FIFA 09

Tagy:  FIFA 09, FIFA, EA Sports

Sponzorované odkazy:

FIFA 09

Pro fanoušky sportovních her tu máme další pokračování fotbalové série FIFA, která každoročně soutěží o prvenství ve své kategorii s úhlavním nepřítelem, hrou PES. S čím se tedy může nová FIFA 09 blýsknout na poli sportovních her?

F1F1

To, že se v posledních letech série FIFY moc nelišily je pravda a každý znalec této hry mi to jistě potvrdí. Rok co rok jsme se setkávali s víceméně podobnou grafikou a ani hratelnost v sobě neskrývala nijak velké pokroky. Vypadá to však, že letos se vývojáři z EA Sports poučili z let minulých a udělali přeci jenom trochu něco jiného.

Grafika

První věc, které si všimnete bude jistě grafika, jež zaznamenala slušný pokrok v před a dočkala se tak poměrně slušné vizuální podoby. Loga týmů a reklamy na dresech již nejsou podivné patlanice a celkově se na hru příjemněji kouká. V blízkých záběrech se dočkáme rozmazaného pozadí a musím konstatovat, že v této grafice tento efekt nevypadá vůbec špatně. Blízkých záběrů se též týká 3D tráva, která se již objevila v loňském PES. Grafika tak již konečně nebude ubírat hře na hodnocení a myslím, že v tomto směru odvedli vývojáři úctyhodnou práci.

F2F2

Minimální konfigurace pro hru FIFA 09

Operační systém: Windows XP/Vista

Mechanika: CD nebo DVD

Procesor: 2400 MHz

Operační pamět: 1000 MB RAM

Grafická karta: 3D grafická karta se 128 MB

Ovládání

Dalším vylepšeným článkem hry je nový systém ovládání.Ten je udělaný na míru pro klávesnici a myš a musím sám podotknout, že toto byl opravdu dobrý tah. Základní pohyb hráče byl ponechán klávesnici, myší se potom staráte o činnosti, které mají zásadní vliv na vývoj hry jako je přihrávka, bránění nebo střela. Pomocí tlačítek na myši přihráváte a střílíte. Tlačítko pro přihrávku vzduchem je stejné jako pro přihrávku po zemi, jen ho podržíte déle. Se střelou to pak funguje obdobně. Pomocí těchto ovládacích prvků pak také bráníte. Kolečkem potom v obranné činnosti měníte hráče a hlavně při jeho stisknutí a současným pohybem myší provádíte velice efektní parádičky. Celkově si myslím, že můžeme být s tímto systémem spokojeni a za sebe musím říci, že se mi hra ovládala mnohem lépe.

F3F3

Multiplayer

Poslední novinkou je širší využití připojení k internetu a otevření tak nových možností, které bezpochyby multiplayer přináší ve všech hrách. Opět totiž nechybí například interaktivní ligy a online rozhraní je o mnoho přehlednější, než tomu bylo dříve.

F4F4

FIFA je stále FIFA

Vývojáři na hru sice připravili pár novinek, ale ani to nedokáže zakrýt fakt, že se v jádru jedná o tu stejnou hru, co loni. Hratelnost jako taková se sice trochu posunula, ale zase ne tolik, jak by si mnozí přáli. Stále se tak nová FIFA 09 jeví jako trochu těžkopádná arkáda. Fyzika míče pořád není to pravé ořechové a hlavně brankáři jsou pořád opoždění panáci, stojící na brankové čáře. U svého gólmana můžete využít manuální ovládání, ale u soupeřova je to prostě katastrofa. Čas od času vyběhne, ale jindy stojí kousek od brankové čáry a čeká, než mu poměrně jednoduše vstřelíte gól. Zde bych kvitoval, že přesto že se ke skórování dostáváte poměrně často, tak góly nepadají ze stejných akcí. Opravdu co gól, to jiná fotbalová akce.

Atmosféra

Atmosféra na stadionech je velmi dobrá a kvalitně zpracovaný zvuk a licence tomu jedině přispívá. Nabídka soutěží a týmů je potom také rozsáhlá, ale například takové Nizozemsko má stále dost podivnou reprezentaci bez známých jmen a správného dresu. Ale nemůžeme chtít všechno. :o)

StadionStadion

Závěrem

Celkově se dá říci, že FIFA 09 je poměrně povedeným titulem, který se snaží o jakési oživení každoroční rutiny. Hodnotil bych ji jako dobře hratelným fotbálkem pro nenáročné. Vylepšená grafika, lepší systém online hraní a nové ovládání jistě běžného hráče uspokojí. Ti, co však raději dají na autentický fotbalový zážitek, musí počkat, s čím přijde Pro Evolution Soccer 2009. Ale o tom zase jindy.

Oficiální trailer ke hře FIFA 09

Koupit FIFA 09 za 699,–Kč

Demo ke hře FIFA 09 můžete stahovat zde: http://www.electronicarts.cz/downloads/5014/

Článek FIFA 09 byl publikován 19. října 2008 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Hošek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...