Wolfenstein: Supertajné zbraně vrací úder!

Tagy:  Wolfenstein, válka, FPS, Blackowicz, iD Software, Isenstadt, Black Sun, amulet, wolf, wolfnstein

Sponzorované odkazy:

Wolfenstein: Supertajné zbraně vrací úder!

Jednotky SS našly zdroj tajemné energie, kterou se snaží využít ke zničení spojeneckých vojsk. Znáte to, ne? Přináším vám velmi očekávaný Wolfenstein, další díl z legendární stejnojmenné série. B. J. Blackowicz je opět nasazen do akce proti Třetí říši. Připravte se na boj s věcmi, které nikdy předtím světlo světa nespatřily. Naberte dostatek munice a hurá na nácky!

Řadový pěšákŘadový pěšák

Byl jednou jeden Isenstadt

Píše se rok 1943. Němci se opět začali šťourat ve věcech, které můžou znamenat zkázu celé planety. Objevili totiž tajemnou paranormální dimenzi. Vy, jako spojenecký super tajný agent William „B.J.“ Blackowicz s polskými předky, máte za úkol zamezit jakémukoli neštěstí způsobenému „organizací“ Black Sun. Jste vysláni do smyšleného malého městečka Isenstadt v Německu, ale nemusíte se bát. Německé vojáky a jejich nebezpečné miláčky budete doprovázet i na venkov, do kostela, či na archeologické naleziště, nebo spíš oni vás? Úvodní mise je velmi nudná a mnohé z vás může velmi zklamat. Nenechte se ale odradit, po chvilce začne ta pravá řež. Úvodní mise je téměr jenom o prostřílení se z místa A do místa B. Zabíjíte ohromné množství německých pěšáků a najednou se vám do ruky dostane zvláštní magický amulet. Postupem času získáváte mnohem víc zkušeností, a tak vám amulet poskytuje mnohem víc kouzel. Nebojte, není to klasická ohnivá nebo ledová koule. Amulet vám umožní vytvořit například neprůstřelný štít, který se hodí při přestřelce bez krytí, umí také zpomalit čas a vidět tepelné skvrny, což se vám často bude hodit při zdolávání těch zdatnějších nepřátel. Najde vám totiž slabé místo nepřítele a vy hned víte, kam poslat drahocenné olovo. Amulet také využívá druhé dimenze, která vám umožňuje vidět věci, které jsou v naší dimenzi téměř neviditelné. Budou se vám lépe hledat například slabiny ve zdi, skryté díry atp. Energie amuletu však není nekonečná. Musíte s ní šetřit a vydržet, dokud nenajdete mezidimenzionální trhlinu, případně ampulku s černou energií. Autoři velmi dobře rozmístili tyto dobíjecí místa, a tak se nemusíte bát, že by byl nedostatek energie a vy si tak neužijete možností amuletu. Jestliže hledáte nějakého jasného záporáka, ze kterého byste nejraději v každém ingame videu udělali cedník, zklamu vás. Objeví se sice několik trochu vyšších důstojníků SS a několik monster, ale jinak není „velký“ záporák žádný. Celý příběh je bohužel velmi lineární. Pro ty z vás, co preferují časté ukládání, mám špatnou zprávu. Hru si bohužel sami nemůžete ukládat. Vždy musíte dojít do checkpointu, kde se hra uloží sama. Checkpointy jsou naštěstí rozmístěné velmi často.

Novodobý černokněžníkNovodobý černokněžník

Tři ruce, dva mozky, divná tvář … prostě hnus!

Jako je to v každé hře, čím dále postupujete v příběhové linii, tím těžší protivníky potkáváte. Výjimkou není ani Wolfenstein. Nejprve začínáte střílením klasických řadových „wehrmachťáků“, případně fanatických SSáků. Později se však hra zvrtne a stejně jako v předchozím díle Return to Castle se dostanete k velmi zajímavých a opravdu hnusným příšerám z jiné dimenze. Očekávat také můžete několik bossů, kteří mají opravdu tuhý kořínek. Občas se setkáte s obdobou po zuby ozbrojených super vojáků z předchozí dílu. Pustí do vás proud elektřiny a než se nadějete, jsou z vás karbanátky. Němci do akce nasadili i zástupkyně něžného pohlaví. Když jednu z nich potkáte, nemyslete si, že vás chce pozvat do německého nevěstince pro vojáky. S radostí vás prošpikuje nožem. Velmi zajímavě zpracovaný je zásah nepřítele. Jakmile ho trefíte do nohy, spadne na zem. Když zabloudí kulka do nepřítelova krku, on se pokusí zastavit krvácení rukama. Jednoduše řečeno – kam nepřítele zasáhnete, podle toho se zachová.

