Nejlepší hry všech dob 5. - Akční 1.část

Tagy:  doom, half life, deus ex, metal gear solid, max payne, unreal, unreal tournament

Sponzorované odkazy:

Nejlepší hry všech dob 5. - Akční 1.část

Po dosti dlouhé odmlce vám přinášíme další díl našeho seriálu o nejlepších počítačových hrách všech dob. Dnes si představíme pár her z nejoblíbenějšího žánru. Zajímá vás, které hry jsem nakonec zvolil? Snad se vám trefím do vkusu a společně si zavzpomínáme. Pokud se vám tento výběr her líbit nebude, počkejte si do příště na pokračování!

Doom

Výrobce: id Software Rok vydání na PC: 1993

„Stařečku, jakpak ti říkají. Prosím? Nerozumím! Jo ahá, DOOM!“ Kdo by neznal Doom? Nejslavnější střílečku všech dob? Příběh nic moc, grafika na tu dobu docela dobrá, ale ta akce, ó bože ty úrovně plné akce, střílení, zabíjení, akce, střílení, zabíjení a pořád dokola až do zblbnutí. Ale nás to bavilo nebo ne? Na letních táborech jsem kromě Vláčku (o něm jsem se zmiňoval v Logických hrách) měl možnost poslední den si za odměnu zahrát po síti i Doom. Zpátky domů z tábora jsem přijel s pocitem, že tu skvělou hru si už nikdy nezahraji a snažil jsem se uchovat vzpomínky na tisíce rozstřílených těl a taky nezapomenout to úžasné heslo IDKFA, díky němuž jsem měl možnost Doom dohrát do konce.

Doom 1Doom 1

Druhý díl se nesl v podobném duchu a třetí díl vrátil Doom na jeho rezervované místo – zpátky na trůn. Je sice pravda, že Doom 3 byl trošku strašidelný – dobrá, byl strašidelný až moc (každý si pamatuje na zprávu z Japonska, kdy mladý muž zemřel na infarkt z důsledku dlouhého vyčerpávajícího hraní Dooma 3). Úchvatná grafika, skvělá fyzika, výborně navrhnutý příběh – tím vším se mohl třetí díl pyšnit a ještě je třeba říci, že id Software určitě tuto herní licenci nehodí do koše a že se stále máme ještě na co těšit (snad už nikoho nenapadne napodobit příšerné filmové zpracování – byla to hrůza).

Doom 3Doom 3

Half-Life

Výrobce: Valve Software Inc. Rok vydání: 1998

A máme zde další parádní střílečku! Jste v kůži Gordona Freemana, skvělého vědce, který je přizván na supertajný projekt. Nejedná se však o test zeleniny budoucnosti, tady se hraje o mnohem větší balík. Test, kterému přihlížíte, si zahrává s nejmocnějšími silami vesmíru a zakřivuje prostor k obrazu svému. Ale něco se moc škaredě nepovede a po chvilkovém vypadnutí vaší mysli se kolem sebe rozhlédnete a zjistíte, že se kolem vás a mrtvol ostatních vědců procházejí potvory z jiných světů. Berete do ruky co se dá a vraždíte a snažíte se odtud dostat. Cesta ale není snadná, tak se snažte.

Half LifeHalf Life

Engine byl použit z prvního dílu hry Doom, byl ale natolik pozměněn a vylepšen, že to prakticky není poznat. Horová hudba, na akční hru silný příběh a dobře vyvedené textury – co víc si přát? Pokračování? Jak jinak! I to už tady bylo a setkalo se s docela kladným ohlasem, ale osobně jsem čekal více. Multiplayer? Plně funkční, kvalitní a zábavný. Nechci se zde zmiňovat o Counter Strike nebo dalších modulacích, protože k principům HL to má kromě vzhledu docela daleko.

