Nejlepší hry všech dob 1. – Logické

Tagy:  tetris, atomix, gobliiins, the lost vikings, lemmings, vlak

Sponzorované odkazy:

Nejlepší hry všech dob 1. – Logické

Zdravím všechny příznivce počítačových her! Myslím, že je načase, abychom si udělali takovou okružní jízdu zpět v čase a zavzpomínali na ty nejlepší hry, které jsme měli tu čest si zahrát. V dnešním úvodním díle seriálu se zaměříme na logické hry, příští týden budou následovat velice oblíbené plošinovky. Samozřejmě, že máme v plánu uveřejnit články i o ostatních druzích počítačových her, ale nechci předbíhat a stejně je už podle mě nejvyšší čas zanechat okecávání a pustit se do hlavního tématu!

Hned ze začátku musím upozornit, že jsem se snažil objektivně – až na poslední případ – vybrat opravdu jen ty hry, které nějakým způsobem výrazně ovlivnily dění na herní scéně a pokud jsem pozapomněl na nějakou vaši oblíbenou hru, o níž si myslíte, že si též zaslouží místo na výsluní, klidně to napište do diskuse!

Tetris

Výrobce: AcademySoft (pro PC) Rok vydání:1986

Jako první mi nezbývá než zmínit legendu mezi legendami – Tetris. Tuto nesmrtelnou hru vyvinul roku 1985 Alexej Pažitnov, když pracoval na moskevské akademii věd, inspirován stolní hrou . Tetris je a provždy zůstane nejslavnější počítačovou hrou, částečně díky svému úspěchu jako video hra. Podle mě by se nenašel snad nikdo, kdo by tuto skvělou hru nehrál. Tetris nebo podobné verze, se objevil na téměř každém přístroji, tedy i na PC. Dokonce se objevil v rámci umělecké tvorby jako hra hraná na panelovém domě, kde okna sloužila jako obrazovka.

Tady je výňatek z jednoho manuálu: Bloky, skládající se ze 4 čtverečků, padají po obrazovce a hráč je rovná do zdi od dolního konce hrací plochy. Když je řádek plný čtverečků bez děr, zmizí. Hráč se snaží co nejdéle odmazávat řádky na obrazovce. Hra končí, když zeď dostoupí horního okraje hrací plochy. Maximální počet zároveň zmizelých řádek je 4. To je možné udělat jen dílkem „I“, takovýto tah se nazývá "tetris“.

Atomix

Výrobce: Thalion Software Rok vydání: 1990

Cílem této hry je složit molekuly z jednotlivých atomů jejich posunováním po bludišti v daném časovém limitu. Obrazovka obsahuje malé okna s obrázkem už složené molekuly a vaším úkolem není nic jiného než tyto molekuly sestavit. Celé to vypadá docela jednoduše, ale opak je pravdou. Musíte si totiž docela dost přesně naplánovat, který atom posunete kterým směrem, protože onen posouvaný atom se zastaví až o další překážku, co mu stojí v cestě (tou může být další atom, stěna nebo překážka).

Na první úrovni se neskládá nic jiného než voda, druhý je metan, následován většími a složitějšími molekulami. Hráče však netrápí jen složitost jednotlivých úrovní, tlačí jej i časový limit (tedy kromě bonusové úrovně), který lze v případě potřeby koupit za hráčovo skóre. Hra má celkem 30 úrovní (na svou dobu vydání docela dlouhá hra), prvních devět je vypsáno níže, po každých pěti úrovních je navíc i bonusová, v níž jsou namísto atomů Erlenmayerovy baňky, které jsou vyplněny různým množstvím tekutiny a samozřejmě se mají umístit podle předepsaného vzoru.

voda; metan; metanol; eten; propen; bonusová úroveň 1; etanol; propanol; etanal

Lemmings

Výrobce: Psygnosis Ltd. Rok vydání:1991

Lumíci, jedna z těch originálních her, co vás nutí si ji zahrát i několikrát, spatřila světlo světa léta páně 1991. Lumíci jsou taková hezká a malá, ale taky hloupá stvoření, které máte za úkol dostat do bezpečí. Avšak počet lumíků, které máte „zachránit“, je skoro pokaždé jiný, takže se vám klidně může stát, že v moři necháte zhynout celou populaci tohoto zvláštního národa a jediný, kdo vás posune do další mise, bude lumík Tonda. Svou úlohu během vašeho hraní sehrají třeba i padáky, které armádu lumíků naučíte ovládat.

Kdysi se mi neustále dokola stávalo, že jsem lumíky nemohl dostat přes poměrně jednoduchou mapu (těch jsou opravdu kvanta a někdy budete žasnout), přišla má mladší sestra a problém vyřešila. To aspoň ukazuje, že tato hra je určena všem bez rozdílu věku, takže pokud jsem vás navnadil, klidně si jí z nějaké stránky určené pro staré hry stáhněte a pobavte se stejně, jako jsem se bavil svého času třebas já.

