Singularity – Nová studená válka?

Tagy:  Singularity, Raven Software, Nathaniel Renko, Element 99, stroj času, FPS, Rusko, Katorga-12, akční hry, singularity, studená válka, válka, akce, střílečka

Sponzorované odkazy:

Singularity – Nová studená válka?

Studená válka už sice skončila, Rusko si však opět brousí své rudé zuby na Spojené státy americké, obnovuje zapomenuté projekty a navazuje na „velkolepou“ historii. Titul od ostřílených tvůrců z Raven Software, kteří mají na svědomí například poslední díl Wolfenstein či třeba Quake 4, má obrovskou tendenci stát se střílečkou roku. Uvidíme, co se tentokrát rudým soudruhům nepovedlo.

Mutanti jsou všude!Mutanti jsou všude!

Stalin a jeho výzkumy

Na počátku 50. let objevili ruští vědci záhadnou látku, kterou nazvali Element 99. Na Stalina se hrnuly názory, že má Element 99 tendenci zvrátit studenou válku na stranu Sovětského svazu. Projekt dostal zelenou, nezbývalo tedy nic jiného, než najít pokusné a dostatečně utajené místo pro testování. Výběr padl na ostrov Katorga-12 a hlavní slovo dostal ruský vědec Viktor Barisov. Vědci však v zápalu zkoumání a nátlaku od nařízených mnoho nedbali na bezpečnost, což se také nelítostně vymstilo. Výbuchem Elementu 99 se stal čas na ostrově nestabilní a zdejší stvoření se takříkajíc začala měnit. Projekt byl tedy velmi rychle uklizen a pozastaven. Po padesáti letech se však projekt obnovuje a toho se hned chytly výzvědné služby USA. Na popud této události je na ostrov vyslán americký záškodník Nathaniel Renko, aby zjistil co nejvíce informací o skrývaném projektu. Jeho vrtulník je bohužel sestřelen, a tak se silně otřesený Nathaniel ocitá v jakémsi přístavu, který je poset propagačními plakáty a nápisy z let tvrdého socialismu. Brzy přichází na nemilá překvapení.

Možná jsou to bývalí obyvateléMožná jsou to bývalí obyvatelé

Hrátky s časem

Ostrov je nebezpečný a temný, začátek je tedy velmi tvrdou zkouškou. Sestřelit zmutované bestie slabou pistolí totiž není žádná legrace. Téměř celou dobu hraní se ocitáte v industriálních objektech, které sice zažily již mnoho, neustále však překypují životem. V průběhu hry objevujete staré zápisky dřívějších výzkumníků a obyvatel, ve kterých zjišťujete informace o celém projektu a životě na ostrově. Vedle běžného arzenálu obsahujícího klasické samopaly, brokovnice či různé pušky nabízí Singularity několik zajímavých kousků. Jedním z nich je stroj pro ovládání času, který otevírá obrovské množství nových možností a východisek. Díky němu můžete určitý předmět, popřípadě objekt, vrátit zpět nebo kupředu v čase, čímž se vám zpřístupní další cesty nebo třeba drahocenné informace z roztrhaných papírů. Ale i klasické zbraně se dočkají vylepšení. Látka Element 99 byla aplikována i na běžné zbraně, což přineslo mnoho zajímavých vylepšení a změn. Změnu zbraní zajišťuje speciální terminál, díky němuž si můžete na každou misi vybrat úplně jiný arzenál nebo si můžete vylepšit stávájící zbraně.

Ta už asi nikam nedojede…Ta už asi nikam nedojede…

Zpracování

Singularity nenabízí jen špičkový příběh s výbornou a zajímavou hratelností, očekávat od něj totiž můžete i dokonalé ztvárnění jednotlivých úrovní a grafické zpracování. Hra běží na osvědčeném Unreal Enginu 3, který má i po tolika letech působení stále co říct. Již tak pochmurné a tajemné atmosféře dodávají ještě víc kontrasty barev. Svítivě červené sovětské vlajky v kontrastu s tajemným industriálním prostředím na vás opravdu zapůsobí. Atmosféra je ještě dokreslena obstojným hudebním doprovodem. Hra bohužel trpí jistým neduhem. Na začátku vám hra totálně vyrazí dech, který chytíte teprve až v její půlce, kdy tento šílený „boom“ přestává působit a hra se dostává do zlatého středu stříleček z první osoby.

Pochmurná atmosféraPochmurná atmosféra

Ambice na střílečku roku

I když se Singularity může zdát jako klasická FPS, není tomu tak. Díky mnoha prvkům a opravdu výbornému příběhu má tendenci stát se střílečkou roku. Leckdo si řekne, že hra jen vykoupila ostatní tituly, což je vlastně částečně pravda, ale vzala si z nich jen to nejlepší a k tomu ještě přidala něco navíc. Strhující příběh doprovázený dokonalou atmosférou vás velmi rychle přilepí k počítači. Nápad jako takový má obrovský potencionál, ze kterého ale mohli tvůrci vyždímat ještě o malinko více. Singularity sice trpí mnoha nedokonalostmi, v podstatě ale nabídla nadstandardní dávku pořádné řežby s propracovaným příběhem. Zvládnete ovládání času, nebo je to pro vás příliš velké sousto?

Moje hodnocení:  84 %

Výhody:

  • Příběh
  • Hrátky s časem
  • Vizuální stránka
  • Atmosféra
  • Hudební doprovod

Nevýhody:

  • V polovině hře dochází dech
  • Nepromyšlené dávkování příběhu

Koupit Singularity PC za 1099 Kč

Koupit Singularity PS3 za 1299 Kč

Koupit Singularity XBOX360 za 1299 Kč

Článek Singularity – Nová studená válka? byl publikován 29. srpna 2010 v 22.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...