20 nejlepších her pro Playstation 3

Tagy:  Playstation 3, nejlepší, hry, Mass Effect, žebříček, Uncharted 3, nejúspěšnější, nejpopulárnější, exkluzivní

Sponzorované odkazy:

20 nejlepších her pro Playstation 3

Tento rok je to přesně 5 let, co se u nás můžeme těšit z třetí konzole Playstation od Sony a i když téměř nikdo nevěří řečem výrobce, že její životní cyklus je teprve v polovině, pravdou zůstává, že se na ní ještě zaručeně dočkáme řady exkluzivit – God of War: Ascention, Killzone 4 (nepotvrzeno ale téměř jisté), Last Guardian, Last of Us, Agent, Final Fantasy Versus XIII a snad přijde ještě třetí Infamous, nebo čtvrté Uncharted. PS3 verze druhého Zaklínače se rovněž nezdá být utopií. Zkusme se však nyní ohlédnout zpátky za 20 nejlepšími hrami, které si na Playstation 3 můžete zahrát již dnes. Nutno předem dodat (a varovat), že vzniklý žebříček musí být nutně subjektivní záležitostí, zvlášť když srovnáváme hry zcela jiných žánrů. Při sestavování žebříčku platí, že pokud je hra na PS3 exkluzivní, není na to brán ohled a hru jako takovou tato skutečnost jakkoliv nezvýhodňuje. Je zde vycházeno z předpokladu, že hráči, hrajícímu hry pouze na PS3, může být vcelku jedno, jestli si tu samou hru užívá majitel Xboxu nebo PC, případně jak na těchto ostatních zařízeních hra vypadá. Rovněž platí, že z herních sérií je vybrána vždy jen jedna hra a to ta nejlepší. Ostatní díly jsou zmíněny, stejně jako skutečnost, zda je nutné jednotlivé předchůdce hrát, aby si tak hráč mohl naplno „vítěze“ vychutnat. Hry jsou navíc uvedeny i s názvem „kompletní“ – tedy nejlepší edice, pokud je u nás na trhu. Pusťme se tedy do toho.

20. Littlebigplanet 2

PS3 exkluzivní

Nutnost hrát předchozí díl: nulová.

LBP 2 by klidně mohl být na prvním místě tohoto žebříčku, stejně jako by tu nemusela figurovat vůbec. Její problém je totiž ten, že prostě není pro každého. Na jednu stranu se jedná o fantastický editor, v němž si vytváříte vlastní hry různých žánrů, nebo skáčete do tisíců takto vytvořených úrovní od jiných uživatelů či tvůrců hry – a to buď sami, nebo s dalšími hráči. Grafika je stylová, fyzika výborná a celkově a ze hry přímo křičí kreativita a možnost vyblbnout se, jak vaše ubohé palce ráčí. Na druhou stranu to ale leckoho vůbec nemusí bavit – na filmový zážitek zapomeňte, roztomilé postavičky a „rozjuchanost“ hry můžou jinému naopak solidně lézt na nervy a rozhodně ne každý má chuť, čas a trpělivost docenit vynikající editor.

Koupit PS3 hru Littlebigplanet 2 na xzone.cz

19. Fallout: New Vegas (Ultimate Edition)

Nutnost hrát předchozí díl: Fallout 3 (Game of the Year Edition), NV na něj nenavazuje, ale kvalitativní rozdíl mezi nimi není velký.

New Vegas vyšel nedávno v kolekci se všemi DLC a opravami mnoha bugů. I když se stále nejedná o bezproblémovou hru, prostředí Falloutu se svým černým humorem, soubojovým systémem, vtipnými postavami a rozsáhlým herním světem vás s největší pravděpodobností zabaví na desítky hodin. Jistě, příběh jako celek by mohl být o něco lepší a občas najdete nějakou tu nedomyšlenost, ale klady jasně převažují. Navíc oproti sérii Elder Scrolls (rovněž od Bethesdy) zde můžete být opravdu neskutečně cynická, zlá, bezcitná mrcha. A to je přece fajn.

