo Skyrim (DLC Dawnguard je již v prodeji, majitelé PC/PS3 se dočkají ke konci tohoto měsíce).

Ellen Page hraje hlavní hrdinku v Beyond: Two SoulsEllen Page hraje hlavní hrdinku v Beyond: Two Souls

Sony a jeho exkluzivity

Sony se letos znovu vytasila s řadou „PS3-only“ titulů, jejichž předváděčky vzbudily obecné nadšení, ačkoliv doby, kdy obecenstvo nevěřícně zíralo na grafiku, kterou tato konzole dovede předvést (vzpomeňme na E3 předváděčky Uncharted 2 a God of War 3), jsou přece jen pryč. Nová hra (či spíše interaktivní film) The Beyond: Two Souls od tvůrců Heavy Rain sice vypadá úžasně, avšak o ohromný skok v grafice se ani v jeho případě nejedná. Hráč ovládá dívenku na útěku i jejího neviditelného průvodce (jakéhosi anděla strážného). Ovládání je téměř totožné s Heavy Rain, ovšem řada lidí si bohužel již v předváděné ukázce všimla řady příběhových nelogičností a paradoxů. U obyčejné hry by to člověk odpustil, avšak u takto filmového počinu jsou očekávání ohledně vyprávění kvalitního, smysluplného příběhu přece jen výše.

Tenhle drobeček se na vás těší v multiplayeru GoW: AscentionTenhle drobeček se na vás těší v multiplayeru GoW: Ascention

Velice pěkně vypadaly i další exkluzivity jako God of War: Ascention (prequel k trilogii, či spíše pentalogii) a Last of Us od tvůrců Uncharted. Tým stojící za Ascention již dříve poprvé v sérii představil multiplayer, na E3 bylo kromě něj však k vidění i demo ze singleplayeru. Obecenstvo bylo upřímně šokováno skutečností, že antihrdina Kratos v jedné scéně zcela netypicky ledabylým šťouchnutím zachránil prchajícího člověka, jehož by jinak propíchl vržený oštěp. Snad jen škoda, že se tvůrci neodvážili víc riskovat – v demu stále porcujete nepřátele stejnými řetězy s čepelemi, tak jak tomu bylo u předešlých her.

Joel z Last of Us nejde pro ránu dalekoJoel z Last of Us nejde pro ránu daleko

Last of Us naproti tomu představilo postapokalyptický svět, kde ovládáte muže s holčičkou snažící se prostě přežít (celé to trošku připomíná film The Road). Nábojů je poskrovnu, takže při potyčkách přichází na řadu efektní surový boj na blízko (žádné karate nečekejte), stealth útoky a kombinování předmětů. Podobně jako v Uncharted hra disponuje řadou kontextuálních animací, díky nimž se postavy hýbou a pohybují prostředími i během hraní opravdu realisticky. Zajímavě vypadá i šílená „party bojovka“ Playstation All-Star Battle, kde účinkuje řada známých postav z různých her (nejen těch exkluzivních) a také závody Sackboyů v Littlebigplanet: Karting s propracovaným editorem.

Co je s Vitou?

Zklamáni byli příznivci PS:Vita, pro kterou zatím evidentně schází opravdu silný produkt, jenž by tento malý, přenosný zázrak prodával. Assassins Creed: Liberation s ženskou hlavní postavou sice vypadá pěkně a snad se povede i nově oznámené Call of Duty Black Ops: Declassified, ale zatím to vypadá, jako by se z Vity měla stát druhá PSP – pár zajímavých spin-off titulů jako Uncharted: Golden Abyss vznikne, ovšem nic opravdu zásadního. Je to přitom škoda, potencionál je tu ohromný.

Tichý vítěz E3 – Assassins Creed 3Tichý vítěz E3 – Assassins Creed 3

Kolos jménem Ubisoft

Tou největší zásobárnou skvěle vypadajících her se ukázal Ubisoft. Far Cry 3 vypadá stále lépe a dočkáme se u něj kromě klasického multiplayeru i co-opu pro 4 hráče. Hitman: Absolution předvedl kromě skvělé grafiky i variabilitu, s jakou můžete misemi procházet a nutno dodat, že se můžeme těšit na vraždění opravdu ve velkém stylu. Nově oznámený** Splinter Cell: Blacklist** (bohužel s novým hlasem pro Sama Fishera) půjde ve stopách akčněji pojatého předchozího dílu a sluší se podotknout, že takový Jason Bourne by mohl hlavnímu hrdinovi leccos závidět. Skutečný šok se dostavil s představením hry Watch Dogs, která jakoby spadla z čistého nebe. Mix Assassins Creed s Matrixem a GTA v hlavní roli s vrahem používajícím všemožné hackovací finty vypadá opravdu hodně zajímavě a bude zajímavé sledovat, která z připravovaných her s assassíny nakonec zaujme nejvíce. Když už jsme u toho – Assassins Creed 3 se stal pravděpodobně nejčastěji vyhlašovanou hrou výstavy. Předvedl singleplayer v zasněžené americké divočině včetně zavraždění britského důstojníka přímo v jeho táboře, úchvatně vypadající námořní bitvu, revoluční Boston, změny ročních období a počasí, multiplayer větší než dříve a opravdu úžasný CGI trailer. AC3 vypadá prostě skvěle a zahrají si ho i majitelé nové konzole od Nintenda Wii U.

