Nejlepší hry všech dob 3. - RPG

Tagy:  diablo, baldurs gate, fallout, zaklínač, oblivion, kotor, knights of the old republic, neverwinter nights

Sponzorované odkazy:

Nejlepší hry všech dob 3. - RPG

Blíží se čas hrdinů a odvážných skutků, temnota se zase vrací zpět na svůj trůn a pouze tvé činy rozhodnou o povaze světa. Zachráníš jej nebo kvůli tobě spadne do jámy pekelné, kde do základů shoří? Výběr je jen na tobě, toliko světů leží před tebou, stačí jen vstoupit a…

Baldur's gate

Výrobce: BioWare Rok vydání: 1998

…a zachovat se správně. I když, co ve světě Forgotten Realms znamená správně? Každý váš krok může znamenat buď katastrofu nebo získání obrovského bohatství a to je možná právě ono, proč jsou oba dva díly Baldurovy brány dodnes tak oblíbené. Pravda, nemohou se tak jako jiné RPG pyšnit skvělou grafikou, hratelností však hrají první housle, vždyť množství příběhů a úkolů by stačilo na dvě nebo možná tři další hry (mluvím především o Baldur's Gate 2: Shadows of Amn). Jednička mě sice příliš neuchvátila,i když na svou dobu byla určitě skvostem mezi hrami, a to z jednoho prostého důvodu – v mé CD-Romce se v té době už totiž ohříval díl druhý, který kvalitativně předčí jakékoliv RPG, které kdy bylo vytvořeno.

BaldurBaldur's gate 1

Minsc, jeho kreček Boo, vaše zálety s Viconií nebo s Jaheirou nebo s Aerií, zábavné průpovídky celé vaší družiny a nejen jich – na to vše prostě musíte mít skvělé vzpomínky a pokud se vám hra Baldur's Gate 2 nelíbila, mrkněte vaším třetím okem, nasedněte na okřídlený koberec a vraťte se tam, kam patříte. Ne, proti gustu žádný dišputát, možná jste jen sami sebe okradli o desítky hodin zábavy, které veleúspěšný druhý díl nabízí.

BaldurBaldur's gate 2

V roce 1998 byl první díl Baldur's Gate oceněn jako vůbec nejlepší hra onoho roku, což bylo doloženo o tři roky později, kdy se v lednu 2001 prodala čtyř miliontá kopie. Druhý díl Baldur's Gate 2: Shadows of Amn také získal řadu ocenění, z nichž lze zmínit třeba Nejlepší hra roku 2001 v časopise Game Over, Nejlepší hudba, Nejlepší příběh, hratelnost a zpracování. To si myslím hovoří za vše, obě dvě hry se zároveň pravidelně umisťují v top 100 počítačových her.Pokud se na vás usměje štěstěna, najdete někde na internetu jeden z posledních kusů platinové edice. Takže, good luck!

BaldurBaldur's gate artwork

Diablo

Výrobce: Blizzard North Rok vydání: 1997

Jak by se dalo vyjádřit Diablo jedním slovem? Ďábelské. A to doslova. V pekelném tempu klikáte na myšítka a vyťukáváte naučené klávesové zkratky, to abyste vyšli z vašeho boje s všudypřítomnou havětí vítězně. A o jakou odměnu se jedná? Vzácné věci, sety nebo skalpy mocných nepřátel, další levely a nové schopnosti, z nichž bych chtěl zmínit auru paladina s českým názvem Trní. Tuto auru jsem si vylepšoval do toho okamžiku, až ode mě malé potvůrky jen odskakovaly s výkřiky agónie a já málem nevěděl, který příšera ještě žije a která se v příští chvíle sama zabije o mou silnou trnovou obranu.

Diablo 1Diablo 1

V prvním díle naším jediným jednoznačným cílem byl sám Pán pekel Diablo, v pokračování této ukrutné řežby jsme měli možnost poznat jeho bratry, kteří mě naplňovali láskou a pochopením, zvlášť ve chvílích, kdy jsem do nich bil hlava nehlava svým mečem. Herní prožitky nám všem prohloubil datadisk Lord of destruction (přibyly další dvě postavy – Assassin a Druid), ve kterém jste v 5.aktu konečně mohli nakopat zadek záporákovi největšímu – Baalovi (ovšemže byl až za Diablem). A tak, až jste pozabíjeli statisíce monster, našli mnoho stovek zajímavých předmětů, nakonec všechno dobře dopadlo. Ne proto, že by jste zlo nadobro sprovodili ze světa, ale protože bude i další díl!

