Nejlepší hry všech dob 2. - Plošinovky
Sponzorované odkazy:
Stejně jako minulý týden i dnes zavítáme do dob dávno minulých (tedy ne zas až tak dávných, ale z hlediska vývoje počítačových her je toto období nazýváno pravěkem) a podíváme se na ty největší klenoty z pokladnice plošinovek.
Nejprve bychom si měli nadefinovat, co že to vlastně ty plošinovky jsou. Inu, nemusíme zrovna vytahovat encyklopedii, abychom věděli, že taková normální plošinovka nebo-li také familiárně hopsačka, je druh počítačové hry, ve které hlavní postava (tou může být prakticky kdokoliv a cokoliv) se snaží vypořádat se světem, do kterého je uvrhnutá, ať už schválně nebo omylem, překonává překážky a uniká nástráhám a pastím, zabíjí své nepřátele (někdy před nimi spíše utíká) a někdy i sbírá a pojídá lektvary, bonbónky, jablka a suchary, aby vůbec přežila. Jednodušeji by to nešlo, pane Chytrolíne? Nešlo, bohužel. Snad lépe než tato zapeklitá definice vám pojem plošinovka objasní pár legendárních zástupců.
Jinak se omlouvám všem, kteří si myslí, že jsem tyto hry zařadil nesprávně. Pokud je tomu tak, dejte svůj nasouhlas nějak najevo, díky.
Prince of Persia
Výrobce: Brøderbund Rok vydání:1989
První pán na holení je Prince of Persia. Takže, vezměte si meč s tupým ostřím, během 12 levelů, které hra obsahuje, sbírejte červené, modré a zelené lahvičky (co s vámi provedou, se nechte překvapit) a za pouhou 1 hodinu zachraňte přenádhernou sultánovu dceru. Jasně, příběh nic moc, kvalita 2D obrazu taktéž pokulhává, vaše výbava nemůže soupěřit s inventářem hrdinů dnešních her, ale stejně – hra z konce 80.let nadchla statisíce fanoušků na celém světě až tak, že byli ochotni znovu a znovu vytvářet desítky modifikací této chytlavé hry.
Své šance se v posledních letech chopil Ubisoft a nepříliš povedené pokračování (původní Prince of Persia byl prvním dílem trilogie, jeho pokračování PoP: The Shadow and the Flame a PoP: 3D se nemohly chlubit kvalitním zpracováním) tohoto nezapomenutelného projektu poslali vývojáři do věčných lovišť. Vytvořili podle mého názoru novou nadčasovou trilogii, nástupce hodného obdivu, přičemž chystají další pokračování. Nechme se překvapit, co dalšího nám nyní už známý svět Persie přinese.
Rayman
Výrobce: Ubisoft Rok vydání:1992
Ach, sladké byly ty časy, kdy blonďatá postavička Raymana bloudila po světě a svým zvláštním tělem, které nemělo klasicky pospojované končetiny, svištěl pěkně nakresleným světem docela bez zábran. Občas se Raymanovi, obratnému chlapíkovi, sice do cesty postavil nějaký ten zloduch, ale nebylo nic, s čím by si nedokázal on (potažmo vy) díky svým jedinečným schopnostem poradit. Létal jakýmsi zvláštním způsobem, kdy roztočil svou čupřinu, oháněl se svou bílou nebo zlatou pěstí na všechny strany a nenechal vás na pochybách, že on to všechno přece zvládne.
Rayman Gold, Rayman Brain Games, Rayman 2: The Great Escape, Rayman 2:
Revolution, Rayman M, Rayman Rush, Rayman 3: Hoodlum Havoc, Rayman Golf, Rayman
DS, Rayman: Hoodlums' Revenge, Rayman Raving Rabbids – znáte tyhle
pokračování?
Že ne? Ani se vám nedivím. Je jich už tolik, že si jen vzpomenout, která
hra o slavném Raymanovi je opravdu na vysoké úrovni, dá docela dost práce.
Nicméně příběh se čas od času mění, jednou musíte zachránit to
království, příště zase jiné, budete se oddávat různým sportům,
zamícháte se do problémů z králíky. Jednoduše, o zábavu budete mít
postaráno, Rayman vás nezklame (až na opravdové výjimky). A snad jen, tedy
pokud můžete a nezanevřeli jste ještě na staré hry, zkuste přeci jenom
první díl, má v sobě stále ještě takové zvláštní kouzlo, toliko
známé pro všechny herní fajnšmekry.
Worms
Výrobce: Team17 Rok vydání:1994
Červík sem, červík tam, co já s nima udělám? Napálím raketou, bomby s nima zametou, odjistím granátek, nadělám z nich karbanátek. Červy lítaj po obloze, po zemi i po potoce, pouštějí si ovečky (létající i skákací) a bourají si domečky, jeskyňky a úkryty. Napalm, kyselina, dynamit – řezničina, jak má být!
