Assassin

Tagy:  Assassin

Sponzorované odkazy:

Assassin

Ti z vás, kteří právě sedíte s ústy dokořán a říkáte si: „Cože?“ se prosím vás pohodlně usaďte a vychutnejte si recenzi hry, která vás v táhne do děje všemi deseti, která vás uchvátí svým grafickým zpracováním a ve které si jednoduše budete moci dělat co chcete. Ohromilo vás to? Pak si zahrajte Assassin’s Creed (AC).

Příběh

Příběh Assassin's Creed nás zavádí do roku 1191, kdy vládne Richard Lví srdce a právě začíná třetí křížová výprava. Abych byl přesný, tak musím podotknout, že právě do této doby se koukáme retrospektivně. Hlavním hrdinou je mladý sympatický Desmond, který je zavřený ve výzkumné laboratoři, kde zkoumají jeho vzorky DNA. V jeho vzpomínkách se dostáváme do kůže jeho dávného předchůdce Altaira, v té době nejznámějšího nájemného vraha (assassina). Ne všechno se však povede tak, jak byste si představovali, a proto musíte v jeho kůži napravit to, co jste dříve pokazili. Čeká na vás nelehký úkol – zneškodnit devět konkrétních, významných osob. Ještě se však vraťme k samotnému konfliktu, který všechny problémy zapříčinil. Nejde příliš o smyšlené informace, nýbrž o skutečná historická fakta. Velkou roli zde hraje vojenský velitel Saladin, který roku 1187 dobyl Jeruzalém. Po dlouhé době tedy opět patřil muslimům a král Richard Lví srdce se snažil získat Jeruzalém zpět. Pro někoho možná nenápadný konflikt, ovšem právě tím začala válka mezi křesťany a muslimy. To jak se daný problém vyřeší, je už pouze na vás a vašich schopnostech.

MestoMesto

První dojem

Po prvních odehraných minutách jsem byl vcelku unešený. Všechno vypadá krásně, chytlavě a zábavně. V první řadě na vás čeká šikovně udělaný tutoriál, v němž se především seznámíte se základním ovládáním. Potom už nezbývá, než se pustit do samotné akce v Masyafu. To je vaším základním městem a z něj následně cestujete napříč celým královstvím. Pro přesun používáte koně, kterého však později můžete vyměnit za jednoduchou utilitu teleportu, jenž vám opravdu hodně zpříjemní cestování. Navštívíte celkem čtyři velká města a to Damašek,Acre, Masyaf a Jeruzalém.Všechna čtyři města jsou skutečně precizně zpracovaná, mají svůj styl vycházející z reálných dobových záznamů a především žijí svým vlastním životem. Na ulicích se prochází desítky lidí, na náměstíčkách potkáte řečníky, kteří hlásají víru v Aláha. Občas také narazíte na žebráka či blázna, kteří vám budou pěkně otravovat život. Nic méně díky těmto všem faktům města působí opravu skvěle a realisticky.

LidiLidi

Jako kamzík

Největším lákadlem na AC však nejsou města, nýbrž akrobatické kousky Altaira. Neustále lze využít všechny prvky prostředí, vylézt můžete téměř kamkoli. V praxi potom různé šplhání, přeskakování a přitahování působí naprosto skvěle. Hlavní je plynulost, s jakou postava všechno provádí. Samozřejmě chvíli potrvá, než si úplně zvyknete na ovládání, potom to ale půjde jako po másle. A věřte mi, že není nad hezčí prožitek ze hry, než když utíkáte s Altairem přes střechy Jeruzaléma a máte v patách celé město.

StrazStraz

Boj

Podobně kvalitní práci odvedli tvůrci při zpracování soubojů. Kromě pěstí se nabízí meč, dýka či vrhací nože. Postupně si Altair začíná vzpomínat na různé styly boje, čímž se pro vás otvírají různá nová comba. To všechno si můžete navíc v základním městě Masyafu protrénovat ještě před přímím použitím v boji. Boj samotný vypadá opravdu velice dobře a působí téměř tak, jako byste se dívali na historický film.

KillKill

Grafika

Po grafické stránce se hra jednoduše povedla. Dokonce byla označována za hru s druhou nejlepší grafikou hned po Crysis. Ať se kouknete kamkoli, objevíte množství detailů, precizně a různorodě navržené a vymodelované budovy, prostě takhle by to mělo vypadat. Nádherně působí i světelné efekty, jako je třeba východ slunce. Na druhou stranu se připravte na poměrně dost vysoké hardwarové nároky.

Minimální HW nároky na hru Assassin’s Creed:

Operační systém: Windows XP/Vista

Mechanika: DVD

Procesor: 2600 MHz

Operační pamět: 1000 MB RAM

Grafická karta: 3D grafická karta se 256 MB

KunKun

Závěrem

Na první pohled mě hra jednoduše posadila na zadek a hltal jsem ji plnými doušky, ale časem se ukážou jisté nedostatky a to hlavně v poměrně lineárním plnění úkolů. Samotný námět celé hry nemá chybu, ale bohužel jednotlivé pasáže se více méně opakují a občas to začíná trochu nudit. Na druhou stranu to ale zase vyrovnává výborná grafika, zpracování a totální interaktivní prostředí. Opravdu sebemenší hrbolek nebo výstupek na zdi můžete použít jako úchytný bod a můžete tak šplhat a skákat jak se vám zlíbí. Když to tedy všechnu shrnu, Assassin’s Creed je velice povedenou hrou, kterou si rozhodně minimálně zkuste. Na konec přidávám ještě jedno hodně kvalitní video.

Koupit Assassin's Creed za 699,–Kč

Článek Assassin byl publikován 2. října 2008 v 20.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Hošek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...