Diablo 2Diablo 2

„Info o Diablu 3 zde“:http://www.hernimag.cz/…e-potvrzeno/

Fallout

Výrobce: Interplay Rok vydání: 1997

Co se stane po jaderné válce? To nikdo s určitostí říci nemůže, víme jen, že bychom si nechtěli projít tím, čím si musel projít náš hrdina v prvních dvou dílech Falloutu (nechci se zmiňovat o Brotherhood of Steel, protože se od prvních dvou dílů koncepčně odlišuje). Tedy, ledaže by existovalo v opravdovém světě tlačítko SAVE a pak také samozřejmě LOAD, ale žádná taková tlačítka bohužel nemáme. Škoda.

Fallout1Fallout1

Naštěstí nemusíte hledat vodní čip, probíjet se armádou zmutovaných zvířat a rostlin, bláznivých chlapů i ženských, ti všichni touží po vašem posledním vzdechu, vy jim ho ale nesmíte dopřát slyšet. Během hraní budete vyzbrojeni plazmovou puškou, brokovnicemi, rotačními kulomety a raketometem, nesmím zapomenout na revolvery a ufounské rozkladače tělní hmoty a tak bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Avšak arzenál vašich zbraní není to, co vás připoutá k počítači, Fallout se může pyšnit velice zajímavým příběhem, kde dojde řada i na nečekané zvraty (viz konec prvního dílu), tvůrci hru okořenili skvělým humorem, který Fallout dosadil na jeho právoplatný trůn. Projdete si spoustou zajímavých lokací, kdo například nezavítal do hříšného města New Reno nebo nenarazil na ztroskotanou kosmickou loď a na šílené dvojhlavé krávy, které při kontaktu s vámi vybuchují, má co dohánět.

Fallout2Fallout2

Postapokalyptický svět, který se na první pohled tváří zasmušile a nevraživě, toho skrývá víc než dost. Stačí třeba jen zvolit nekonečné hraní na konci druhého dílu a hurá do objevování! A co si přát více, než další pokračování tohoto skvělého RPG? Přání se nám splní už v říjnu (i když to s ním dlouho nevypadalo zrovna růžově). A jedna cenná rada na závěr – co si ve Falloutu nenakradete, to nemáte!

Fallout3Fallout3

Neverwinter Nights

Výrobce: BioWare Rok vydání: 2002

Něco špatného se děje ve městě Neverwinter (a nejen tam) a BioWare se rozhodli, že vám pod nos strčí další skvělé RPG. Volba vašeho povolání, potažmo stylu boje, se jako téměř ve všech RPG neliší od pravidel známých AD&D, takže si vytvořte koho a co chcete a hurá do boje! Tedy, nejdřív projdete krátkým výcvikem, který vás posléze vyplivne (obrazně řečeno) do krutého světa tam za zdmi akademie. Čtyři kapitoly se můžou zdát jako docela nudné, ale naštěstí tu máme spoustu doplňkových questů, které herní hodiny dokáží prodloužit na nějakých příjemných pár desítek. Jak se říká ani málo ani moc.

Neverwinter nights 1Neverwinter nights 1

Čím však Neverwinter nights vtrhlo do paměti herních nadšenců, bylo propracované multiplayerové hraní. Nástroj Aurora Tools vám umožňoval vytvořit si svůj vlastní příběh, naskriptovat si předměty nebo třeba NPC postavy (ty jste ale mohli nečekaně ovládat i vy, což bylo příjemným zpestřením), ale pokud vám na tyto záležitosti nezbýval čas ani chuť do dlouhé práce, nezbývalo než vzít pár kámošů a zahrát si v předpřipravených příbězích přes LAN nebo po internetu. Inu, hra je skvělá nejenom po technické (na tu dobu), ale i po příběhové a hratelné stránce, na což jsme u BioWare zvyklí, takže nezbývá než vyklepat pár drobných a zakoupit si třeba edici s druhým dílem, který byl ještě lepší, propracovanější a zábavnější než díl původní.

Neverwinter Nights 2Neverwinter Nights 2

Star Wars – Knights of the Old Republic

Výrobce: BioWare Rok vydání: 2003

Pro velký úspěch se nám tady objevuje BioWare potřetí. Před dávnými časy, v předaleké galaxii, uniknete z vybuchující lodi v záchranném modulu a společně s Carthem, vojákem republiky, který měl to štestí (nebo vy jste měli to štěstí?), že unikl s vámi, se snažíte zachránit rytířku Jedi jménem Bastila. Svět Jediů je skoro v troskách a kdo jiný než vy máte napomoci znovu vybudovat kdysi mocnou organizaci, bránící bezbranné a mávající světélkujícíma tyčkama.

