Hadara – buduj svojí říši

Tagy:  hra, deskovka, Majesty, recenze, Port Royal, Mindok, Hadara

Sponzorované odkazy:

Hadara – buduj svojí říši

Jak jsme slibovali, tak se také stalo a přinášíme vám recenzi na velice očekávanou deskovou hru s názvem Hadara. Proč si léto nezpříjemnit u deskové hry, ve které se stanete vládci jedné říše a pokusíte se s ní udělat tu nejmocnější zemi v širokém okolí, a to jak v ekonomickém směru, kulturním, vojenském, tak i zemědělském.

Soupeřit lze ve dvou až pěti hráčích, kdy věkové doporučení je na deset plus, ale zahrát si hru dokáže i o něco mladší hráč, když mu pomůžete s konečným počítáním bodů. Herní doba je odvislá od počtu hráčů. Na krabici je uvedený čas 45–60 minut, ve dvou hráčích můžete dohrání stihnout i za 30 minut, ale při plném počtu dokáže zabrat i více než hodinu času.

První dojem udělat dokážePrvní dojem udělat dokáže

Vstup do vlastní říše

Hra je ve větší krabici s pěknou ilustrací čtyř postav představující odlišné národy v horní části, uprostřed název hry a ve spodní části ukázku typických staveb pro dané národy. Při prvním pohledu na obal jsem si hned vybavil počítačovou strategickou hru Civilization. Ve vnitřní části krabice naleznete menší lákadlo na jiné deskové hry od společnosti Mindok, třeba recenzované hry Múza a Desítka, které si odnesly výborné hodnocení.

Ve vnitřku krabice naleznete 162 hracích karet, tyto karty představují významné postavy. Karty jsou rozděleny do pěti barev, jednotlivé barvy reprezentují daný směr, a to ekonomický, vojenský, kulturní a zemědělský. Dále pět přehledových karet, ty slouží jako hráčova základna, na ní si pomocí ukazatelů měří rozvoj v jednotlivých odvětvích, buduje sochy, přidává pečetě a jsou rozlišeny erbem. Každý hráč si může vybrat kartu dle erbu. K tomu je potřeba vylosovat jednu z pěti startovacích karet, jenž stanovuje finanční základ, rozvoj v jednotlivých odvětvích a iniciativu, tedy pořadí v jakém budou hráči začínat.

Ani na druhý, není k zahozeníAni na druhý, není k zahození

Pak už zbývá zmínit jen dřevěné figurky ve čtyřech barvách, šedesát dva mincí, čtyřicet bonusových žetonů ve čtyřech barvách, čtyřicet osm žetonů pokroku, deset zlatých pečetí, bodovací zápisník, dvacet pět kartiček kolonií a hrací plán. Rozhodně toho není úplně málo a příprava první hry nějaký čas zabere, ono si jen roztřídit karty do jednotlivých epoch a barev a vymačkat všechny mince, žetony a ostatní věci z kartonových desek trvá pár minut. Při další hře již můžete mít vše hezky přichystané během chvilky, jelikož v krabici je na vše připravený prostor a i karty mají svoje přihrádky, takže místo několika minut vám příprava zabere pouhých pár vteřin. Problém může trochu nastat, pokud se hrou budete někam cestovat, jelikož z jednotlivých přihrádek můžou karty postupně vyskákat a smíchat se.

Opět nebudu popisovat pravidla, nebo podrobný postup hry, pravidla i postup je skvěle vysvětlený na tištěném formátu o dvanácti stranách plně ilustrovaný a popsaný v krabici se hrou, tak aby je pochopil absolutně každý.

Hra nás stále bavíHra nás stále baví

Cesta k mocné říši

Cíl hry je jednoduchý, v průběhu tří epoch vybudovat z malé osady mocný národ, za pomocí chytrého najímaní rozličných osobností, volbou kam investovat získané mince, udržení rozvoje v jednotlivých oblastech. Na konci třetí epochy se spočítají body, a kdo jich má nejvíce vyhrává. Žádný recept na zaručené vítězství není, body totiž dostáváte za dobyté kolonie, postavené sochy, zakoupené pečetě, získané karty i zbylé peníze. Finanční prostředky získáváte za pokrok v ekonomice (žlutá barva), nebo prodej postav. Vojenská síla (červená barva) zase slouží k dobývání kolonií, ty můžete buď vydrancovat a získat okamžitý větší zisk a menší bonus do budoucna, nebo ji zabrat, investovat na její renovaci a získat tak větší bonus do konečné fáze hry. Kulturní rozvoj (modrá barva) umožňuje stavbu soch dodávající jak bonus do jiných sfér, tak i do konečného bodování.

Posledním je zemědělství (zelená barva), ta je potřeba k uživení obyvatel pokud je hodnota nižší než počet osoby, tak musíte některé významné osoby vyhodit na úroveň zemědělství, proto je dobré tomuto předcházet a investovat do této sféry.

Verdikt

Musím přiznat, že mě Hadara příjemně překvapila, na hru jsem se těšil, už kvůli tomu, že mi připomínala Civilizaci, i když je nakonec o něčem jiném tak skýtá slušnou porci zábavy, napětí, strategického myšlení, plno těžkých rozhodnutí a nejistém výsledku do samotného konce. Vzhledem k množství kombinací jak dosáhnout k ziskům bodů, lze hru hrát i několikrát a pokaždé je stejně zábavná, což je hlavní předností hry. I když se ze začátku může zdát náročná, ale strašně rychle ji pochopíte, naučíte a zamilujete. Hadaru bych doporučil pro začínající hráče deskových her, jejž chtějí vyzkoušet něco více komplexního, než nějakou menší karetní hru, ale stejně tak se zabaví i ostřílení hráči, ti zas nepohrdnout zkoušením různých strategií.

Hodnocení redakce:  94 %

Výhody:

  • Svižná, nenáročná, zábavná desková hra
  • Pěkná ilustrace karet, mincí a dalšího materiálu
  • Velká znovuhratelnost
  • Jednoduchá na pochopení a vysvětlení

Nevýhody:

  • Kartiček by mohlo být více a ve větší kvalitě

Článek Hadara – buduj svojí říši byl publikován 22. července 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...