Historie Wolfenstein - FPS legenda pod drobnohledem

Sponzorované odkazy:

Historie Wolfenstein - FPS legenda pod drobnohledem

S blížícím se datem vydání Wolfenstein: The New Order ožívá jméno této legendární série. V pořadí už 9. díl série pokračuje ve šlépějích svých předchůdců a znovu nám přináší tunu zábavy a ještě více vystříleného olova. Bylo tomu vždy tak?

Tichá múza

Ještě před érou svých největších úspěchů patřila hra studiu Muse. První díl Castle Wolfenstein (1981) se nesl v duchu plíživém. Ano, čtete správně. Skutečně by se dala označit jako předchůdce značek jako je Metal Gear nebo Thief.

Castle Wolfenstein pro Apple IICastle Wolfenstein pro Apple II

Chyceni a vrženi do kobek vojáky SS máte, na první pohled, velice jednoduchý úkol – uniknout a ukrást tajné plány k operaci Rheingold. K tomu nebudou stačit jen dobrá slova a smutný pohled. Od svého kolegy dostanete pistoli a pár rad k přežití a pustí vás “do světa”. Musíte se dostat přes stráže a SS Stormtroopery. Zde si můžete zvolit, zda všechny vystřílíte (mějte však na paměti, že u sebe můžete mít jen 10 nábojů a 3 granáty) nebo je “tichým” krokem obejdete. Zajímavější je však druhá možnost. Řadoví vojáci jsou hloupí a pokud vás nespatří, zareagují pouze na výstřely nebo výbuchy. Oklamat je můžete jednoduchým fíglem – přestrojením. Na rozdíl od svých nadřízených nemohou opustit své místnosti. SS Stormtroopeři jsou větší překážkou. Nosí neprůstřelnou vestu, proto spotřebujete mnohem více nábojů k jejich eliminaci.

To jsou oni, ti v neprůstřelných vestách. Jako krvežízniví psi tě budou pronásledovat, dokud je nezabiješ. Tak tuzí, až by si jeden řekl, že k tomu potřebuješ granát.

Pokud se vyžíváte v masakrování a neusnete, dokud všichni nebudou ležet v louži krve, tak i zde se vyřádíte. Sice 10 nábojů, 3 granáty a neprůstřelná vesta není zrovna váš vysněný arzenál, ale s možností doplňování zásob to už zní o něco lépe. Truhly s vybavením, jídlem a alkoholem se nacházejí po celém hradu a buď je můžete trpělivě vypáčit, nebo můžete použít jednoduché kouzlo – pistoli, ale přináší to i jisté riziko. Když střelíte do truhly s výbušninou, vybouchne. Když vybouchnete, umřete. Když umřete, musíte začít od začátku. Jenoduché, avšak funkční pravidlo. Po dohrání hry dostanete vyšší hodnost, ale zvýší se obtížnost hry. K tomu přidejte ještě částečně generovaný hrad a máte znovuhratelnost zaručenou.

O 3 roky později tvůrci vydali Beyond Castle Wolfenstein. Hra vychází z prvního dílu, ale přináší nové prvky a ty staré poupravuje. Jsou tam jiné systémy odemykání zámků a zdraví, ale hlavně, vaším cílem je zabití samotného Adolfa Hitlera.

Tři jsou více než dva

Roku 1992 definovali vývojáři z id Software žánr FPS a ukázali světu funkční a zábavnou třetí dimenzi. Jistě, byly tu pokusy typu Maze Wars nebo Spasim, ale slyšel o nich někdo?

Wolfenstein 3DWolfenstein 3D

V roli amerického agenta Williama J. „BJ“ Blazcowicze se ocitnete ve vězení. S 8 náboji v Lugeru a nožem se musíte dostat ven. Znepříjemňovat život vám budou nacisté ve spoustě barev, tvarů a velikostí, nebo dokonce i pes. Jako průkopník žánru samozřejmě není dokonalý. Pohybujete se tu dopředu a dozadu, přičemž se můžete otáčet doleva a doprava. Míření je proto naprosto triviální. K dispozici máte čtveřici zbraní – nůž, pistoli, kulomet a rotační kulomet. Verze pro jiná zařízení (konkrétně SNES) nabízela některé zbraně navíc, jako třeba plamenomet. Náboje a zbraně, jídlo, či cennosti jsou rozesety po celém hradě (i v tajných místnostech, kterých je opravdu hodně, a klidně se může stát, že strávíte celé odpoledne mačkáním mezerníku u zdí). Na konci každé ze 6 episod vás uvítá boss, přičemž na konci 3. episody se utkáte se samotným Adolfem Hitlerem. Ke svým dvacetinám se hra stala free to play titulem.

Kvůli svému pojetí byla hra dokonce zakázaná v Německu.

Nové milénium

Po nepříliš inovativním Spear of Destiny se série odmlčela na následujících 6 let. Poháněn enginem z Quake 3 Arena se k nám roku 2001 dostal na pulty Return to Castle Wolfenstein.

Return To Castle WolfensteinReturn To Castle Wolfenstein

Díky černé magii se Německo dostalo do popředí druhé světové války a vy jste (opět) chyceni do vězení hradu Wolfenstein. Podíváte se tedy nejen do zákulisí války, ale i do temných koutů nadpřirozena. Budete proto čelit nejen normálním nacistům, ale i jejich zombie verzím. Komunita hru velice dobře přijala – právem. S kvalitním příběhem, slušnou umělou inteligencí, zábavným multiplayerem a grafikou dosud nevídanou se mnohým stal právě tento titul srdcovou záležitostí. Právě hra pro více hráčů se stala inspirací pro další díl série – Wolfenstein: Enemy Territory. Čistokrevná akce pouze pro nesamotáře vyšla 2 roky později na počítače. I v dnešní době najdete aktivní hráče této již free to play hry.

Další 6 letá odmlka a BJ se znovu hlásí o vaši přízeň v díle s názvem Wolfenstein. Zda-li se to povedlo si můžete přečíst zde. Pokud ale preferujete nové hry, tak si již 20.5. můžete zahrát nový Wolfenstein: The New Order na starou i novou generaci konzolí a PC. Na recenzi se můžete těšit v nejbližší době.

Koupit Wolfenstein: The New Order PC za 999 Kč

Koupit Wolfenstein: The New Order PS3 za 1399 Kč

Koupit Wolfenstein: The New Order PS4 za 1599 Kč

Koupit Wolfenstein: The New Order Xbox 360 za 1399 Kč

Koupit Wolfenstein: The New Order Xbox One za 1599 Kč

Článek Historie Wolfenstein - FPS legenda pod drobnohledem byl publikován 21. června 2014 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Hung Nguyen Viet . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...