Koupit PS3 hru Fallout: New Vegas na xzone.cz

18. Mortal Kombat: Complete Edition

Jediná bojová hra v žebříčku těsně porazila svého věčného konkurenta Street Fighter IV, především díky objemnějšímu obsahu a lepší hře pro jednoho hráče. Mortal Kombat je učebnicovým příkladem, jak by mělo vypadat znovuvzkříšení legendy – grafika na úrovni dnešních her, plno postav známých MK veteránům, hostující Freddy Krueger a Kratos ze série God of War, výborný multiplayer a především – ničím nevázaná brutalita, která tuto sérii tolik proslavila.

Koupit PS3 hru Mortal Kombat: Complete Edition na xzone.cz

17. Gran Turismo 5

PS3 exkluzivní

Když konečně dorazila „ultimátní závodní hra pro PS3“ sklidila GT5 vysoká hodnocení, ovšem nutno dodat, že i rozpaky. Není úplně jednoduché se do hry dostat (a zorientovat) a rozhodnutí dát do hry některé vozy, které vypadají na pohled lépe než jiné a navíc se dají řídit pěkně z pohledu kokpitu, vzbudilo rozporuplné ohlasy. Podobně jako u Falloutu, řadu problémů technického rázu vyřešily patche a rozšíření a pokud si koupíte hru dnes, dostanete zaručeně lepší produkt než v době vydání. Největší devizou hry však stále zůstává fantastický jízdní model, nádherně zpracovaná auta a možnost řídit širokou škálu vozidel od silničních modelů, vozů NASCAR, přes rallye křiklouny až po motokáry.

Koupit PS3 hru Gran Turismo 5 na xzone.cz

16. Resistance 3

PS3 exkluzivní

Nutnost hrát předchozí díly: První dva díly lze koupit za příznivou cenu jako bundle a jedná se stále o skvělé hry, byť graficky zastaralé. Z příběhového hlediska si předchozí dění můžete zjistit na internetu.

Resistance 3 byla minulý rok jakýmsi černým koněm stříleček. Hra exceluje především v singleplayeru s nápaditými zbraněmi, které můžete postupně vylepšovat a také návratem k systému lékárniček, jenž je kombinován s regenerací do určité hodnoty (nikdy vám nezůstane 1 procento zdraví, nýbrž se vám dobije, ale zároveň se vám neobnoví téměř z nuly na maximum, pokud laskavě nesežerete lékárničku). Kompetitivní multiplayer je ve stylu Call of Duty s poněkud šílenějšími killstreaky (odměny za zabití více nepřátel) a hru můžete projít i s kamarádem vedle sebe na pohovce.

Koupit PS3 hru Resistance 3 na xzone.cz

15. Infamous 2

PS3 exkluzivní

Nutnost hrát předešlý díl: Jednička je stále kvalitní (byť graficky výrazně slabší), ale příběh se dá bez problémů načíst z internetu.

Infamous 2 je druhou nejlepší hrou na superhrdinu v tomto žebříčku. Grafický skok oproti předešlému dílu se vydařil a hra exceluje především ve chvílích, kdy to hlavní hrdina Cole náležitě „rozbalí“ a rozpoutá v ulicích města inspirovaného New Orleansem opravdové elektrické peklo. Míra destrukce je navíc posílena ve druhém díle možností ovládat kromě elektrických výbojů i oheň či led v závislosti na tom, zda se postavíte na stranu dobra či zla. To hře dodává navíc na znovuhratelnosti, stejně jako přidaný editor, který můžete využít pro vytvoření vlastních úrovní, či si vychutnat výtvory ostatních.

Koupit PS3 hru Infamous 2 na xzone.cz

14. Killzone 3

PS3 exkluzivní

Nutnost hrát předchozí díly: Dvojka je stále výborná a graficky pohledná, příběh (jako obvykle) jistí internet.