Half Life2Half Life2

Unreal + Unreal Tournament (UT)

Výrobce: Epic Games, Digital Extremes Rok vydání: 1998/ UT 1999

Není lehké mluvit (resp. psát) o sérii Unreal jako o celku, přesto se o to pokusím. Bohužel, série Quake se dnes nedočkáte, přestože se určitě jedná o navýsost kvalitní hru, Unreal mi ale mnohem více přirostl k srdci, předem se proto omlouvám.
Série Unreal – jednolitá řežba, v singleplayeru i v mulťáku založená na osvědčených zbraních typu minigun, rocket launcher, sniper gun atd. a nesmím opomenout nebezpečně rychlý respawn. UT byl vyvíjen jako týmová záležitost a tomu odpovídají i volitelné módy hry – team deatchmatch, capture the flag, assault, později onslaught – vývojáři se snažili z tohoto žánru vymáčknout maximum a dostat se ze stínu hry Quake. Daleké skoky, teleportování, pulsní a jiné zbraně už byly k vidění v již zmiňované hře Quake, avšak UT byl mnohem rychlejší a energičtější a také nabízel více modů (modulací) a možností úprav.

Unreal TournamentUnreal Tournament

A kdo se nehonil za hláškami ULTRA KILL, MONSTER KILL apod., odstřeloval svou puškou z jedné vysoké věže protihráče nebo boty na různých stupních inteligence a také se snažil jakkoliv na volném prostoru pohybovat, protože pouze jediná věc vždy v UT platila a platit bude: „Stůj a zemřeš, uteč a přežiješ.“ Tím druhým si ale už nejsem tak jist.

Unreal Tournament 2007Unreal Tournament 2007

Deus Ex

Výrobce: Ion Storm Inc. Rok vydání: 2000

Hodí se konkrétně k této hře přízvisko legendární? Pravděpodobně ano, přestože prognózy o úspěchu této hry byly zpočátku velice skeptické. Ale co čert nechtěl, Deus Ex byla parádní kyberpunková hra a dočkala se samozřejmě i pokračování (Deus Ex: Invisible War). Můžeme se přít o to, zda se jedná čistě o akční hru nebo i RPG, podstatné je, že hlavní roli zde hrají zbraně – to jen k zařazení této hry do našeho výčtu. Tak tedy, příběh se odehrává ve 21.století, globalizace je na hranici své únosnosti. Velkou ránou pro světě kromě stále se rozšiřujících nůžek mezi bohatými a chudými je také nová choroba Šedá smrt, na níž existuje pouze jeden velice vzácný lék.

Deus ExDeus Ex

Vy jste agent organizace UNATCO, která má za úkol vyhladit terorismus z povrchu zemského. V těle máte zlepšovací implantáty na bázi nanotechnologie. Na začátku hry dělíte body podle svého uvážení mezi 11 dovedností, přičemž kteroukoliv z nich zvládáte na jedné ze čtyř úrovní – tedy jste buď totální nemehla nebo zkušení mazáci. V mnohých hrách tomu sice tak není, ale hra Deus Ex stojí a padá na skvělém příběhu. Budete odkrývat pravdu, skrytou více než dědečkovy úspory. Úskoky, překvapení, všudypřítomná smrt v tajemné UNATCO. To je jen malá ochutnávka z toho, co na vás čeká. Neváhejte si Deus Ex nebo jeho pokračování zahrát, čeká na vás mnohem více, než pár hodin bezduchého střílení. Možná i proto se stala velice doporučovaným produktem herního průmyslu.
Modlitby fanoušků Deus Ex pravděpodobně někdo vyslyšel, protože na konec roku 2009 se chystá třetí díl této podivuhodné série.

