Nejlepší hry všech dob 2. - Plošinovky

Tagy:  prince of persia, rayman, worms, atomic bomberman, pacman, pac-man

Sponzorované odkazy:

Nejlepší hry všech dob 2. - Plošinovky

Stejně jako minulý týden i dnes zavítáme do dob dávno minulých (tedy ne zas až tak dávných, ale z hlediska vývoje počítačových her je toto období nazýváno pravěkem) a podíváme se na ty největší klenoty z pokladnice plošinovek.

Nejprve bychom si měli nadefinovat, co že to vlastně ty plošinovky jsou. Inu, nemusíme zrovna vytahovat encyklopedii, abychom věděli, že taková normální plošinovka nebo-li také familiárně hopsačka, je druh počítačové hry, ve které hlavní postava (tou může být prakticky kdokoliv a cokoliv) se snaží vypořádat se světem, do kterého je uvrhnutá, ať už schválně nebo omylem, překonává překážky a uniká nástráhám a pastím, zabíjí své nepřátele (někdy před nimi spíše utíká) a někdy i sbírá a pojídá lektvary, bonbónky, jablka a suchary, aby vůbec přežila. Jednodušeji by to nešlo, pane Chytrolíne? Nešlo, bohužel. Snad lépe než tato zapeklitá definice vám pojem plošinovka objasní pár legendárních zástupců.

Jinak se omlouvám všem, kteří si myslí, že jsem tyto hry zařadil nesprávně. Pokud je tomu tak, dejte svůj nasouhlas nějak najevo, díky.

Prince of Persia

Výrobce: Brøderbund Rok vydání:1989

První pán na holení je Prince of Persia. Takže, vezměte si meč s tupým ostřím, během 12 levelů, které hra obsahuje, sbírejte červené, modré a zelené lahvičky (co s vámi provedou, se nechte překvapit) a za pouhou 1 hodinu zachraňte přenádhernou sultánovu dceru. Jasně, příběh nic moc, kvalita 2D obrazu taktéž pokulhává, vaše výbava nemůže soupěřit s inventářem hrdinů dnešních her, ale stejně – hra z konce 80.let nadchla statisíce fanoušků na celém světě až tak, že byli ochotni znovu a znovu vytvářet desítky modifikací této chytlavé hry.

Prince of PersiaPrince of Persia

Své šance se v posledních letech chopil Ubisoft a nepříliš povedené pokračování (původní Prince of Persia byl prvním dílem trilogie, jeho pokračování PoP: The Shadow and the Flame a PoP: 3D se nemohly chlubit kvalitním zpracováním) tohoto nezapomenutelného projektu poslali vývojáři do věčných lovišť. Vytvořili podle mého názoru novou nadčasovou trilogii, nástupce hodného obdivu, přičemž chystají další pokračování. Nechme se překvapit, co dalšího nám nyní už známý svět Persie přinese.

Prince of Persia Warrior withinPrince of Persia Warrior within

Rayman

Výrobce: Ubisoft Rok vydání:1992

Ach, sladké byly ty časy, kdy blonďatá postavička Raymana bloudila po světě a svým zvláštním tělem, které nemělo klasicky pospojované končetiny, svištěl pěkně nakresleným světem docela bez zábran. Občas se Raymanovi, obratnému chlapíkovi, sice do cesty postavil nějaký ten zloduch, ale nebylo nic, s čím by si nedokázal on (potažmo vy) díky svým jedinečným schopnostem poradit. Létal jakýmsi zvláštním způsobem, kdy roztočil svou čupřinu, oháněl se svou bílou nebo zlatou pěstí na všechny strany a nenechal vás na pochybách, že on to všechno přece zvládne.

RaymanRayman

Rayman Gold, Rayman Brain Games, Rayman 2: The Great Escape, Rayman 2: Revolution, Rayman M, Rayman Rush, Rayman 3: Hoodlum Havoc, Rayman Golf, Rayman DS, Rayman: Hoodlums' Revenge, Rayman Raving Rabbids – znáte tyhle pokračování?
Že ne? Ani se vám nedivím. Je jich už tolik, že si jen vzpomenout, která hra o slavném Raymanovi je opravdu na vysoké úrovni, dá docela dost práce. Nicméně příběh se čas od času mění, jednou musíte zachránit to království, příště zase jiné, budete se oddávat různým sportům, zamícháte se do problémů z králíky. Jednoduše, o zábavu budete mít postaráno, Rayman vás nezklame (až na opravdové výjimky). A snad jen, tedy pokud můžete a nezanevřeli jste ještě na staré hry, zkuste přeci jenom první díl, má v sobě stále ještě takové zvláštní kouzlo, toliko známé pro všechny herní fajnšmekry.

Nový RaymanNový Rayman

Worms

Výrobce: Team17 Rok vydání:1994

Červík sem, červík tam, co já s nima udělám? Napálím raketou, bomby s nima zametou, odjistím granátek, nadělám z nich karbanátek. Červy lítaj po obloze, po zemi i po potoce, pouštějí si ovečky (létající i skákací) a bourají si domečky, jeskyňky a úkryty. Napalm, kyselina, dynamit – řezničina, jak má být!