Gobliiins

Výrobce: Coctel Vision Rok vydání:1992

Vzhůru jen vzhůru, mí milovaní! Je třeba zachránit našeho krále! Ale co to? Na záchranu zbyl jen Horney, Sleepy a Granny. To bude teda povedená taškařice! A ona vskutku taková je. Přes hory a doly (neberte mě doslova) se vydáváte s touto zajímavou trojicí vstříc záchraně krále goblinů.

Projdete roztodivnou škálou 2D map, které jsou hezky barevně vyvedeny, budete se přitom smát, řehtat, hihňat, ale i nadávat a brumlat. Někdy se totiž úkoly, jež máte s vaší trojicí překonat, můžou zdát jako neproveditelné, ale vždycky se dostanete zase dál do další mapy, kde využijete různé schopnosti vašich někdy nechápavých pomocníků. Právě v této hře se ukáže, na jaké úrovni je váš bystrý intelekt a kombinační schopnosti.

S jedním goblinem používejte předměty, s druhým kouzlete a s posledním rozdávejte rány pěstí všem, co si to zaslouží! Ale pozor, při špatném pokusu klesá životně důležité energie, která po dosažení nulové hranice udělá puff! A co se bude dít potom, se vám líbit rozhodně nebude.

The Lost Vikings

Výrobce: Interplay Rok vydání:1993

V návaznosti na hru Gobliins (proč, to se dozvíte hned vzápětí) představuji dalšího zástupce logických her. Zase budete ovládat potrhlou trojici postaviček, opět se pořádně nasmějete, ale i zavaříte vaše mozkové závity, ale co je hlavní – budete mít skvělý zážitek z prožité doby hraní – škoda, že není příliš dlouhá. Teď se prosím na chvíli uvolněte, zavřete oči – áá nebo radši ne – takže se jen uvolněte a představujte si, že se jmenujete Baelog, jste Viking jako poleno, s helmou s dvěma rohy na hlavě, a právě popíjíte (velice slušně řečeno) v oblíbené krčmě s vašimi dvěma kámoši do nepohody Erikem a Olafem, kteří jsou jak jinak jeden větší Viking než druhý. Na vašem pracovním dni by nebylo nic zvláštního, Olaf je pořád tlustý jak mrož a Erik Rudovous toho moc nenakecá. Jenže, čert to vem, zčistajasna vás unesou mimozemšťané a vám nezbývá než se dostat zpátky do své rodné země za vnadnými manželkami.

Zápletka hodná Hřebejkova celovečerního filmu, ale nic naplat, je načase zmizet z Ufounova. Jmenujete se teda Baelog, máte v ruce meč a luk s šípem (ne s Šípem) a nebojíte se je použít, na pomoc sebou máte Erika, který reprezentoval Skandinávii ve skoku vysokém a dalekém, přičemž samozřejmě získal dvě zlaté medaile, a také Olafa, kterému pokaždé při lezení po žebříku leze zadek a jenž má štít tak velký, že by se na něm dalo tančit.

Ne teď už vážně, robota to není lehká, ale také ne nemožná, po projití zajímavými lokacemi nakonec utečete – myslím, že nemá smysl popisovat, co všechno během svého dobrodružství prožijete, zbytečně bych vás připravil o překvapení – a poté hezky zpátky za manželkami a ke korbelu piva. Alespoň pro mne jsou Ztracení Vikingové opravdovým klenotem mezi 2D hrami.

Vlak

Výrobce: Miroslav Němeček (Golem) Rok vydání:1993

Tuto poslední hru jsem do našeho výčtu nejlepších logických her zařadil z nostalgie (a myslím, že nejsem sám, kdo má na tuto hru hezké dětské vzpomínky). Na táborech, kdy celé dny jen pršelo, všechny ostatní hry uvnitř budovy nás už s otravnými vychovatelkami omrzely a holky nás v té době ještě tak úplně nezajímaly (jó to byly časy), Vlak zůstával jediným světýlkem ve tmě, který nás kluky držel nad vodou, abychom se nezbláznili nudou.

A proč zrovna vlak? Protože na té staré 486ce nebylo kromě Vlaku nic jiného. V té škaredé době dešťů jsme tedy sváděli bitky o to, kdo právě teď půjde a udělá další level. A v čem to všechno spočívalo? Sebrat všechny věci a pak šup do otevřené brány. A pak že v jednoduchosti není krása! Přes 50 úrovní opatřených unikátním heslem není těžké projít (teda jak kdy), ale dnes by vás tato hra už určitě nechytla a ty jediné 4 zvuky, které Vlak ovládá, by vám lezly krkem. Zahrajte si něco jiného J

Tetris ke stažení zde:
Tetris download

Atomix ke stažení zde:
Atomix download

Vlak ke stažení zde:
Vlak download

Na shledanou příští týden u dalšího dílu našeho seriálu Nejlepší hry všech dob, těšte se třeba na Wormsy, Raymana a Prince z daleké Persie. Klávesnicím a myším zdar!

Článek Nejlepší hry všech dob 1. – Logické byl publikován 30. června 2008 v 08.04 v rubrice Hry. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...