Poté, co se po prvotních dobrodružstvích a přestřelkách dostanete na planetu Dantooine, budete vycvičeni v padawana, ovládnete Sílu a vytvoříte si vlastní světélkující tyčku. Následně budete ničit nepřátelské stíhačky, bojovat se spojenci Sithů i se Sithy samotnými (a že to nebývají zrovna lehké boje, co si budeme povídat), doslova se prokecáte spoustou příběhových dialogů, které jsou opravdu propracované. Zajímavý je vývoj buď stranou dobra nebo stranou zla, nebo-li temnou stranou Síly. Závěrečné hodnocení? Doporučuje pět mistrů Yodů z pěti, hra stojí za to koupit, takže na co ještě čekáte, pokud jste KOTOR nebo jeho pokračování Sith Lords nehráli?

Knights of the Old RepublicKnights of the Old Republic

The Elder Scrolls IV : Oblivion

Výrobce: Bethesda Game Studios Rok vydání: 2006

Takovou RPG jste ještě nehráli, žádný lístek na stromu nebude stejný, nabídneme vám obrovský svět a vy si prosím připravte pořádné mašiny, protože tohle jsou opravdu ingame screenshoty. Tohle vše Bethesda tvrdila a vše se také po vydání této hry splnilo. Nemálo hráčů bylo nuceno upgradovat své miláčky, aby "utáhli“ tuto nádherně vypadající pecku. Čtvrté pokračování předčilo svého předchůdce Morrowind snad ve všech stránkách, což určitě nebyl pro Bethesdu lehký úkol. Jenže nastal problém, nikdo nikoho nevedl na začátku za ručičku, hodili vás do hluboké vody a vy neuměli plavat. Hru jste odinstalovali a litovali zbytečné investice. To jste však udělali kolosální chybu, protože teprve po pár hodinách, kdy projdete alespoň částečně první město, splníte úvodní sadu úkolů a sesbíráte své drahocenné zlaťáčky, se hra zlepšuje (ne že by nebyla dobrá už od začátku) a nejen příběh nabírá na obrátkách.

OblivionOblivion

Fanoušci mají možnost vytvářet nové pluginy, takže se vám otevírají nové světy, třeba na poušti a stojí opravdu za to. Oblivion však nenabízí jen obrovskou variabilitu úplně všeho, co se ve hře objevuje, má i zajímavý příběh a také spoustu lokací, které stojí za to projít. Zavírejte tedy pekelné brány a nebojte se, že by vás hra časem omrzela. To snad ani nejde.

Oblivion krajinaOblivion krajina

Zaklínač

Výrobce: CD Projekt Red Studio Rok vydání: 2007

Cesty Geralta z Rivie bývají mnohdy spletité, Bílý vlk se však vždy snaží nalézt pravdu a pokud to není v rozporu s kodexem nebo jeho vlastními zájmy, pomáhá potřebným. Tak by se dal krátce charakterizovat Geralt z knižní předlohy, avšak ten náš herní zabiják s bílými vlasy se dokáže zachovat i jinak. Pije více než je zdrávo, dokáže jadrně vynadat i se porvat v krčmě, kde ještě před chvílí hrál s vousatým trpaslíkem kostkový poker a taky jeho sexuální zdrženlivost je tatam, když narazí na pěkné a rádodajné venkovské děvče, kterému stačí donést třeba i jen pěknou květinu.

Jako pravý zaklínač vyhledáváte nebezpečné potvory a jak známo, ony se nechtějí nechat jen tak lehce zabít. K dispozici máte různé bojové styly, ať už proti jednotlivci nebo skupině a co mě velice nadchlo, byl propracovaný systém vyrábění si vlastních lektvarů, jež vám vylepšují smysly a schopnosti. Příběhem můžete proletět nebo se jen zlehka držet jeho linie, cestu a tempo si jako vždy volíte sami. Všudypřítomná atmosféra Sapowského světa vás někdy něžně, někdy drsně (když třeba zjistíte, kdo jedl lidi v nedalekém lesíku) políbí a vy budete v duchu chválit tuto skvělou hru, která se může chlubit celosvětovým úspěchem. Můžeme jen čekat, jaká ocenění obdrží, podle mého skromného názoru však tvůrci a jejich dítě mohou pomýšlet dost vysoko.

ZaklínačZaklínač

To je vše milí čtenáři, příště se můžete těšit na sportovní hry, na shledanou opět příští týden na našem webu.

Diablo 2 ke stažení zde:
Diblo 2 download

Fallout Tatctics: Brotherhood of Steel stažení zde:
Fallout Tatctics: Brotherhood of Steel download

Diablo 2 ke stažení zde:
Diblo 2 download

Zaklínač ke stažení zde:
Zaklínač download

Zaklínač čeština ke stažení zde:
Zaklínač čeština download

Musím zmínit také stránky, odkud jsem občas z nedostatku vlastních vzpomínek čerpal. Jsou to:

http://www.baldursgate.ic.cz

http://www.madbrahmin.cz/

http://diablo2lod.diablo3.cz/

Článek Nejlepší hry všech dob 3. - RPG byl publikován 25. července 2008 v 07.48 v rubrice Hry. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (15).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...