WormsWorms

2D nebo 3D, je to úplně jedno, protože zábava neklesá, ale naopak stoupá s množstvím nahraných hodin. Hrajte sami nebo proti počítači a mějte zlomyslnou radost, když odpálíte do moře červíka se jménem někoho, kdo vám leze na nervy. To, co se povedlo Wormsům, lze pozorovat jen s tichou závistí, vždyť ať už se jednalo o jakékoliv pokračování této skvělé série, vždy se našlo dost lidí, kteří Teamu17 zabezpečili dostatek financí na další práci. Nutno dodat, že vývojáři nepřínáší žádný převratný herní koncept, ale to potěšení ze stále novějších a zajímavějších zbraní, které můžete využít, stojí za to.

Worms 4Worms 4

Atomic Bomberman

Výrobce: Interplay Rok vydání:1997

V případě hry Atomic Bomberman se vůbec nejedná o první díl nějaké série. Naopak, AB pochází ze třetí generace série Bomberman, svým zpracováním se však od svých předchůdců i nástupců trošičku liší a možná proto si získal takovou oblibu. Je to také pravděpodobně první díl Bombermana, který umožnil síťové hraní přes IPX network. Dokonce až 10 hráčů mělo možnost zároveň hrát a odkopávat na různých mapách bomby na své kamarády.

Mohlo by se zdát, že hra nemá moc co nabídnout, avšak možnost upravovat nebo si vytvářet své vlastní hratelné mapky dává AB nový rozměr. A stačí jen otevřít obyčejný Notepad, aby jste od základu změnili rozmanitá nastavení, které se docela šikovně dokázala skrýt.

Chtěl bych jen tak pro zajímavost dodat hardwarové požadavky: Pentium 90 nebo vyšší, 16MB RAM, 40MB volného místa na harddisku, 2× CD-ROM, SVGA video karta

Atomic BombermanAtomic Bomberman

Pacman (nebo taky Pac-Man)

Výrobce: Namco Rok vydání:1980

Ptáte se asi správně, proč Pacman patří do plošinovek? Hned vám to vysvětlím. Je Pacman hlavní hrdina? Je. Překonává překážky a skáče? Kdyby měl nohy, tak by to určitě udělal. Zabíjí své nepřátele? To vůbec ne, ale statečně před nimi prchá do bezpečí. Po pravdě jsem Pacmana nemohl zařadit do logických her, o kterých jsem psal minulý týden a stejně jako minule, kdy jsem nakonec zmínil hru Vlak, i když svou kvalitou mezi ostatní hry nepatřil, i dnes se dopustím určité vzpoury, kterou mi však doufám odpustíte.
Nebyla by totiž škoda nezmínit tuto kultovní hru, která v době svého uvedení na trh vytvořila nový žánr her? Co by byly počítačové hry bez Pac-Mana?

Pac-ManPac-Man

V originále – tedy v japonštině – se název hry vyslovoval pakku-man. Slovo pakku totiž pocházelo z japonského paku-paku taberu, kde paku-paku označovalo zvuk otvírání a zavírání úst. Zajímavé? Tak čtěte dále. Na vývoji Pacmana strávil jeho tvůrce Toru Iwatani bezmála 18 měsíců a pranic toho nelitoval. Vždyť snem každého tvůrce počítačových her je, aby se jeho malé děťátko dobře prodávalo (což se stalo) a aby se na hru jen tak nepozapomnělo (což se stalo taktéž).

5. července roku 2007 se v New Yorku (taky kde jinde) konalo vůbec první mistrovství světa v hraní Pac-Mana. Šampionát, na kterém mezi sebou soupeřili hráči z 8 zemí, sledovala velká část japonského obyvatelstva. Soutěžící však nehráli na PC ale na Xboxu 360, což byla také hlavní cena (včetně podpisu tvůrce Toru Iwataniho a speciálního designu). Možná i vy se někdy v budoucnu budete moci nazývat Světový šampión v Pac-Manu. Nemůžete přece vědět, kam nás naše životní cesta zavede.

Pac-Man světový šampionátPac-Man světový šampionát

Je však konec všemu filozofování, je také konec našemu dnešnímu pohledu zpět v čase, příští týden budeme samozřejmě pokračovat, čeká na nás velikán obrovských rozměrů – žánr RPG.

Prince of Persia ke stažení zde:
Prince of Persia download

Prince of Persia 2 ke stažení zde:
Prince of Persia 2 download

Rayman Raving Rabbids ke stažení zde:
Rayman Raving Rabbids download

Worms World Party ke stažení zde:
Worms World Party download

PacMan ke stažení zde:
PacMan download

Nashle příští týden.

Článek Nejlepší hry všech dob 2. - Plošinovky byl publikován 10. července 2008 v 20.28 v rubrice Hry. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...