Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout

Tagy:  Warcraft, Final Fantasy, No One Lives Forever, Metal Gear Solid, Fahrenheit, příběh, staré hry, starší hry

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout
  2. Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 2.díl
  3. Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout - 3.díl
Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout

S příchodem letní, „suché“ herní sezóny, kdy toho příliš mnoho nevychází a řada z vás navíc investovala do prázdnin a dovolených, se nabízí otázka, co v tuto dobu hrát a jakou hru si na léto pořídit. Jiní si naopak mohou postesknout nad nemohoucností a zastaralostí své herní mašiny a klást si otázku, zda vůbec ještě existuje nějaká výborná herní pecka, která kdysi ušla vaší pozornosti. V následujícím článku si zavzpomínáme a připomeneme některé starší tituly, které sice z technického hlediska dnes již neoslní, ovšem přesto by neměly ujít vaší pozornosti.

Útok nemrtvých na lidskou osadu. Rozezvoňte zvony!Útok nemrtvých na lidskou osadu. Rozezvoňte zvony!

Warcraft 3: Reign of Chaos (2002)

Warcraft 3 se nikdy nestal takovým kultem jako Starcraft, Diablo nebo World of Warcraft, přesto se jedná o titul, který by žádný příznivec fantasy žánru neměl minout. Příběh, který stále platí za jeden z nejlepších (ne-li zcela nejlepší), jenž kdy v žánru realtime strategií vznikl, vypráví o příchodu démonické Plamenné legie do světa zdecimovaného válkou mezi lidmi a orky. Chytře vystavěný děj a zajímavé postavy, vyvážené jednotky, výborně navržené levely v kampani pro jednoho hráče se čtyřmi hratelnými stranami a extrémně podařený datadisk Frozen Throne vám nedají vydechnou, dokud jím neprojdete…a poté se můžete vrhnout na multiplayer nebo souboje s počítačem na samostatných mapách. Nejedná se přitom o klasickou realtime strategii – na bitvy ohromných armád zapomeňte, jde daleko více o složení vašich útočných skupin a využití předností daných jednotek. Hlavní hrdinové navíc mají inventář a získávají zkušenosti a nové dovednosti. Pokud jste ještě neměli s W3 tu čest, s chutí do toho.

MGS byla jedním z pionýrů žánru stealth akcí společně s hrami jako Thief nebo TenchuMGS byla jedním z pionýrů žánru stealth akcí společně s hrami jako Thief nebo Tenchu

Metal Gear Solid (2000)

MGS původně vyšel na první Playstation, kde se stal jednou z jejích ikonických her. Brzy si jej však mohli vyzkoušet i majitelé PC. Jedná se o japonskou stealth akci, kdy je důraz kladen na to proklouznout kolem stráží pokud možno neviděn. To je naopak prokládáno perfektními souboji s bossy a řadou cut-scén. I MGS má vynikající, emocemi nabitý příběh, který nepostrádá opravdu šokující momenty. Na PC je k dispozici i graficky půvabnější MGS 2: Substance (2003), který sice naštval fanoušky obsazením nové hlavní postavy, přesto se mohl pochlubit stejně povedenými boji se zajímavými, komiksově laděnými superzáporáky a více možnostmi, jak vodit řadové nepřátele během schovávání za nos. Obě hry jsou poměrně dosti „ukecané“, tudíž milovníci rychlé a nerušené akce, hledejte jinde.

S banánem proti pronásledovateli v indické misi z NOLF 2S banánem proti pronásledovateli v indické misi z NOLF 2

No One Lives Forever (2000)

Pokud by NOLF vyšel v dnešní době v aktualizované grafice, působil by pravděpodobně jako zjevení. Jedná se sice o střílečku z pohledu první osoby, avšak na nějaké válčení zapomeňte. Oba dva díly NOLF (vynikající dvojka je z roku 2002) byly jakousi mírnou parodií na filmy s Jamesem Bondem, v níž hrajete za britskou agentku Cate Archer. Vaše nasazení vás zavede do různých koutů světa, v nichž se snažíte vyřadit teroristickou organizaci H.A.R.M. Během těchto akcí se často můžete rozhodnout pro stealth přístup, místo abyste postříleli vše, co vám přijde do cesty. Cate navíc disponuje takovými věcičkami jako vybuchující rtěnka, hárající fenka (na odlákání strážných psů) nebo uspávající parfém. Většinou však používáte obyčejné zbraně z 60. let. Pro NOLF bylo typické perfektní míchání žánrů – při rozhovorech vybíráte odpovědi jako v adventuře, stealth střídá rychlou akci a druhý díl přidal do hry zkušenostní body a vývoj postavy. Opět platí, že obě hry mají na poměry stříleček opravdu mimořádně povedený příběh a záporáky, které snad od té doby žádná střílečka nepřekonala.

Svět jako žádný jiný – Final Fantasy VIISvět jako žádný jiný – Final Fantasy VII

Final Fantasy VII (1998)

O FF slyšel snad každý, ale zdaleka ne všichni se k tomuto skvostu dostali. Na PC vyšel sedmý a osmý díl a i když osmička nedopadla vůbec špatně, je to sedmý díl, který má status naprosté legendy a pro řadu lidí (autora článku nevyjímaje) je nejlepší hrou všech dob. Kde jen začít? Geniálními postavami, u nichž se stírá rozdíl mezi dobrem a zlem? Fantastický magicko-technologický svět a příběh? Perfektním soubojovým, tahovým systémem? Jedním z nejlepších herních soudtracků všech dob? Originalitou? Možná to byla právě až příliš velká jinakost této hry a zpočátku (na PC) kostrbaté ovládání, co hodně lidí odradilo. Na vše si ale za chvíli zvyknete a odměnou vám bude opravdu nezapomenutelný zážitek a dlouhá herní doba, zvlášť pokud chcete toto RPG prozkoumat důkladně.

Ve Fahrenheitu musíte hlídat i psychickou vyrovnanost vaší postavy. Vážně. Zdroj: shacknews.comVe Fahrenheitu musíte hlídat i psychickou vyrovnanost vaší postavy. Vážně. Zdroj: shacknews.com

Fahrenheit (2005)

Fahrenheit je opravdu zajímavým počinem od tvůrců nedávného Heavy Rain (ten si zahrajete jen na PS3). Podobně jako Heavy Rain se jedná v případě Fahrenheitu spíše o interaktivní film, kdy se hlavní hrdina probere na toaletě v newyorské kavárně s rukama a nožem od krve a mrtvolou vedle sebe. Nemáte tušení, kdo onen muž je a co se právě stalo. Po chvíli se Fahrenheit rozvine do působivého sci-fi thrilleru pyšnícího se nelineárním dějem. Necháte chlapce spadlého do ledového jezírka utopit a nebo budete riskovat jeho záchranu a odhalení policií? Akční složky ovládáte pomocí tlačítek, které se vám objevují na obrazovce, zatímco banálnější úkoly a odpovídání na otázky (tlačí vás přitom čas) pohybem myši. Fahrenheit nepředstavuje obtížnostní výzvu, ale spíše možnost ponořit se do filmového vyprávění a ovlivnit jeho průběh.

Koupit PC hru Warcraft 3 Gold na Xzone.cz

Článek Starší hry na PC - (ne)mohli jste minout byl publikován 8. června 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Jakub Žežule . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...