Nejlepší hry v roce 2013

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Nejlepší hry v roce 2012
  2. Nejlepší hry v roce 2013
  3. Nejlepší hry roku 2014 - To nejlepší co uplynulý rok nabídl
Nejlepší hry v roce 2013

Rok 2013 může být z hlediska počtu vydaných, skvělých titulů možná nejlepším v celé herní historii. Zároveň se jedná o labutí píseň starých konzolí – od příštího roku každá AAA hra bude posuzována z hlediska nového hardwaru a to se nevyhne ani titulům, které zatím na next-gen ohlášeny nejsou (FFXIII: Lightning Returns, Murder: Souls Suspect a Dark Souls 2). Zrekapitulujme si tedy 5 (podle nás) nejlepších titulů roku 2013. Pro úplnost ještě uveďme, že mezi první trojicí a zbylou dvojkou je povážlivá mezera – vítězné trio může klidně aspirovat na tři nejlepší hry této generace vůbec.

Sam ve vrcholné formě.Sam ve vrcholné formě.

5. Splinter Cell: Blacklist

Co poslednímu Splinter Cellu chybí na originalitě, dohání perfekcionismem. Skvěle vychytané herní mechanismy, s kterými je radost experimentovat, povedený coop a originální, vynikající multiplayer jsou víc než jen doplňky pro (z hlediska hratelnosti) flexibilní kampaň. Hra je bohatá po všech stránkách obsahu a je těžko překonatelným vrcholem her s titulem Splinter Cell nebo Tom Clancy’s – série se musí po Blacklistu prostě výrazně změnit, neboť ten představuje herní styl, typický pro tyto značky, dovedený k dokonalosti.

Edward a jeho partaEdward a jeho parta

4. Assasins’s Creed 4: Black Flag

Druhý titul Ubisoftu v našem žebříčku – podle mnohých nejlepší hra série, podle jiných nejlepší hra z pirátského prostředí všech dob. I AC doslova přetéká obsahem, misemi, promyšleným systémem upgradů, avšak na rozdíl od Blacklistu nabízí i zajímavé postavy a perfektní námořní bitvy, které jsme doposud mohli vidět jen v AC3 – a to ještě v poněkud odlehčené verzi. Na karibský svět Black Flag se navíc náramně dobře dívá a soundtrack od Brian Tylera si zaslouží samostatný poslech.

Dvojice hlavních protagonistů z The Last of UsDvojice hlavních protagonistů z The Last of Us

3. The Last of Us

Nejlepší exkluzivní titul Sony? Řada fanoušků si to myslí. Do post-apokalyptického světa zasažený příběh o putování muže s mladou dívkou připomene Pulitzerovou cenou oceněnou novelu The Road (či její filmovou adaptaci s Viggo Mortensenem) a oslní grafikou, filmečky a vynikajícími postavami od tvůrců slavné série Uncharted. Dlouhý příběh s řadou chytře promyšlených herních mechanismů navíc doplňuje originální hra pro více hráčů. Pokud máte Playstation 3, musíte mít i Last of Us.

Originalitě se v Bioshocku meze nekladou.Originalitě se v Bioshocku meze nekladou.

2. Bioshock: Infinite

S přehledem nejlepší střílečka roku, která k vítězství nepotřebuje ani multiplayer. Komu navíc chybí přidaná hodnota, může si nyní stáhnout DLC s challenge mapami, nemluvě o dvou epizodách (první již vyšla) odehrávajících se v podmořském městě Rapture známém z předchozích dílů. Bioshock: Infinite oslní tolika věcmi – fantastickým světem, skvělým příběhem, originálními postavami, nádhernou hudbou a grafikou, ale také vyladěnými souboji a možnostmi boje, který se liší od ostatních stříleček a působí taktičtěji s většími možnostmi.

Trevora nezastavíteTrevora nezastavíte

1. Grand Theft Auto 5

Zklamání se nekoná, Grand Theft Auto 5 je jednak nejlepším GTA všech dob a jednak přináší řadu významných novinek a promyšlených herních mechanismů. Ty jsou především spojené s přítomností trojice skvěle ztvárněných hlavních hrdinů. Na GTA 5 je skvělé snad všechno a ještě své jednotlivé kvality kombinuje s ohromným rozsahem, do kterého je zahrnut i Online mód. Ať jste příznivci sandboxových titulů, kde vás nikdo nevodí za ručičku, nebo naopak her s důrazem na postavy a příběh – GTA 5 oba typy hráčů uspokojí ještě více, než na 4. příčce figurující Black Flag.

Laře moc do TOP 5 nechybělo.Laře moc do TOP 5 nechybělo.

