XCOM: Enemy Unknown – Fantastická válka s emzáky!

Tagy:  XCOM: Enemy Unknown recenze, článek, zhodnocení, XCOM: Enemy Unknown download demo, XCOM: Enemy Unknown ke stažení zdarma zde, nejlepší tahová strategie roku 2012, XCOM: Enemy Unknown

Sponzorované odkazy:

XCOM: Enemy Unknown – Fantastická válka s emzáky!

2K Games a Firaxis Games nám přinášejí zvláště obdivuhodnou tahovou strategii s názvem XCOM: Enemy Unknown, která si po celém světě zasloužila neobvykle vysoká hodnocení. Jak ze stran hráčů, tak ze stran kritiků. Vzali jsme tedy zmíněný titul a pořádně ho prověřili. Jak dopadl a jaký je finální verdikt?

První pohled

XCOM: Enemy Unknown by se dal ve zkratce charakterizovat jako tahová strategie, kde zaujmeme místo hlavního velitele obrany planety Země. Je jen a jen na nás, abychom ubránili celou planetu proti nemilosrdným útokům jakýchsi mimozemšťanů. Postupem ve hře pak odkrýváme pravdu o oné mimozemské rase, jejíchž výpady jsou stále agresivnější.

Strategie

Naše hra se v první řadě skládá ze strategických rozhodnutí v základně, ve které například volíme, jakým směrem se náš vědecký výzkum bude vlastně ubírat. Díky správně zvolenému výzkumu tak můžeme značně zvýšit poškození udělené našimi vojáky. Kromě vědy nás čekají i vojenské rozhodnutí, jako třeba které jednotky půjdou na další střet s nepřítelem. Každému vojákovi lze měnit i vybavení a zbraně. V momentě, kdy každému vojínovi věnujeme takovou péči, nám na něm začíná záležet také v bitvě, kde již nechceme riskovat jeho život.

Akce

Tudy se dostáváme k druhé polovině hry, kterou je samotný boj mezi našimi vojenskými silami a emzáky. Náš ne příliš početný tým je vysazen na místě, kde jsou hlášeny podivné bytosti a průzkum může začít. Je třeba postupovat pomalu a využívat překážky v okolí ke krytí. Nakolik jsme v bezpečí znázorňuje štít u každé jednotky, který může být plný či poloprázdný, což znamená, že náš chlapík je v bezpečí jen napůl. Tímto způsobem postupně dáváme rozkazy jednotkám, které jsou na tahu. Celý tým musí samozřejmě nanejvýš spolupracovat a pokud chce jeden běžet vpřed, musí ho někdo jiný krýt, aby se nestal snadnou kořistí neznámých bytostí. Netrvá dlouho a začnou po nás létat neznámé projektily. V dálce se již objevují oni neznámí, vybavení podivnou technikou. O tom, co jejich vybavení dokáže, nemáme ani páru a nejednou nás ještě překvapí. Palbu samozřejmě opětujeme a rázem se ukáže, že ani bytosti pocházející z hlubokého vesmíru nepřežijí kulku do hlavy. Na mírové řešení je již pozdě a válka tak může začít.

Zpracování

Zastavme se u grafické stránky, neboť ta je na skutečně vynikající úrovni. Ať už se jedná o tajuplné prostředí, samotné jednotky či efekty zbraní, vše je radost pozorovat. Zvláště vydařené jsou animace některých tahů, kdy třeba naše jednotka běží ke zdi, aby se zde ukryla, ale cestou je zasažena nepřátelským projektilem. Díky blízké kameře vše vypadá jako scéna z akčního filmu a my jsme rázem vtaženi do atmosféry celé hry. Týmoví hráči pak jistě ocení i možnost multiplayeru. Posbírejte přátele a fantastická akce může začít.

Verdikt

Na XCOM: Enemy Unknown pracovalo až 60 lidí po celé čtyři roky. Výsledek však skutečně stojí za to a my si můžeme užít propracovanou tahovou strategii se vším všudy na platformách Windows, PlayStation 3 a Xbox 360. XCOM: Enemy Unknown byl oceněn těmi nejprestižnějšími cenami a je tak jasné, že se jedná o jednu z nejlepších her roku 2012. Naše redakce může tento titul také vřele doporučit. Pokud si ale stále nejste jistí, určitě vyzkoušejte alespoň demoverzi, která je k dispozici na Steamu (o službě Steam se více dozvíte zde).

Naše hodnocení:  91 %

Výhody:

  • I dlouho po vydání aktualizace
  • Grafika
  • Hudba
  • Atmosféra

Nevýhody:

  • Zápory nenalezeny

Koupit XCOM: Enemy Unknown PS3 na xzone.cz
Koupit XCOM: Enemy Unknown PC na xzone.cz
Koupit XCOM: Enemy Unknown Xbox 360 na xzone.cz

Článek XCOM: Enemy Unknown – Fantastická válka s emzáky! byl publikován 14. února 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...