Killzone 3 poráží svého rivala Resistance především grafickou stránkou a multiplayerem. Kde se Resistance drží osvědčeného CoD receptu, tam Killzone nabízí jednotlivé třídy (sniper, inženýr atd.), které si postupně vylepšujete. Novinkou pro masochisty jsou brutální útoky zblízka, kde nepříteli klidně můžete třeba vrazit nůž do oka či ho „potěšit“ něčím podobným – a to i v multiplayeru. Podobně jako v Resistance můžete projít kamapaní i ve dvou s kamarádem a druhým ovladačem. Nutno také podotknout, že oproti druhému dílu bylo vylepšeno ovládání a variabilita prostředí. Celkově se jedná o jednu z nejlépe vypadajících her na PS3.

Koupit PS3 hru Killzone 3 na xzone.cz

13. Dark Souls

Nutnost hrát předchozí díl: takřka nulová, i když Demon Souls je stále dobrá, byť dosti těžká záležitost.

Dark Souls byl podle mnohých anket jednou z nejlepších her minulého roku, přičemž porazil i RPG rivala Skyrim. To o hře leccos vypovídá, zvlášť přestože hra občas trpí nízkým frameratem a především – je neskutečně obtížná. S tím ale tvůrci počítali a koneckonců počítají i s tím, že s tím počítáte vy. Jen abyste se nepřepočítali – ne nadarmo se hra honosí ústředním heslem „Připravte se na smrt.“ Co dělá Dark Souls však jednu z nejlepších her této generace konzolí je její ohromující, sugestivní temný svět s fantastickou atmosférou a art designem, originální multiplayer a vůbec způsob, jakým je ono umírání využito coby stěžejní herní mechanismus. To ovšem také znamená, že i Dark Souls je prostě jednou z těch her, která není určena všem.

12. Crysis 2

Nutnost hrát předchozí díly: Na PSN je první Crysis krátce a jedná se o znatelně slabší díl (byť se nejedná o špatnou hru). Lze ho doporučit, pokud vás dvojka hodně chytí, příběh však dost možná nepochopíte ani po dohrání obou dílů.

Při hraní druhé Crysis má člověk pocit, že se tvůrci rozhodli vytvořit dokonalou střílečku. Grafika patří i na PS3 k naprosté špičce. Zvuk se může měřit s Battlefieldem. Hudba od Hanse Zimmera – tvůrce filmových soundtracků a vynikající hudby k CoD: Modern Warfare 2. K tomu přidejte pocit tíhy a pohybu těla podobný jako v Killzone, stejně jako možnost krýt se a vykukovat zpoza úkrytu. Fantastické, grandiózní momenty jako v Call of Duty, ovšem nutnost taktizovat a plánovat útok jako ve Far Cry nebo původní Crysis. Dokonce i RPG prvky. A hlavně – nanooblek, který z vás učiní vojáka-poloboha. Jediné, co snad lze zkritizovat, je absence kooperativního multiplayeru a přílišná inspirace multiplayerem Call of Duty (pokud to berete jako mínus). Tím největším je ovšem příběh v čele s němým hrdinou tupě plnícím rozkazy kohokoliv. Čert ví proč.

Koupit PS3 hru Crysis 2 na xzone.cz

11. Heavy Rain

PS3 exkluzivní

O Heavy Rainu už se toho namluvilo hodně. Spíše než o hru se v případě Heavy Rain jedná o interaktivní thriller. Představte si Sedm a Mlčení jehňátek říznutý sérií Saw (v mnohem kvalitnějším provedení než posledně jmenovaná hovadinka). Hrajete střídavě za čtyři postavy, přičemž všechny mohou zemřít. Hra není tak nelineární jak bylo slibováno, ačkoliv v jednotlivých úsecích se můžete rozhodnout, jak se k danému konci „levelu“ dostanete. Bohužel tímto trochu trpí i herní délka, poněvadž po prvním dohrání se vám nejspíše nebude chtít hned pustit se do hry znova. Prostě jako v případě filmu.

Koupit PS3 hru Heavy Rain na xzone.cz

10. Metal Gear Solid 4: Guns of Patriots

PS3 exkluzivní

Nutnost hrát předchozí díly: Silně doporučeno zakoupení Metal Gear Solid HD Collection, přestože bohužel neobsahuje původní Metal Gear Solid.

