Borderlands – Vítejte v komiksu!

Tagy:  Borderlands, Bordelands, Gearbox, RPG, FPS, FPRPS, komix, komiks

Sponzorované odkazy:

Borderlands – Vítejte v komiksu!

Tato hra z dílen společnosti Gearbox není jen tak nějakou střílečkou, kterých už je na herním trhu plno. Je to totiž FPRPS (First Person Role Playing Shooter), nebo chcete-li FPS/RPG. Jak už z těchto zkratek vyplývá, Borderlands kombinuje styl klasické střílečky s prvky typickými pro „erpégéčka“.

Jak to vlastně funguje?

Když hrajete nějakou tradiční střílečku, v podstatě jen chodíte po mapě a systematicky likvidujete nepřátele, abyste se po několika misích dostali k hlavnímu bossovi a jeho zabitím hru ukončili. V RPG si běháte s postavou, kterou si na začátku hry vytvoříte/vyberete a zabíjením různých potvor a protivníků si zlepšujete své vlastnosti a získáváte nové schopnosti. Tvůrci Borderlands se pokusili tyto dva žánry propojit a vytvořit tak střílečku, ve které budete plnit questy a postupně se zlepšovat, abyste se na konci mohli postavit těm nejzákeřnějším protivníkům.

Kde se všechno odehrává?

Začínáte příjezdem do malé osady kolonizátorů, kterou přepadnou banditi, ty postřílíte a hned dostanete první várku úkolů. Postupem času budete muset za splněním úkolů i trochu cestovat, ale nebojte se dlouhých a nudných procházek po opravdu rozlehlém světě, zvaném Pandora. Tak, jako máte v jiných hrách k dispozici koně, či teleporty, v Borderlands vám skvěle poslouží obratná vozítka, která jsou ještě k tomu vybavena zbraněmi. S plněním úkolů vám bude také pomáhat malý robot, který vás provází celou hrou. Je pravda, že vás ze začátku bude bavit různými hláškami, a dokonce i tancem, ale věřte mi, že jsem ho chtěl po chvíli zastřelit.

Pandora je planetou podobnou divokému západu, ale i když by se na první pohled mohlo zdát, že jediný typ krajiny, se kterým se v Borderlands setkáte, je prach obyčejná poušť, nebojte se. Tvůrci nezapomněli na to, že Pandora je planeta, a tak i ona, stejně jako Země, obíhá kolem svého Slunce a střídají se na ní všechna roční období. Vše ale probíhá poměrně pomalu, i dny a noci jsou celkem dlouhé. Je to promyšleno do opravdu velkých detailů, roční období totiž ovlivňují i zvířata, takže třeba v zimě některá z nich ani nevylezou ze svých doupat. Dokonce i banditi v zimě na osady tolik neútočí.

Vozítka vám v rozlehlém světě dobře posloužíVozítka vám v rozlehlém světě dobře poslouží

Jak ze stránek komiksu

S čím si autoři skutečně pohráli, je grafika. Celá hra je postavena na Unreal Enginu 3, což už samo o sobě vypovídá o tom, že hra by hra měla mít určitou grafickou úroveň. A to rozhodně má. Na první pohled si opravdu budete připadat jako na stránkách komiksu a za chvíli si na netradiční vzhled hry určitě zvyknete. Další oblastí, ve které tvůrci rozhodně nezaháleli, je arzenál zbraní. Opravdu mě nenapadá hra, ke které bych takový výběr výzbroje přirovnal. Podle Gearboxu by v Borderlands mělo být, díky různým vylepšením, na výběr z téměř nekonečného množství zbraní.

Netradiční, ale podařená grafikaNetradiční, ale podařená grafika

Čtyři hrdinové

Při příjezdu na Pandoru si budete moci vybrat, za kterou ze čtyř postav se vydáte vstříc všem těm potvorám a banditům. Každý z nich se zaměřuje na něco jiného a má také jinou speciální schopnost. Z koho tedy budete mít na výběr? Prvním z této čtyřky dobrodruhů je Brick. Ohromná hora svalů, specializující se na výbušniny a boj svými pěstmi. Dalším kandidátem na vašeho oblíbence je Mordecai, lovec, jehož zvláštní schopností je přivolání orla, který vám pomůže v boji. Pak tu máme// Lilith, sirénu, která se může na krátkou dobu zneviditelnit a nakonec //Rolanda. To je voják, a při boji si může postavit malou věž, ostřelující nepřátele.

A co je hlavní, Borderlands nemusíte hrát sami. Po internetu nebo síti LAN se do vaší hry mohou připojit až tři další hráči a můžete všechny úkoly plnit společně. A taková týmová spolupráce už stojí za to!

Bráni se budete muset i útokům z oblohyBráni se budete muset i útokům z oblohy

Verdikt

Podle mě autoři rozhodně spojením RPG a FPS nešlápli vedle a na herní trh přinesli zase něco nového, co určitě nadchne mnoho hráčů. A přidáním možnosti kooperace s dalšími hráči pozvedli celou hru na vyšší úroveň. Borderlands je opravdu povedená hra a určitě stojí za to ji vyzkoušet.

Výhody:

  • spojení RPG a FPS
  • ohromný arzenál zbraní
  • grafika

Nevýhody:

  • těžkopádné ovládání vozidel, pokud hrajete sami
  • poměrně rychlý respawn příšer

Moje hodnocení:  85 %

Zakupte si Borderlands na Xzone.cz

Článek Borderlands – Vítejte v komiksu! byl publikován 27. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Pavel Bobek. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...