Čestná zmínka, překvapení a pár zklamání

Jak již bylo řečeno v úvodu, rok 2013 byl opravdu nabytý skvělými tituly. Proto zde ještě zmiňme například Tomb Raider, jenž se do naší pětky jen o fous neprobojoval, bojovku Injustice: Gods Among Us či překvapivě povedenou rubačku Metal Gear Rising: Revengeance. Nečekaně zásadní „exkluzivitou“ a jednou z nejlepších JRPG této generace konzolí se stala Ni No Kuni: Wrath of the White Witch, která na PS3 přišla z handheldu Nintendo DS. Reparát se vcelku povedl i MMORPG Final Fantasy XIV: Realm Reborn. Fanoušky potěšil navrátivší se Starcraft 2: Heart of Swarm a Rome 2: Total War, jistou kontroverzi s mikrotransakcemi naopak vzbudil jinak pěkně hratelný Dead Space 3. Třetí Crysis se předvedl především graficky a zaujal osobnějším příbehem, leč lehce zklamal neoriginalitou. Doufáme, že se jej dočkají v bundlu celé trilogie i majitelé PS4 a XOne. Další povedenou střílečkou s důrazem na atmosféru pak byla Metro: Last Light a velmi vysoká hodnocení si odnesla i další oblíbená značka Ubisoftu – Rayman Legends. Zmínku si jistě zaslouží i poměrně nejednoznačně přijatá „filmohra“ Beyond: Two Souls oproti podařené první epizodě (druhá přijde v prosinci) The Wolf Among Us od tvůrců The Walking Dead, jež bude pokračovat druhou sérií s Clementine v hlavní roli rovněž ještě letos.

Batmana zachránil příběh a postavyBatmana zachránil příběh a postavy

Rozporuplná hodnocení sklidila kromě Beyond i trojice prequelů – Gears of War: Judgement, God of War: Ascention a Batman: Arkham Origins. Kratos si jistě kritiku zasloužil za svou nastavovanou kaši, leč překvapil skvělým multiplayerem. Kolega se stejnou zkratkou – GoW – získával rozdílná hodnocení magazín od magazínu a nesedl každému fanouškovi série. Opakem Krata se nakonec stal Batman, který nenabídl kvalitní multiplayer a rovněž byl kritizován za neoriginalitu, leč v jeho případě to znamenalo jen kopírování jednoho titulu (Arkham City) a v tom nejdůležitějším – příběhu a postavách – dokázal získat recenzenty na svou stranu fantasticky odvedenou prací. Konečně zmiňme Battlefield 4, který byl praktický tím, čím všichni očekávali (skvělým MP se slabým SP), ačkoliv v současné době zápasí s problémy spojenými s nestabilitou serverů. Jistým zklamáním se pak stalo Call of Duty: Ghosts, které i přes přesvědčování ze strany tvůrců nepřišli s novým enginem a bohužel se neinspirovali v předešlých Black Ops 2 tak, jak by měli. Řada fanoušků (či spíše antifanoušků Treyarchu) je s tímto faktem však spíše spokojena. I ti však mohou být těžko spokojeni s špatným spawnováním v MP. Cenu za překvapení roku by si pak paradoxně odnesla standalone expanze Far Cry 3: Blood Dragon, která se stala v podstatě tím, čím jsou Expendables ve filmové branži – vydařenou poctou „osmdesátkovému“ akčnímu žánru. Poctivou práci odvedlo pro EA studio Ghost Games s Need for Speed: Rivals, ačkoliv se v podstatě jedná jen o mix Hot Pursuit s Most Wanted v povedené grafice a sérii by prospěla změna (Underground 3!). Příznivci závodních her se mohli těšit i z kladně přijaté Grid 2 od Codemasters.

Forza vychází podle průměrných hodnocení jako nejlepší exkluzivita nových konzolí, v tomto případě XO.Forza vychází podle průměrných hodnocení jako nejlepší exkluzivita nových konzolí, v tomto případě XO.

A jak se dařilo exkluzivitám next genu? Nic přelomového se nekonalo – ačkoliv na PS4 se v recenzích zadařilo nádherné střílečce Killzone: Shadow Fall, jež dala hráčům rozmanitější prostředí a větší volnost, než na jakou byli zvyklí z předešlých her. Velmi potěšila delší kampaň a 60 fps v multiplayeru, jenž nebyl kopií CoD. Druhá avizovaná „velká“ exkluzivita Knack pak byla zklamáním a nestala se novým Crash Bandicootem či Spyrem. Na XO si vysloužila vysoká hodnocení graficky úžasná Forza Motorsport 5, ačkoliv na revoluční systém AI (tzv. Drivatary, kdy je umělá inteligence odvozena od toho, jak řídí živí protivníci) nepanoval jednoznačný názor a hra byla kritizována za méně obsahu než její předchůdkyně a trapnou DLC politiku s mikrotransakcemi. Bude zajímavé ještě sledovat jak dopadne porovnání s v prosinci vycházejícím Gran Turismem 6 pro PS3.Zklamáním pak byla sice pěkná, z hlediska herních mechanismů však velmi nudná Ryse: Son of Rome a ani zombie-šílenost jménem Dead Rising 3 nebyla žádným must-have titulem. V roce 2014 se však podle všeho máme na co těšit.

Koupit PS3 hru The Last of Us na xzone.cz
Koupit PC hru Bioshock: Infinite na xzone.cz
Koupit X360 hru GTA V na xzone.cz

Článek Nejlepší hry v roce 2013 byl publikován 17. prosince 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...