Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 2.díl

Tagy:  Generals, horror, F.E.A.R., Condemned, Sinking Island, adventura, strategie, starší hry, staré hry

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout
  2. Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 2.díl
  3. Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 3.díl
Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 2.díl

V prvním dílu našeho článku o starších hrách jsme se zaměřili na Warcraft 3, Fahrenheit, No One Lives Forever 2, Metal Gear Solid a Final Fantasy VII. I když se jednalo o hry odlišných žánrů, každá zároveň patří ke zlatému hernímu fondu a určitě stojí alespoň za vyzkoušení. Ať už je to kvůli skvělému příběhu, herním mechanismům, atmosféře nebo z dnešního pohledu zanedbatelným hardwarovým nárokům. Za posledních 15 let však vyšlo i mnoho dalších skvostů, které jste mohli snadno minout, ať jste tehdy ještě hry nehráli nebo jste je prostě nezaregistrovali. Připraveni na další várku?

V Sinking Island budete detektivem; zdroj: hookedgamers.comV Sinking Island budete detektivem; zdroj: hookedgamers.com

Sinking Island (2008)

Sinking Island je adventurou od „celebrity“ žánru Benoita Sokala (mj. autora Syberie). Tentokrát se však nejedná o klasickou adventuru, nýbrž o naprosto ojedinělou detektivku odehrávající se na postupně se potápějícím ostrově. Na tom se nachází uvězněná skupinka lidí, mezi nimiž je i vrah. Kdo četl Deset malých černoušků od Agathy Christie (mimochodem rovněž přepracováno do videohry And Then There Were None), je v obraze. Postavy k sobě chovají rozdílné sympatie, jejich motivy jsou často podezřelé, atmosféra houstne a nervozita narůstá společně s vodní hladinou. Sinking Island však kromě toho představuje také naprosto skvělý systém shromažďování a porovnávání stop v tzv. databance. Porovnáním stop můžete získat důkaz. Shromážděte určitý počet důkazů, odpovíte tak na jednu z klíčových otázek a získáte kousek skládačky. Shromážděte všechny kousky skládačky a dozvíte se totožnost vraha. Stop je veliké množství a jejich porovnávání, výslech postav a napětí z postupu hrou dělá ze Sinking Island hru s geniálním systémem, která i po 4 letech působí velice originálně a neztrácí na působivosti.

F.E.A.R. je bohatší než krevní banka; zdroj: Shacknews.comF.E.A.R. je bohatší než krevní banka; zdroj: Shacknews.com

F.E.A.R. (2005)

Původní F.E.A.R., k němuž vyšly datadisky Extraction Point a Perseus Mandate, se sice dočkal dvou pokračování (2009 a 2011), ovšem to neznamená, že by jednička již nestála za vaši pozornost. Mixů FPS hororů a stříleček příliš mnoho není. Užijete si tak jednak „lekáků“, v nichž hraje prim holčička Alma jako vystřižená z kultovního horroru Kruh, jednak také výborné akční složky. Hra využívá velmi efektně vypadající bullet-time, může se pochlubit (i na dnešní poměry) vynikající fyzikou a opravdu velkou porcí brutálního násilí a destrukce. Ta není tak přehnaná jako v jiných střílečkách, ovšem v kombinaci se zmíněnými kvalitami jde stále o velmi efektní podívanou. Extrémně podařená je ale především umělá inteligence nepřátel – aspekt, jenž tvůrci FPS akcí často zanedbávají. Boje s nepřáteli díky ní dostávají osobitý náboj, kdy připomínají hon kočky na myš. Pokud šestičlenné komando zredukujete na dva nepřátele, jakoby se role obrátily a vy si tak můžete vychutnat paniku a děs protivníků. Jeden křičí „Kupředu!“ odpovědí mu je však: „Ani náhodou!“. Je pravda, že hru trochu sráží stereotypní kancelářské prostředí a malá variabilita typů nepřátel. S umělou inteligencí takhle dobrou a boji takto napínavými vám to ale pravděpodobně vadit nebude.

V Criminal Origins se bojuje hlavně nablízko; zdroj: Shacknews.comV Criminal Origins se bojuje hlavně nablízko; zdroj: Shacknews.com

Condemned: Criminal Origins (2006)

Od stejného výrobce (Monolith) pochází i další horror z první osoby, který jste mohli velmi snadno minout. Condemned však na rozdíl od F.E.A.R. není tak docela střílečka. Po většinu času bojujete s nepřáteli pomocí jednoduchých zbraní nablízko, které se válí poblíž – trubka ze zdi, hasičská sekyra či prkno s hřebíky vám zde prostě musí stačit. I zde tvoří velmi zajímavou porci hry ohledávání místa činu, sběr a analýza důkazů pomocí ultrafialového světla, fotoaparátu apod. Hra je neskutečně děsivá a připraví vám nejeden šok či dlouhé momenty neskutečného napětí – Condemned není hra, kde byste většinu času strávili běháním. Hra je stavěná na opatrnější, pomalejší postup, kdy nepřítele zpravidla nejdříve slyšíte, pak (někdy) zahlédnete a snažíte se nebýt jím zaskočen. Chytré je, že vzhledem k vašemu „arzenálu“ si supící, vyšinuté protivníky prostě musíte nechat pustit k tělu. Druhý, rovněž podařený díl s titulem Bloodshot vyšel bohužel pouze na konzole.

C&C Generals by si žádný fanda strategií neměl nechat ujít; zdroj: einformer.comC&C Generals by si žádný fanda strategií neměl nechat ujít; zdroj: einformer.com

C&C: Generals (2003)

Když minulý rok EA oznámili, že se konečně dočkáme Generals 2, zavládlo mezi fanoušky ohromné nadšení. Když letos došlo k oznámení, že se hra přejmenovala na C&C, bude se jednat o Free-to-Play titul, který navíc nebude obsahovat kampaň pro jednoho hráče, zvedla se taková vlna protestů, že EA nakonec fanouškům singleplayeru vyhověl. Hořká pachuť však zůstává, neboť Generals by si skutečné pokračování rozhodně zasloužil. Hra se drží konceptu, který se osvědčil již v klasické „tiberiánské“ sérii i Red Alertu. V Generals však proti sobě bojují USA, Čína a GLA (arabští extremisté). Právě posledně jmenovaní disponují takovými zbraněmi jako antraxový tank, sebevražedný atentátník, rozzuřený dav, náklaďák s bombou ad. USA mají zase velmi silné letectvo a Čína početnou pěchotu, hackery či ohromné tanky. To je však značné zjednodušení – každá strana ve hře je silná, má zajímavé jednotky a hraje se s ní jedna radost. Datadisk Zero Hour navíc každé frakci přidělil další tři generály, kteří mají některé vlastní, unikátní jednotky, přednosti, či vylepšení. Strategie dnes nepatří zrovna k velmi početně zastoupeným, populárním žánrům a Generals tak stále mají co nabídnout. A kolekci First Decade se všemi předchozími C&C tituly seženete dnes skoro zadarmo.

Koupit PC hru Condemned: Criminal Origins na Xzone.cz

Koupit PC kolekci Command and Conquer: First Decade na Xzone.cz

Článek Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 2.díl byl publikován 2. října 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...