Unreal Tournament 2017 – Tradiční FPS stále žije a Epic se vrací!

Sponzorované odkazy:

Unreal Tournament 2017 – Tradiční FPS stále žije a Epic se vrací!

Široká škála her, které nejenom v současnosti využívají technologií Unreal Enginu, za nímž stojí studio Epic Games, by dnes možná neexistovala, nebýt tradiční série Unreal Tournament. Frenetické bušení do levého tlačítka myši mělo „Útéčko“ společné s Quakem. Fanoušci se ale stále dělí na dva tábory. Změní se poměry po vydání UT 2017? A kdy vlastně vyjde?

Tradice je tradice, i když…

Ještě nedávno by se řeklo, že není nad tradici a jde o důležitý argument ovlivňující výsledné prodeje herních titulů. Do jisté míry jde o pravdivé tvrzení, které ovšem ne vždy koreluje s požadavky byznys plánu. A proč se zajímat o něco, co nepřináší dostatečnou ziskovost? IBM opustilo trh osobních počítačů, Epic pro změnu udusal značku Unreal Tournament. Naštěstí ne na dobro, nicméně…

Stačí otočit list a zahledět se do současné situace okolo série. Poslední oficiální plná verze, zvaná Unreal Tournament 3 vyšla již před deseti lety, tedy v roce 2007, a byla jakousi výkladní skříní tehdy zbrusu nového enginu Unreal Engine 3, který disponoval umem využít v širší míře PhysX PPU (physics processing unit, tedy jednotka pro počítání fyziky).

Od té doby ticho po pěšině. Epic směle prodává současnou generaci Unreal Engine 4. Abychom uvedli situaci na pravou míru, Unreal Engine 4 je zdarma v případě, že v něm vyvíjená hra bude hráčům také nabídnuta zdarma.

Dualky? Klasika klasik, která však zdaleka na jednu dobrou nespasí několik protivníků.Dualky? Klasika klasik, která však zdaleka na jednu dobrou nespasí několik protivníků.

Jak je na tom ale Unreal Tournament (2017)? V současnosti tříletý vývoj je ve fázi rané alfy, která je hráčům k dispozici již od roku 2014. A závorka u číslovky je zcela úmyslně, neboť má jít o reboot celé série. Vskutku populární způsob jak ke hře nalákat dosavadní komunitu a zároveň i zcela nové hráče.

Pravým podržet, naplnit zásobník slizem a hurá na zteč!Pravým podržet, naplnit zásobník slizem a hurá na zteč!

Důležité je zmínit, že vývoj je financován z crowfoundingové kampaně a výrazným aspektem je plnohodnotné zapojení komunity a moderů. Vývoj je zcela otevřený a zdrojové kódy lze najít na GitHubu. A základem je samozřejmě aktuální Unreal Engine 4.

Nejenom raná alfa je zcela zdarma

Epic jde příkladem herním gigantům a snahu komunity oplácí tím, že Unreal Tournament poskytuje zdarma. Zájem komunity a dobrovolníku je veliký, díky čemuž není o novinky nouze a nechybí ten správný drajf. Ani v ostré verzi bychom neměli očekávat přesun od free modelu k free-to-play modelu, jenž zbytečně sráží hratelnost celé řady zajímavých titulů. Epic chce jít cestou volného komunitního trhu, kde bude možné obchodovat s rozšiřujícími a speciálními prvky včetně modů. Zároveň nechá volnost všem, kteří své mody poskytnou bezplatně celé komunitě. Samotný herní základ, tedy čistý Unreal Tournament, pak bude vždy zdarma.

Řada akčních módů nesmí chybět a capture the flag je základem.Řada akčních módů nesmí chybět a capture the flag je základem.

Možnost podílet se na vývoji je opředena celou řadou oficiálních návodů. Každý může prodávat mody, případně kosmetická rozšíření, ovšem výdělek nebude v plné míře příslušet autorovi. Část výdělku vždy půjde Epicu, který jej využívá k zaplacení svých lidí napojených na vývoj UT a také k financování všech podpůrných služeb, serverů atd.

Technicky zajímavé, ale nehratelné?

Ale kdeže! V současnosti je k dispozici zdarma trojice map – legendární vesmírná mapa Facing Worlds z UT 99 s ostrůvkem uprostřed vesmíru, staré vykopávky Titan Pass, nebo mapa Outpost 23 odehrávající se v dolech se vzácnými surovinami. Zbrojní arzenál také není omezený pouze na základní pistoli a nárazové kladivo. Nechybí Bio Rifle házející na protivníky zelený sliz, šoková puška, rotační kulomet Stinger, brokovnice Flak Cannon, nebo třeba zbraň nejvznešenější, střílející řízené jaderné hlavice – Redeemer (Spasitel).

DOOM zabodoval a UT nebude pozadu

Návrat starých legend má vždy svá úskalí. Současný přístup Epicu k vývoji UT ovšem funguje na zajímavém principu. Komunita se zásadně podílí na vývoji a vývojáři podněty nejenom že reflektují, ale především respektují. Běžný hráč z toho bude ve výsledku těžit nejvíce. Zcela zdarma totiž dostane vynikající a fungující základ. Jak se ale vyvine model volného trhu komunitních vývojářů, to je ovšem druhá věc. Na výrazné resumé je ovšem příliš brzy, oficiální datum vydání finální verze totiž není známé. Zatím Unreal Tournament (2017) slušně boduje na celé čáře.

Článek Unreal Tournament 2017 – Tradiční FPS stále žije a Epic se vrací! byl publikován 23. října 2017 v 05.00 v rubrice Hry, Novinky a Novinky. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...