Nemrtví v německé uniforměNemrtví v německé uniformě

Tatatatata! Někdy i jinak

O zbraně nebudete mít nouzi. Nepřátele budete moci kosit nepřeberným množstvím zbraní. U sebe můžete nosit neomezené množství zbraní, takže si s místem opravdu nemusíte lámat hlavu. Co se týče klasických zbraní, setkáte se například s MP40, což je nejhojnější zbraň ve hře, StG 44, Kar98K, dále pak s plamenometem a nebo pancéřovou pěstí. Dalšími futurističtějšími zbraněmi dáte nacistům opravdu co proto. Jedna je usmaží jako gril, další je jednoduše rozloží na částice. Mezi každou misí máte možnost nakupovat, případně vylepšovat zbraně nebo také můžete nakupovat munici. Ale nic není zadarmo. Úpravy zbraní jsou velmi nákladné, a tak musíte pořádně promýšlet o využití dotyčné vymoženosti. Peníze zde získáváte především za dokončení nějakého úkolu. Jenomže putování městem zabere relativně dost času. Před každou misí se totiž musíte prostřílet k NPC, které vám zadá úkol. Napoprvé nevadí ani nenadchne, avšak později už je to otrava.

Kryjte se!Kryjte se!

Zpracování

Herní principy jsme si již popsali. Nyní se pustíme do zpracování hry. Wolfenstein běží na velmi modifikovaném enginu id Tech 4, který vám naservíruje relativně povedené grafické zpracování. Plasticky vypadající postavy jsou velmi podivně nasvícené, ostatně téměř jako všechny pohyblivé části. O fyziku se stará engine Havok. Také se můžete těšit na různé efekty tlakových vln, ohýnků. Ovšem hratelnost je vyvedená na jedničku. Mnohé zamrzí jen průměrný zvuk, na druhou stranu dabing a hudba se velmi povedly. Co se týče dabingu, jde krásně poznat, kdo právě mluví, jestli je to Rus, Francouz, Němec či Brit. Pochmurné prostředí laboratoří a různých chodeb dokresluje kvalitní hudba. U Wolfensteina musím pochválit optimalizaci, která je na velmi dobré úrovni, a tak si ji zahrají i vlastníci postarších počítačů.

Tesla vojákTesla voják

Závěrečný souhrn a hodnocení

Wolfenstein pokračuje velmi obstojně ve stejnojmenné legendární sérii. Ti, kdo čekali na velký skok a nářez, budou zklamáni. Určitě vás potěší relativně velký arzenál obsahující i statické zbraně jako kulomet. Občas vám vaše putování znepříjemní kompas, který ukazuje cestu vzdušnou čáru a budova v cestě ho nevyvede z míry. Autorům se úspěšně povedlo implementovat do hry kouzla prostřednictvím amuletu. Hrací doba čítá 12 hodin a je prodloužena multiplayerem. Wolfenstein se drží dnešních standardů. Jeho grafika je spíše průměrná, to samé se dá říct i o fyzice. Velmi mě nadchla hratelnost a optimalizace. I přes několik stinných stránek vám Wolfenstein vřele doporučuji, protože je to obstojný pokračovatel série a dobrý FPS nářez.

Moje hodnocení =  82 %

Výhody:

  • Hratelnost
  • Optimalizace
  • Magický amulet
  • Hrací doba
  • Hudba

Nevýhody:

  • Občas grafika
  • Kompas

Koupit Wolfenstein PC za 899 Kč

Koupit Wolfenstein PS3 za 1299 Kč

Koupit Wolfenstein XBOX 360 za 1299 Kč

Článek Wolfenstein: Supertajné zbraně vrací úder! byl publikován 30. srpna 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...