Metal Gear Solid je jedním z exkluzivních klenotů Sonyho konzole již od dob původní Playstation. Čtvrtý díl představuje zatím kvalitativní vrchol série, avšak ve snaze vysvětlit skutečně vše a vrátit se k událostem z předchozích dílů se musí nebohý hráč připravit na skutečně brutální délku filmečků. Grafika je i po letech naprosto špičková a jedna nezapomenutelná akce střídá druhou. Některé mechanismy jsou sice již zastaralé (porcování levelů na jednotlivé segmenty s loadingy), avšak zbytek to naplno vynahrazuje. Hra navíc obsahuje i slušný multiplayer – Metal Gear Online.

9. Assassins Creed: Revelations (Ottoman Edition)

Nutnost hrát přechozí díly: AC 2 a AC: Brotherhood jsou stále velice kvalitní tituly a pro pochopení příběhu (alespoň částečného) a vychutnání si jej je třeba oběma projít. První díl je už slabší, a ačkoliv je především z hlediska prostředí zajímavý, kvalit ostatních dílů nedosahuje.

O sérii AC již slyšel snad každý, tak co k ní ještě dodat? Snad jen, že je zvláštní, že se dosud nevynořil žádný viditelný napodobitel. Revelations je posunem vpřed především v oblasti soubojů – v předešlém díle byly až příliš jednoduché a Ezio tak neměl důvod k útěku, což byl jeden ze základních mechanismů celé hry. Na druhou stranu bránění vašich základen v Konstantinopoli budete s největší pravděpodobností proklínat – ovšem to je asi tak jediné. Nádherné prostředí, atmosféra, originální a zábavný multiplayer, dlouhá hrací doba a efektní souboje dělají z AC zaslouženě jednu z nejstěžejnějších a nejlépe prodávaných herních sérií současnosti.

Koupit PS3 hru Assassins Creed: Revelations na xzone.cz

8. God of War 3

PS3 exkluzivní

Nutnost hrát předchozí díly: Ačkoliv příběh lze pohodlně načíst z internetu, God of War Collections 1 a 2 představují čtyři špičkové akční hry, které i po letech baví a přináší řadu nezapomenutelných momentů.

Kratos přišel na PS sice později než Solid Snake ze série MGS, ovšem v současnosti jej přece jen poráží. Nejen že hra disponuje naprosto famózní audiovizuální stránkou, atmosférou, prostředím a fantastickým ovládáním. Samotná postava Krata je vynikající. Kdosi trefně napsal, že se jedná o Chucka Norrise zasazeného do řecké mytologie. To je přesné. Jediné co tak lze hře vytknout je absence multiplayeru a relativně kratší herní dobu (cca 8 hodin). Budete se k ní však jistě vracet a hra nabízí i arény, kde své nepřátele musíte naporcovat konkrétním (dosti obtížným) způsobem. Tak jen do toho.

Koupit PS3 hru God of War 3 na xzone.cz

7. The Elder Scrolls 5: Skyrim

Nutnost hrát předchozí díly: Z hlediska příběhu nulová. The Elder Scrolls 4:Oblivion je sice slabší, avšak stále velmi kvalitní hra s otevřeným herním světem a je dost možné, že během hraní Skyrimu si budete chtít odskočit někam do teplejších krajin.

Není pochyb o tom, že Skyrim je unikátní zážitek. Proč? Ve hře v nezajímavých rozhovorech mluvíte s nezajímavými postavami. Občas někoho zastřelíte a on se svalí tak podivuhodným způsobem, že se lidská anatomie nestačí divit. Porazíte jednu z hlavních frakcí ve hře a oni se stejně nestáhnou z jimi okupovaného města. A když je vybijete do jednoho, stejně se znovu objeví. Ale vy tohle všechno a mnohem víc Skyrimu prostě odpustíte. Snad je na vině naprosto bezkonkurenčně nádherný, ohromný svět, fantastická hudba nebo extrémně dlouhá herní doba strávená levelingem vaší postavy. I po desítkách hodin strávených ve hře zůstáváte stát s otevřenými ústy a prohlížíte si fantastické panorama kolem, radujete se z nových předmětů (ať už vámi vyrobených či nalezených), naučených dračích pokřiků nebo zabitého monstra. Skyrim je prostě takový – ne perfektní, přesto naprosto úžasný.