2D nebo 3D, je to úplně jedno, protože zábava neklesá, ale naopak stoupá s množstvím nahraných hodin. Hrajte sami nebo proti počítači a mějte zlomyslnou radost, když odpálíte do moře červíka se jménem někoho, kdo vám leze na nervy. To, co se povedlo Wormsům, lze pozorovat jen s tichou závistí, vždyť ať už se jednalo o jakékoliv pokračování této skvělé série, vždy se našlo dost lidí, kteří Teamu17 zabezpečili dostatek financí na další práci. Nutno dodat, že vývojáři nepřínáší žádný převratný herní koncept, ale to potěšení ze stále novějších a zajímavějších zbraní, které můžete využít, stojí za to.
Atomic Bomberman
Výrobce: Interplay Rok vydání:1997
V případě hry Atomic Bomberman se vůbec nejedná o první díl nějaké série. Naopak, AB pochází ze třetí generace série Bomberman, svým zpracováním se však od svých předchůdců i nástupců trošičku liší a možná proto si získal takovou oblibu. Je to také pravděpodobně první díl Bombermana, který umožnil síťové hraní přes IPX network. Dokonce až 10 hráčů mělo možnost zároveň hrát a odkopávat na různých mapách bomby na své kamarády.
Mohlo by se zdát, že hra nemá moc co nabídnout, avšak možnost upravovat nebo si vytvářet své vlastní hratelné mapky dává AB nový rozměr. A stačí jen otevřít obyčejný Notepad, aby jste od základu změnili rozmanitá nastavení, které se docela šikovně dokázala skrýt.
Chtěl bych jen tak pro zajímavost dodat hardwarové požadavky: Pentium 90 nebo vyšší, 16MB RAM, 40MB volného místa na harddisku, 2× CD-ROM, SVGA video karta
Pacman (nebo taky Pac-Man)
Výrobce: Namco Rok vydání:1980
Ptáte se asi správně, proč Pacman patří do plošinovek? Hned vám to
vysvětlím. Je Pacman hlavní hrdina? Je. Překonává překážky a skáče?
Kdyby měl nohy, tak by to určitě udělal. Zabíjí své nepřátele? To
vůbec ne, ale statečně před nimi prchá do bezpečí. Po pravdě jsem
Pacmana nemohl zařadit do logických her, o kterých jsem psal minulý týden
a stejně jako minule, kdy jsem nakonec zmínil hru Vlak, i když svou kvalitou
mezi ostatní hry nepatřil, i dnes se dopustím určité vzpoury, kterou mi
však doufám odpustíte.
Nebyla by totiž škoda nezmínit tuto kultovní hru, která v době svého
uvedení na trh vytvořila nový žánr her? Co by byly počítačové hry bez
Pac-Mana?
V originále – tedy v japonštině – se název hry vyslovoval pakku-man. Slovo pakku totiž pocházelo z japonského paku-paku taberu, kde paku-paku označovalo zvuk otvírání a zavírání úst. Zajímavé? Tak čtěte dále. Na vývoji Pacmana strávil jeho tvůrce Toru Iwatani bezmála 18 měsíců a pranic toho nelitoval. Vždyť snem každého tvůrce počítačových her je, aby se jeho malé děťátko dobře prodávalo (což se stalo) a aby se na hru jen tak nepozapomnělo (což se stalo taktéž).
5. července roku 2007 se v New Yorku (taky kde jinde) konalo vůbec první mistrovství světa v hraní Pac-Mana. Šampionát, na kterém mezi sebou soupeřili hráči z 8 zemí, sledovala velká část japonského obyvatelstva. Soutěžící však nehráli na PC ale na Xboxu 360, což byla také hlavní cena (včetně podpisu tvůrce Toru Iwataniho a speciálního designu). Možná i vy se někdy v budoucnu budete moci nazývat Světový šampión v Pac-Manu. Nemůžete přece vědět, kam nás naše životní cesta zavede.
Je však konec všemu filozofování, je také konec našemu dnešnímu pohledu zpět v čase, příští týden budeme samozřejmě pokračovat, čeká na nás velikán obrovských rozměrů – žánr RPG.
Prince of Persia ke stažení zde:
Prince of Persia
download
Prince of Persia 2 ke stažení zde:
Prince of Persia
2 download
Rayman Raving Rabbids ke stažení zde:
Rayman Raving
Rabbids download
Worms World Party ke stažení zde:
Worms World Party
download
PacMan ke stažení zde:
PacMan download
Nashle příští týden.
Článek Nejlepší hry všech dob 2. - Plošinovky byl publikován 10. července 2008 v 20.28 v rubrice Hry. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (3).
Podobné články
- Nejlepší hry všech dob 3. - RPG 25.07.2008 07.48
- Nejlepší hry všech dob 1. – Logické 30.06.2008 08.04
- Nejlepší hry všech dob 4. - Sportovní 04.08.2008 09.28
- The Sims 2 07.08.2007 15.01
- The GodFather 2 24.10.2008 06.00
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- Seznam nejlepších her v roce 2010
- The Elder Scrolls V: Skyrim - Dawnguard - upíří přídavek od Bethesdy
- Call of duty 2
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Recenze Liška Podšitá – taktické hody plné intrik
- Recenze Stezky tukanů – kreslení do deskové hry
Tagy
adventura nejlepší Stalker wow, world of warcraft Horor online hry Counter Strike fps novinky