Deus Ex inventářDeus Ex inventář

Metal Gear Solid

Výrobce pro PC: Digital Dialect Inc. Rok vydání na PC: 2000

Snad by se ke konci hodil tak nějak více oddychový kousek, ale takovou hru na skladě dnes nemáme a je to jen dobře! Naším mottem budiž: Akce! Akce! Akce!
Přestože se původně jednalo o konzolovou hru, hráči počítačových her se dočkali konverze jedné z nejúspěšnějších akčních her. MTS se stal pojmem ve své kategorii a za to vděčí hlavnímu hrdinovi (Solid Snake, v japonštině Akio Ōtsuka), který je jakoby poskládán z více akčních hrdinů z béčkových filmů, a nesmíme zapomenout na revoluční systém zranění. Zatímco v ostatních hrách vám mohlo být šum a fuk, kam na zloducha míříte, zde ono zaměřování hrálo roli. Mohli jste postřelit svého protivníka například do nohy, což mělo za následek jeho horší pohyblivost. Hra se samozřejmě s každým dalším pokračováním zlepšovala a tak se třeba v Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots budete schovávat do sudu a srážet protivníky, budete se schovávat v temných stínech a čekat na svou oběť , která pak potichu zemře a vy jako zkušený zabiják ani nemrknete. Jinak nejnovější díl MGS je opravdu úchvatné dílo a naplno si jej užijete nejen na nejvyšších detailech. No jo, kdo umí, umí.

Metal Gear SolidMetal Gear Solid

Max Payne

Výrobce: Remedy Entertainment Rok vydání: 2001

Nový vítr do herního průmyslu a také hodně peněz přinesl veleúspěšný Max Payne a o jeho pokračování Max Payne: The Fall of Max Payne můžeme taktéž mluvit v superlativech. V prvním díle jsme uvítali kvalitní bullet-time, tolik známý z filmu Matrix. Tento zajímavý prvek se zalíbil natolik, že ho hned několik her nejen napodobilo, ale vývojáři se nestyděli jej prachsprostě obšlehnout. Čekal na nás příběh , jenž byl víc než je obvyklé obtěžkán mytologickými prvky. Ptáte se jakými? Tak poslouchejte – klub Ragna Rock, droga Valkýra, velitelství záporáků se jmenuje Aesir Corporation. Pokud vám tato slova nic neříkají, strčte nosy do knížek místo koukání na stránky internetových magazínů.

Max Pyne komixMax Pyne komix

Ne. teď už vážně, ať se také neznalí dozví něco o samotné hře. Je bouřka. Všude létá sníh a vám (Maxovi) připadá jakoby tahle neskutečná plískanice neměla nikdy skončit. Nechci zde podrobně popisovat celý příběh, protože některé překvapivé pasáže by už pro někoho nemusely být překvapivé, ale aspoň něco bych nakousnout mohl. Jako policistu z New Yorku vás zaskočí a psychicky zdeptá smrt vašich nejbližších (jak jinak). Příběh by zde klidně mohl skončit, kdybyste si prohnali kulku hlavou, ale pomsta je sladká, o čemž se později přesvědčíte. Vrazi vaší rodiny nejsou žádná béčka a tak na vás čeká cesta plná hořících sudů a plápolajících gangsterů.

Max PayneMax Payne

Ve dvojce jste prožili i romanci, vaši hlavní pracovní náplní ale bylo vraždění nelítostných a po zuby ozbrojených mafiánů. Dočkali jste se rozšíření vašeho arsenálu, tudíž vám přibylo i možností řešení různých situací (což v prvním díle mnohdy možné nebylo). 7 miliónů prodaných kusů The Fall of Max Payne myslím hovoří za vše, snad by se jen hodilo dodat, že i dnes se jedná o stále velice kvalitní hru. A co že se dělo od té chvíle, co jste se ocitli v policejním autě? To vám nezbývá nic jiného, než si koupit docela nedávno vydanou antologii a zahrát si ji až do konce. Můžu taky doporučit filmové zpracování, které má mít zanedlouho premiéru.

Příště vás další várkou akčních her provede můj kolega Tokan, vybral si zas trošku jiný typ her, máte se ale určitě na co těšit!

Doom 3 ke stažení zde:
Doom 3 download

Half-life 2 ke stažení zde:
Half-life 2 download

Unreal Tournament 3 ke stažení zde:
Unreal Tournament 3 download

Unreal Tournament 2004 ke stažení zde:
Unreal Tournament 2004 download

Unreal Tournament 2004 ke stažení zde:
Unreal Tournament 2004 download

Max Payne ke stažení zde:
Max Payne download

Článek Nejlepší hry všech dob 5. - Akční 1.část byl publikován 30. září 2008 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...