Koupit PS3 hru TES V: Skyrim na xzone.cz

6. Call of Duty: Modern Warfare 3

Nutnost hrát předchozí díly: MW3 není po všech stránkách nejlepší díl série a pokud vás chytne, rozhodně byste měli vyzkoušet alespoň předešlé CoD: Black Ops, především kvůli skvělé kampani a zombie módu. Příběh MW3 velmi úzce navazuje na předešlé díly série Modern Warfare a vyplatí se příběh znát. Multiplayer i sngleplayer předešlých dílů lze stále doporučit, byť platí čím starší, tím horší.

Call od Duty: MW3 je ukázkovým příkladem toho, proč se jedná o nejúspěšnější herní sérii všech dob. Ať jste začátečník nebo hardcore hráč, CoD vás uspokojí. Můžete ho pustit klidně na půl hodiny, můžete u něj strávit celou noc. A pak další. Můžete jej hrát spolu s otatními či proti sobě. Můžete si projít i krátkou, leč perfektní, akcí nabytou hrou pro jednoho hráče. Call of Duty nabízí prostě vše. Největší devizou je však bezpochyby neskutečná hloubka multiplayeru – zbraně, perky, killstreaky, 80 levelů (a pak pěkně znova, chcete-li klidně patnáctkrát), řada skvělých módů a výborně navržených map – není problém u hry vydržet roky.

Koupit PS3 hru Call of Duty: MW3 na xzone.cz

5. Batman: Arkham City (Game of the Year Edition letos)

Nutnost hrát předchozí díly: Arkham Asylum je po všech stránkách horší, byť stále skvělá hra. Příběh Arkham City na ni navazuje, avšak pochopíte jej i bez jeho znalosti.

Batman se v předešlém díle vynořil z temnoty trapných licencovaných her jako přízrak a všechny svou kvalitou zaskočil. Arkham City je pak jednou z nejlepších akčních her vůbec a zároveň důkazem, že ne každá prvotřídní hra dnes potřebuje multiplayer. Snad nejlepší na hře je její systém soubojů, který vypadá a především funguje zcela perfektně. Navíc se jedná o jednu z mála her s otevřeným světem, která má i dobrý příběh. Ten je dokonce tak vynikající, že strčí do kapsy i většinu filmových Batmanů a na jeho konec jen tak nezapomenete. Přidejte k tomu skvělou grafickou a zvukovou stránku, 440 poschovávaných Hádankářových trofejí, které si z velké části opravdu musíte zasloužit, atmosférické stealth části, výborné bitvy s bossy a konečně vynikající samostatný mód arén, kde se můžete vyřádit i jako Nightwing, Catwoman nebo dokonce (světe dive se!) drsně vypadající Robin (DLC a GOTY edice).

Koupit PS3 hru Batman: AC GOTY na xzone.cz

4. Grand Theft Auto 4: The Complete Edition

GTA 4 by se pravděpodobně umístilo hůře, nebýt geniálně vytvořeného systému tří samostatných příběhů, tří osudů, tří lidí v rámci jediného města a jejich propletení, které si hráč dostane může vychutnat v kompletní edici. Popravdě, kdo ještě GTA nehrál a koupí si kompletní edici bude doslova zahlcen kvalitou – čekají ho tuny skvělých misí, vynikajícího humoru, vedlejších misí a všemožných činností a k tomu výborný multiplayer. Co na nás chystá GTA 5, si lze jen stěží představit.

