Wargame: European Escalation – Studená válka vaří!

Tagy:  Wargame European Escalation, Wargame, studená válka, SSSR, ČSLA, třetí světová válka, RTS, strategie

Sponzorované odkazy:

Wargame: European Escalation – Studená válka vaří!

Představte si situace, kdy se studená válka přehoupne z velmi vyostřeného politického napětí do nekompromisního válečného konfliktu, ve kterém jednotlivé státy NATO a Varšavské smlouvy nasazují to nejlepší, co jejich armáda nabízí. Představuji Vám Wargame: European Escalation, válečnou strategii se vším všudy!

To je léčka! Zatracený průzkum!

Politické problémy skončily. Začíná vojenský konflikt, ve kterém se proti sobě postaví dvě strany – Severoatlantická aliance a Varšavská smlouva. Třetí světová válka klepe na dveře a staví proti sobě dlouholeté nepřátele. Na straně Severoatlantické aliance si zahrajete za vojska Spojených států amerických, Francie, Západního Německa a také za vojska Velké Británie. Druhá strana je reprezentována lidově demokratickou armádou Československa, Polskem, Východním Německem a samozřejmě nesmí chybět ani „věrní“ soudruzi ze Sovětského svazu.

Kam asi všichni řidiči utekli?Kam asi všichni řidiči utekli?

Wargame: European Escalation není klasickou RTS strategií, v níž je prvním krokem postavení základny, vybudování silné ekonomiky a v závěru tvrdý zničující útok na nepřítele. Naopak, k dispozici máte daný počet jednotek a záleží na vaší taktice a strategickém umu. Taktické možnosti jsou opravdu široké, a tak můžete nepřátelskou armádu ničit po kouscích a nebo třeba ze zamaskovaných míst za podpory dělostřelectva a leteckých sil.

Pozor na ty stromy! Jsou velmi staré!Pozor na ty stromy! Jsou velmi staré!

Děla budou bombardovat tuto planinu!

Mapy jsou velmi rozsáhlé, nicméně lze po několika úspěšně dohraných misích pozorovat jistou podobnost. To naštěstí neukrajuje z atmosféry ani taktických možností, které se skýtají v průběhu celé bitvy. Samozřejmostí je nutnost využívat okolního terénu, lesů a dalších taktických držav.

Veliký důraz je kladen na důkladný průzkum, protože vás s velkou pravděpodobností ušetří nečekaných léček a těžko řešitelných situací. Jakmile vjedete bez průzkumu do nějaké obydlené části s těžkými tanky, mohou se do vás pustit mnohem lehčí jednotky a nekompromisně zrušit všechny obrněné jednotky, které by jinak v otevřeném terénu znamenaly těžký oříšek. Bez kvalitního průzkumu také pořádně nevíte, jak silná armáda proti vám stojí, což je v leckterých situacích velmi důležité kritérium.

Už jste někdo volal hasiče?Už jste někdo volal hasiče?

Bleskový útok není vždy řešením…

Stejně jako se každý člověk svými chybami učí, tak i umělá inteligence ve Wargame si z předchozích bitev odnáší různé postřehy a chyby, které v budoucnu umí vyeliminovat. Umělá inteligence se tvůrcům z francouzského vývojářského týmu Eugen Systems opravdu povedla.

Celkově je obtížnost Wargame: European Escalation na velmi vysoké úrovni, a tak je hra určena spíše ostříleným stratégům. Obtížnost tedy může snadno odradit mnoho nováčků. Ono i zkušenějším hráčů občas špatně zvolená taktika slušně zatopí.

Zelená 1 jde dolů! Opakuji…Zelená 1 jde dolů! Opakuji…

Bitvy jsou založené na obsazování určitých území a jejich následném bránění. V případě, že vám nepřítel obsadí všechny krajní území, v tu ránu přicházíte o veškeré zásobování a úspěch celé bitvy stojí na vojsku, které máte zrovna v bitevní vřavě. Podaří-li se zásobování obnovit, bitva může směle pokračovat dál. V opačném případě si budete muset misi zopakovat, což občas po hodině hraní docela naštve, ale určitě to není zápor, ba naopak veliká výzva.

Z té žluté mě bolí oči… Nešlo by ten souboj přesunout jinam?Z té žluté mě bolí oči… Nešlo by ten souboj přesunout jinam?

Jako na velitelství

Grafická stránka hry je na velmi dobré úrovni. Bojiště si můžete libovolně přibližovat, přičemž v maximálním přiblížení se můžete kochat pěkně zpracovanými detaily jednotek a techniky a opravdu se nabažit atmosférou bojiště. V maximálním oddálení se před vámi rozléhá pravý stratégův ráj – taktická mapa. V ní nevidíte žádné detaily jednotek, ale jen hrubý nákres terénu a pohyb celých vojenských oddílů.

Vedle hlavních úkolů jednotlivých misí, které jsou založeny víceméně na obsazení a obraně určitých míst, jsou k dispozici zajímavé vedlejší mise. Ty sice nemusíte plnit, ale přinášejí vám zajímavé vylepšení a novou techniku, kterou můžete použít jako výhodu v dalších misích a především také v multiplayeru.

Jsou klacky a kameny naší budoucností?

Suma sumárum je Wargame: European Escalation opravdu povedený strategický počin určený především pro stratégy veterány, kteří již mají nějaké ty zkušenosti. Bojovat můžete na rozlehlých bojištích a dokonce se můžete podívat i do našich českých luhů a hájů. Grafická stránka hry se drží na kvalitní úrovni a atmosféra celé hry je také dobrá. Nakonec mi nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně zdaru a mnoho vítězství.

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Taktické možnosti
  • Rozloha map
  • Obtížnost
  • Umělá inteligence
  • Multiplayer

Nevýhody:

  • Podobnost map
  • Pro někoho vysoká obtížnost

Koupit Wargame: European Escalation PC na xzone.cz

Článek Wargame: European Escalation – Studená válka vaří! byl publikován 2. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...