Fifa Street - Perfektní pouliční fotbálek

Tagy:  fifa street, fifa, freestyle fotbal, fotbal, football, kopaná, EA Sports

Sponzorované odkazy:

Fifa Street - Perfektní pouliční fotbálek

Je to už 7 let, co jsme viděli na pultech obchodů první díl freestylového fotbálku od EA Sports. Tenkrát se nápad neshledal s velkou kritikou, ale zároveň ani nepřinesl velké nadšení. Avšak před 4 roky, kdy vyšel již třetí díl, o propadáku mluvit můžeme. A tak není divu, že letošní Fifa Street si nenese pořadové číslo 4, ale chce začít od úplného začátku a vyvarovat se chyb a omylů z minulosti.

Realita – cesta k úspěchu

Všichni, kdo hráli třetí díl, vědí, jak přehnaně nerealistická Fifa Street byla. Na hřišti tentokráte neběhají figurky komiksového stylu se širokými rameny a uzounkými nožičkami, ale plnohodnotní hráči, které v případě známých osobností bez problémů poznáme (dovolil bych si tvrdit, že snad lépe než ve Fifě 2012). Nevidíme už fotbalisty houpající se na laně, obcházejícího protihráče saltem či odrazem od zdi, ale opravdu reálný pouliční fotbálek plný parádiček a triků, které, jak se autoři sami chlubí, jsou opravdu proveditelné.

Fifa StreetFifa Street

Obraz hry se změnil k nepoznání. Od tohoto dílu odpadl GameBreaker, zásobník s bonusovými body, se kterým bylo možné krátkodobě válcovat soupeře lepšími střelami, nesmyslnými estrádami a větším množstvím parádiček. Vše teď záleží pouze na hráči, na jeho zručnosti a zkušenosti. Fifa Street tak získal spád, je hravější, napínavější a hráče motivuje k tomu, aby proplouval dál sezónou a učil se novým věcem.

Učit se a vyhrávat

Fifa Street okouzlí svou různorodostí. Náš tým si zahraje jak na klasických pouličních pláccích s pár fanoušky bez komentátora, tak na speciálních místech jako jsou centra měst, skladiště, most, plující ponton, tenisový kurt či se dostaneme do haly ke klasickému futsalu ala nezapomenutelná Fifa 97. Všechny lokace jsou typické svou atmosférou a ve všech se hraje trochu jiný fotbal, o typu hřiště či velikosti branky ani nemluvím. Míč se jinak chová na trávníku, na betonovém plácku či umělém povrchu tělocvičny, odraz je rychlejší, míč jinak klouže a odráží se – radost pohledět. Tak jako se mění hřiště, povrchy a branky, liší se i počet hráčů na hřišti. Všechny změny a nastavení ale mají svůj čas a nejdříve si je musíme odemknout úspěchy v kariéře. Potom už je možné nastavit takřka vše – pravidla, počet hráčů a styl hry. Zajímavou variantou je mód Last Man Standing, kdy střelec gólu odchází ze hřiště a jeho tým hraje bez něj. Vyhrává ten tým, kterému nezůstane na hřišti jediný hráč.

Pro milovníky parádiček nalezneme i mód, kde se hraje na body za parádičky před vstřelením gólu. Možnosti hrát do určitého počtu gólů či poražení soupeře konkrétními triky jsou další možností. To dává tomuto fotbalu spoustu kombinací hraní a zábavných nestereotypních hodin pilování fotbalového umění.

RPG a fotbal

Fifa Street staví hlavně na svém World Tour módu, kdy začínáme jako místní tým ve zvolené oblasti s několika amatéry v týmu. Přes emaily a sms zprávy jsme zváni na přátelská utkání a regionální miniturnaje a jak se tak zlepšujeme, pokračuje náš tým do hvězdných výšin na světové scéně. Fifa Street zabudovala do hry jednoduchý RPG systém pro svěřence našeho týmu. Během každého zápasu získávají hráči zkušenosti a za ně se rozvíjejí v jednotlivých dovednostech. Opět musím tento nápad pochválit, protože přínosem je zajímavá taktická rovina. Je nutné podotknout, že rozvoj schopností a styl hraní týmu se opravdu ve výsledku projevuje a špatné rozdělení bodů může vést k velkým těžkostem v postupu našeho týmu mezi elitu.

Licence na fotbalové velkokluby

EA vlastní licenci na většinu fotbalových jmen klubů i hráčů a tak i zde najdeme reálné týmy z Anglie, Německa, Itálie, Francie, Španělska či Ameriky. Fifa Street dále nabízí 20 reprezentací, kde bohužel chybí tým České republiky. Tak snad se dočkáme příště.

Manchester – ArsenalManchester – Arsenal

Technická stránka hry

Fifa Street čerpá z větší části z Fify 2012 a nechybí tedy Player Impact Engine, Tactical Defending System či Precision Dribbling. Novinkou je Street Ball Control vytvořený za účelem zvládnutí všech nových parádiček. Ovládání je vcelku obtížné, ale po čase se dobře vžije. Umělá inteligence někdy trochu zaostává a většina věcí zůstává na nás hráčích. Velké plus bych připsal inteligenci brankářů, kteří dobře reagují na odrazy a změny směru balónu.

Chelsea – Tottenham v haleChelsea – Tottenham v hale

Grafické zpracování je na** velice dobré úrovni a krom statických 2D diváků** mu nemohu prakticky nic vytknout. Naopak oko potěší uklouznuvší hráč zvedající se s pomocí podpěry rukou nebo reálné zakopnutí a pád přes nohu protihráče. Poslední zmínkou je ozvučení, která působí z počátku hraní opravdu dobře, ale mně osobně po delším hraní velmi omrzelo. To je ale asi o vkusu, protože většina mých známých se s ničím takovým nesetkala.

Verdikt

Vývojáři se nepustili do žádné šílenosti, jako tomu bylo v minulém díle této série, a vsadili na reálnost hraní. Jedná se o dlouhou a zábavnou hru se spoustou režimů, která je povinností pro každého fotbalového fanouška.

Výhody:

  • Reálný pouliční fotbal
  • Mnoho možností hraní
  • Různá prostředí
  • Dobrá grafika
  • Dlouhé hodiny hraní
  • RPG prvky

Nevýhody:

  • Složitější ovládání
  • Umělá inteligence hráčů
  • Soundtrack

Moje hodnocení:  80 %

Koupit Fifa Street na PS3 na xzone.cz
Koupit Fifa Street na XBOX na xzone.cz

Článek Fifa Street - Perfektní pouliční fotbálek byl publikován 13. června 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Vladimír Václavek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...