Call of Juarez: Bound in Blood – Ukažte své kolty!

Tagy:  Call of Juraez, western, Divoký západ, CoJ, Juarez, Thomas, Ray, FPS, McCall

Sponzorované odkazy:

Call of Juarez: Bound in Blood – Ukažte své kolty!

Dnes se přesuneme do dob dávných. Do dob, kdy bílé tváře vytlačovali rudochy z jejich rodného území, jinak známého pod názvem Divoký západ. Divoký? Přesně na tuto otázku odpovídá Call of Juarez: Bound in Blood od polských vývojářů, kteří nám předhazují arzenál na ještě větší rozdivočení již tak divokých západních zemí Mexika a USA. Máte jedinečnou možnost převtělit se do dvou bratrů, kteří bojovali za Konfederaci a kteří s municí opravdu nešetří. Připravte si své kolty a pušky, vřava začíná!

Bratři ve zbraniBratři ve zbrani

Za sedmero salóny

Call of Juarez: Bound in Blood je sice situován na Divoký západ stejně jako první díl. Navazující příběh zde však nenajdete. Přesuneme se do doby, kdy byl pobožný Ray spolu se svým bratrem Thomasem ještě ostřílený pistolník, který zabíjel bandity a šerify. McCallovi bratři jsou velmi často doprovázeni posledním a nejmladším sourozencem reverendem Williamem, po kterém Ray převzal žezlo. Začátek vašeho putování je zasazen do občanské války Sever proti Jihu. Z vyšších míst se bratrům dostalo rozkazu vzdát se Atlanty a tím opustit rodiště. Ale bratři řekli ne! Radši dezertují, než aby nechali svoje rodiště, matku a Williama na pospas Yankees. A přesně to taky udělali. Po příchodu bohužel nalezli rodný dům v plamenech, matku mrtvou a bratra v zajetí. A k tomu ještě připsal jejich nadřízený plukovník Barnsby smrt jeho rodiny k jejich dezerci, a tak se stává vaším úhlavním nepřítelem. Vaše putování tak nabírá ty správné grády a nezbývá nic jiného, než se stát pravými desperáty.

Tak se ukažte!Tak se ukažte!

Bratři pomozte!

Na začátku každé epizody si můžete vybrat, jestli chcete hrát za svalnatého přesného a pistolemi znalého Raye, který se hojně drží přísloví „Co nejde silou, jde silou ještě větší“ a nebo za hbitého obratného tichošlápka, pušek znalého Thomase. A právě tento výběr relativně odliší způsob hry. Bohužel vás ale musím zklamat. Polští vývojáři sázeli spíše na čistokrevné FPS, a tak máte vždy dvě způsoby hry. Buď využijete schopností vámi zvoleného kovboje a nebo si budete muset prostřílet přímou cestou. Většinou se musí zvolit cesta druhá. Je převeliká škoda, že není v plné míře využita odlišnost dvou bratrů. Jakmile zvolíte jednoho z bratrů, ten druhý vám bude pomáhat s ničením nepřátel. Všechnu fušku za vás ale neudělá. Až na několik epizod, kdy si musíte vystačit, vy a vaše kolty, máte bratříčka téměř pořád bok po boku. Od Williama však žádnou podporu nečekejte. Jedinou podporu, kterou byste od něj mohli čekat, je maximálně požehnání. Téměř odpadá starost o zdraví. Nemusíte hledat žádné lékárničky. Pozor si ale musíte dávat, když se vám rozostří a zčervená obraz, protože po několika ranách už totiž následuje smrt Opravdu kvalitní nápad byly pravé kovbojské přestřelky, muž proti muži v pravé poledne, které jsou zpracované na jedničku. Máte-li v plánu vybíjení celých vesnic včetně jejich obyvatel, můžete na to rovnou zapomenout. Civilisté a spolubojovníci se vám můžou vysmát, jsou totiž nesmrtelní, co se týče vaší střelby. To samé se ale nedá říci o zvířatech. Když už jsme u těch zvířat… Při delších přesunech vám často vypomáhají zdatní koníci, které ovšem nepřátelé celkem lehce skolí, a tak nakonec máte po legraci. Naštěstí vás můžu uklidnit, koně totiž najdete téměř na každém druhém rohu. Zkušení střelci ocení možnost střelby při jízdě na koni.

Přestřelka ve skromném bydleníPřestřelka ve skromném bydlení

Pěkná puška, ale co ty kolty?