V MoH si zaharajete za příslušníky speciálních jednotek z různých zemíV MoH si zaharajete za příslušníky speciálních jednotek z různých zemí

Střílet a jet

Na E3 toho bylo k vidění však mnohem víc, jako třeba letošní Need for Speed: Most Wanted 2 od tvůrců série Burnout a předchozí chválené NfS: Hot Pursuit. Důraz bude kladen na online kompetitivní službu Autolog 2.0., otevřený svět a honičky s policií. Snad to bude větší zábava, než jakou předvedla ukázka, neboť ta příliš nenadchla. Ze stříleček nelze opomenout Black Ops 2, která poprvé veřejně představila jak level z válkou decimovaného Los Angeles, tak i Strike Force misi ze Singapuru, v níž můžete ovládat jakéhokoliv vojáka či bojové vozidlo/stroj ze svého týmu, nebo jim rozdávat rozkazy z overwatch módu. Co se L.A. mise týče, vše vypadá opět velice akčně a efektivně a vaše postava má zaplaťpánbůh opět hlas. I přesto, že BO2 toho podle všeho ve výsledku podle nabídne opravdu hodně, graficky byla doslova zadupána do země poslední velkou hrou CryTeku – Crysis 3 a novou Medal Of Honor: Warfighter, jež předvedla misi ze Somálska na enginu Battlefieldu 3.

Resident EVil 6 se pokusí spojit strach a akciResident EVil 6 se pokusí spojit strach a akci

Horrory beze strachu?

Velkou pozornost upoutal i Resident Evil 6, který ukázal gameplay všech tří hlavních postav (Chris, Leon a Jake). Zatímco první je čistou akcí, kampaň za Leona je o poznání temnější a atmosféričtější. Kampaň za Jakea nabídne klasický úprk před velkým mutantem po celou dobu jeho kampaně (vzpomeňte si na Nemesis) a vylepšený boj nablízko, jak se na syna Adama Weskera patří. Každá z kampaní půjde hrát i jako co-op s parťákem, což však bohužel opět poněkud snižuje faktor strachu – a to i v Leonově kampani. V této souvislosti připomeňme ještě předvedený** Dead Space 3**, který také představil co-op (na zamrzlé planetě) a spíše než horror připomíná nyní Gears of War. V dobrém i špatném slova smyslu.

Lara si ve svém dalším dobrodružství sáhne na dnoLara si ve svém dalším dobrodružství sáhne na dno

Lara Croft 2.0

Velice slibně vypadá i dlouho očekávaný Tomb Raider s „neotrkanou“ Larou, která ztroskotá na „ne tak docela pustém“ ostrově a musí se o sebe postarat, přežít, zachránit přeživší přátele a snad se i dostat pryč. Inspirace sérií Uncharted je evidentní (tvůrci ji ani nepopírají s tím, že je to jedna z jejich nejoblíbenějších her), Lara však není Drake a spíše než by trousila vtipné poznámky, raději křičí, ječí, vzdychá a heká…hrůzou. Poměrně překvapivě se tvůrci rozhodli do hry implementovat i RPG systém se zkušenostními body. Lépe představeny byly i sekací orgie v Metal Gear Solid Rising: Revengeance, v hlavní roli se Snakeovým parťákem Raidenem.

Dishonored vypadá každopádně zajímavěDishonored vypadá každopádně zajímavě

Vrahounů není nikdy dost

Konečně zmiňme ještě novou hru od Bethesdy – Dishonored. Jedná se o další assassínskou hru (tentokrát z pohledu vlastních očí) odehrávající se ve steam-punkovém světě. Graficky tento počin velmi připomíná Bioshock. Podobně jako v Hitmanovi i zde je kladen velký důraz na množství způsobů, jak splnit svůj úkol. Hra však využívá řadu zajímavých, neokoukaných prvků. Chcete se dostat na protější střechu? Teleportujte se. Jak se infiltrovat do střežené budovy? Převtělte se do ryby a proplujte potrubím. Stráže vám stojí v cestě? Zavolejte si na pomoc krysy. Kreativitě se meze nekladou.

Na E3 mě letos nikdo nedostane, byla jsem tam minule!Na E3 mě letos nikdo nedostane, byla jsem tam minule!

Kdo se nedostavil

Jak už to tak bývá, ne každá očekávaná hra se dočkala předváděčky. Nejvíce asi zklame absence toužebně vyhlížené GTA 5. Oproti tomu PS3 exkluzivní Final Fantasy Versus XIII a Last Guardian čekal již jen málokdo a o obou hrách panují i přes ujišťování tvůrců pochyby, zda vůbec někdy vyjdou. Jestli ano, pak bude velmi těžké naplnit očekávání. Zklamáni byli i čekatelé na Bioshock: Infinite a poměrně překvapivě nebyla představená ani nová Killzone. Nezbývá než vyhlížet a doufat v jejich přítomnost na srpnovém Gamescomu.

Předobjednat PC hru Assassins Creed 3 na Xzone.cz

Předobjednat PC hru Tomb Raider na Xzone.cz

Článek To nejlepší z E3 2012 byl publikován 13. července 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...