Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 3.díl

Tagy:  PC, Worms, Unreal Tournament, Vampires, Bloodlines, Mashed, Micromachines, multiplayer, Hot Seat, Deus Ex, Source engine

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout
  2. Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 2.díl
  3. Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 3.díl
Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 3.díl

Vítáme vás u třetího dílu našeho nepravidelného seriálu, v němž si připomínáme klasiky, na kterých se po letech sice usadil prach, zároveň však stále poskytují královskou porci zábavy. Pro tento díl jsme vybrali čtyři tituly, které stojí za připomenutí.

Slečna připomíná trochu Harley Quinn.Slečna připomíná trochu Harley Quinn.

Vampire Masquerade: Bloodlines (2004)

Kam se tato hra poděla a jak je možné, že v dnešní „přeupírizované“ době nevzniklo její přímé pokračování? Bloodlines svého času šokovala rozmanitostí, atmosférou, dabingem a skvělým příběhem. Hráč si na samém počátku tohoto first/third person akčního RPG vybral upírskou rasu a s ní i charakteristiky a speciální schopnosti, kterými bude během svého hraní disponovat a jež do velké míry určí i jeho herní styl. Okamžitě je vržen do nočního prostředí velkoměsta, jež tajně ovládají klany upírů soupeřící spolu navzájem o nadvládu a prestiž. Hra nejvíce připomíná upírskou verzi Deus Ex běžící na Source enginu (Half-Life 2). V době vydání byly kromě horší optimalizace (především v porovnání s HL2) kritizované četné bugy, jejichž počet se v dnešní mnohokrát opatchované verzi výrazně snížil. Současným zmlsaným hráčům bude sice dnes asi vadit i rozkouskování otevřeného světa do jednotlivých segmentů, které spojují loadingy, přesto jsou ale Bloodlines úžasnou hrou, ve které je možno strávit mnoho hodin v honbě za zkušenostními body, vybavením a rozuzlení zajímavého příběhu plného intrik. Nemluvě o tom, že rozmanitost hry vyloženě vybízí k opakovanému projití hrou.

Starý dobrý UT; zdroj: racketboy.comStarý dobrý UT; zdroj: racketboy.com

Unreal Tournament (1999)

Původní UT svého času soupeřil s třetím Quakem a dočkal se i pokračování v podobě UT 2003, 2004 a UT 3. Přesto je původní díl nejen graficky nejméně náročný, avšak zároveň i uživatelsky nejpřívětivější. Arény obsažené ve hře samotné srší skvělými nápady a chytrou architekturou, to však není vše- na internetu je k dispozici ohromné množství dalších, volně dostupných map zcela zdarma! Připočítejte si k tomu sympatickou možnost, že počítačem ovládané protivníky je možno přejmenovávat a upravovat jejich vlastnosti (ostatní UT to již neumožnily). UT navíc předběhl dobu, když pozorně sledoval vaše statistiky, podobně jako to dnes dělá Call of Duty Elite či Battlelog. Unreal Tournament je přitom pro všechny fanoušky stříleček – ať už si chcete zahrát na 10 minut či strávit u hry třeba celý večer, hra vás díky své rozmanitosti, přístupnosti a možnostech, jak si jí nastavit na míru, zabaví podle vašeho přání. Nemluvě o ohromné zásobě různých modifikací pro zápasy, perfektně vybalancovaných zbraních či řadě skvělých oldschoolových módů a herních stylů.

WWP je vrcholem 2D série.WWP je vrcholem 2D série.

Worms World Party (2001)

Worms World Party vyšla sice až po slavnějším Worms Armageddon, avšak důvodem, proč není tolik známá jako předchůdce, je skutečnost, že v podstatě pouze dovedla k dokonalosti dosavadní „červivý“ koncept a především přitlačila na hru více hráčů po internetu. Vše ostatní, co hráči tolik milovali na předešlých dílech, však zůstalo – tvorba týmů s červy pojmenovanými podle vašeho uvážení, modifikace týmových vítězných znělek, hlasů a vlajek. K tomu ohromná zásoba map, možností editace všeho možného od úrovní po pravidla hry, hra pro jednoho hráče, či oblíbený Hot Seat s kamarády u jednoho počítač a mnohé další prvky – to vše v kombinaci se skvělým humorem, chytrými mapami a bezkonkurenčními zbraněmi dělá z Worms World Party nejlepší červí hru série.

Mashed nejlépe s kamarády; zdroj: mthec.worldpress.comMashed nejlépe s kamarády; zdroj: mthec.worldpress.com

Mashed (2004)

Ještě jedna „party“ hra by neměla uniknout vaší pozornosti. Mashed rozvinul koncept proslavený především legendárními Micromachines, avšak v o poznání pokročilejším grafickém kabátku. Jedná se o závody autíček se zbraněmi, jejichž hlavní náplní je uniknout ostatním závodníkům – hra nepodporuje splitscreen, tzn. jakmile vám protihráč ujede, získává body směrem k celkovému vítězství a opozdilci je naopak ztrácejí. Háček je v tom, že ti, co zůstanou pozadu, nemusí sledovat dění pasivně, nýbrž se snaží libovolného hráče sestřelit z helikoptéry (pomsta je sladká). Poté, co jeden hráč ujede ostatním, se hra zastaví, vrátí vás bok po boku s protihráči a snaha ujet začíná nanovo. Mashed je úžasně návykovou a skvělou hrou především pro více hráčů, nabízející řadu zajímavých módů, vynikajících map a různorodých zbraní.

Koupit PC hru Unreal Anthology na xzone.cz
Koupit PC hru Unreal Universe na xzone.cz

Článek Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 3.díl byl publikován 13. srpna 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...