Koupit PS3 hru GTA4 na xzone.cz

3. Red Dead Redemption: Game of the Year Edition

Stálo to hodně přemýšlení, ale nakonec se RDR umístilo před GTA. Ale opravdu těsně. Red Dead Redemption totiž nabízí nejen podstatně větší svět a kvalitnější vedlejší mise. Multiplayer totiž tvoří tentokrát ještě větší část samotné hry, ovšem nikoliv na úkor singleplayrové části! Rockstar použil v principu totéž, co známe z MMORPG – samotný svět funguje jako lobby, přidáváte se k ostatním hráčům, plníte s nimi různé mise nebo se naopak mydlíte mezi sebou. Je dokonce možné (a kupodivu i zábavné) zevlovat v salónu při karbanu a podobně. DLC Undead Nightmare přitom hlavní hru rozšiřuje o zvláštní, alternativní příběh se zombiemi, který navazuje na pozdější část hry a přidává plno dalších úkolů a několik multiplayerových režimů. Co může být lepší?

Koupit PS3 hru Red Dead Redemption: GOTY na xzone.cz

2. Uncharted 3: Drake’s Deception (Game of The Year Edition letos)

PS3 exkluzivní

Nutnost hrát předchozí díly: Z hlediska příběhu nikoliv, ale oba je možné zakoupit jako bundle. Druhý díl je přitom téměř stejně tak dobrý jako třetí.

Nathan Drake ušel od prvního dílu pořádný kus cesty. Co začalo jako Tomb Raider říznutý Indiana Jonesem a přestřelkami s krytím ve stylu Gears of War, prozatím skončilo jako technologický zázrak, jemuž reklamu dělá i samotný Harrison Ford. Říct, že hra vypadá skvěle, by bylo její hrubé nedocenění. Nejde totiž ani tak o na první pohled zřejmou krásu hry. Až uvidíte hlavního hrdinu balancujícího na jedné z plošin na rozbouřeném moři, kterak ho osvětlují poslední paprsky slunce, přičemž jeho i okolní objekty smáčí voda, pak pochopíte. Není to však pouze o grafice – Uncharted je dobrodružná, akční jízda, kterou budete chtít projít znovu a znovu. Co bylo drasticky vylepšeno oproti druhému dílu, je pak multiplayer, který si jde zároveň svou cestou a přitom dokáže být extrémně zábavný – ať jíž hrajete spolu nebo proti sobě. Uncharted je pro řadu lidí ztělesněním toho, čím by měly hry být.

Předobjednat PS3 hru Uncharted 3:Drake's Deception (GOTY) na xzone.cz

1. Mass Effect 3

Nutnost hrát předchozí díly: MUSÍ TO BÝT!

Aby bylo jasno – Mass Effect 3 není nejlepší hrou této generace konzolí sám o sobě. Na PS3 sice hráči přišli o díl první (zastoupený interaktivním komiksem v druhém dílu), ovšem o dvojku už ochuzeni nebyli. Důvod, proč se Mass Effect umístil na čele žebříčku je jednoduše ten, že se tvůrcům podařilo vytvořit fungující, uvěřitelný svět plný vlastní imaginace, který je schopen konkurovat takovým značkám jako je Star Wars nebo Star Trek. Postavy Mass Effectu jsou naprosto perfektní a hráč si alespoň k většině z nich vytvoří vztah a po čas hry trne, co s nimi bude dál. A do toho představuje třetí díl neskutečně sugestivní, depresivní obraz galaktické války, kde životy těchto postav držíte ve svých rukou – a často docházíte k přesvědčení, že menším zlem je jejich smrt. Čert vem to, že hra jako taková je vynikající od dlouhé herní doby, po úžasné akční sekvence, přestřelky, perfektní soundtrack, perfektní rozhovory, nově přidaný multiplayer a já nevím co ještě. TOHLE dělá z Mass Effectu vítěze. Snad jedinou kaňkou tak je onen nechvalně proslulý závěr (hysterické reakce fanoušků budiž důkazem pravdivosti toho, co zde čtete), který se dočká rozšíření již v létě – a vy tak konečně zjistíte, co se stalo s Garrusem, Liarou a dalšími…pakliže přežili.

Koupit PS3 hru Mass Effect 3 na xzone.cz

Článek 20 nejlepších her pro Playstation 3 byl publikován 4. května 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...