Zbraně – asi nejdůležitější nástroj v Call of Juarez. Každý si určitě přijde na své. Výběr je opravdu veliký. V arzenálu naleznete například známou opakovačku Winchester, Volcanic a upilovanou brokovnici, po italsku zvanou Luparu. Opomenut však nebyl ani kulomet Gatling, který může Ray díky své síle nosit v ruce, a klasické dělo. Gatling můžete nalézt i na vozech tažených koňmi. Nepřátelé vám občas udělají radost a s tímto vozem na bojiště přispěchají jako hasiči k ohni a pustí vám radostně proud olova do zad. Každý z bratrů může využívat bonusové zbraně. Thomas si rozumí s házecími noži a lukem, zatímco Ray s kolty v každé ruce nebo s koltem a dynamitem. Právě dynamit v této hře obstojně nahrazuje granáty. Velmi zajímavým, bohužel nevyužitým nástrojem, je laso. Thomas se díky němu vyšplhá na různé budovy, věže, trámy či stromy. Nápad je to originální, ale s lasem si zaházíte jen zřídka. Velmi promyšlené je rozdělení zbraní. Nemyslím teď rozdělení typu puška, pistole, luk, ale rozdělení podle kvality zbraně. Zbraně, které vypadnou z nepřátel nestojí za nic a jsou prorezlé a slabé. Každý kvér má totiž své atributy. Je hodnocený hvězdičkou nebo čtverečky, které hodnotí každý atribut zvlášť. Ve většině vesnic si můžete uprostřed vřavy zaběhnout do nejbližšího stánku se zbraněmi, dokoupit munici nebo prohodit svůj starý rezavý brak za krásný, zlacený a nepoužitý kolt. V obchodu nakupujete veškerý lepší arzenál počínaje luky a konče odstřelovací puškou či dvouhlavňovou brokovnicí známou z Dooma. Ale za kvalitu se platí. Jediný možný způsob vydělávání je obírání padlých, popřípadě získáním odměny za splněný vedlejší úkol.

RayRay

Zpracování

Nyní se pustíme do té technické stránky hry. Grafické zpracování je zvládnuté na jedničku, a tak vás čeká opravdu pěkná práce s ostrostí, krásná simulace ohně, kouře a vody. Je zde totiž použit Chrome engine čtvrté generace. Destruktivní typy si zde také relativně užijí, protože zničitelnost okolních předmětů není na špatné úrovni. Na nepřítele můžete vybafnout i s židlí v ruce. Pyromani se také dočkají. Když se naskytne příležitost, můžete po nepříteli hodit petrolejovou lampičku a on za chvíli začne hořet. Oheň se však dá uhasit plným kbelíkem vody. Ale nejvíce mě nadchla optimalizace, a tak si tuto hru zahrajete i na starších mašinách v koukatelné kvalitě. Celé to pak dokresluje dokonalý dabing, hudba a v neposlední řadě velké množství ingame videí a cutscén.

VýbuchVýbuch

Závěrečný souhrn a hodnocení

Call of Juarez: Bound in Blood se polským vývojářům opravdu povedlo a to jak po stránce hratelnosti, tak i po té grafické stránce. Počáteční výběr bratrů je věc, která vám opravdu zpestří hraní. Určitě bych Call of Juarez nenazýval suchým FPS bez nápadu a děje. Děj je opravdu vydařený a dobrých nápadů se zde také vystřídalo několik. Mrzí mě ale, že nejsou všechny nápady stoprocentně využité. Krátká hrací doba, okolo 7 hodin, je prodloužena o zábavný multiplayer. Myslím si, že vysoké ohodnocení si Call of Juarez: Bound in Blood opravdu zaslouží a mně nezbývá nic jiného, než vám hru doporučit. Takže kolty do rukou, klobouk na hlavu, munici do kapes a hurá do boje. Adios amigos.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Hratelnost
  • Grafika
  • Optimalizace
  • Dabing a hudba
  • Přestřelky o pravém poledni

Nevýhody:

  • Hrací doba
  • Nevyužité rozdíly mezi bratry

Koupit Call of Juarez: Bound in Blood PC za 899 Kč

Koupit Call of Juarez: Bound in Blood PS3 za 1499 Kč

Koupit Call of Juarez: Bound in Blood XBOX 360 za 999 Kč

Článek Call of Juarez: Bound in Blood – Ukažte své kolty! byl publikován 24. srpna 2009 v 07.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...