BattleForge – Karetní RTS hra

Tagy:  BattleForge, Battle Forge, battleforge, bf, BF, karty, RTS, real time strategie, fantasy, PVP, PVE

Sponzorované odkazy:

BattleForge – Karetní RTS hra

Už je to nějaký pátek, co tato originální hra spatřila světlo světa. Čím že je originální? Zapomeňte na strategie s výstavbou kasáren a začněte sbírat karty!

O hře

Hra byla do světa vypuštěna v roce 2009 studiem Phenomic, součástí společosti EA. Volker Wertich, zakladatel hry, má na svědomí další hry jako SpellForce nebo The Settlers.

Phenomic logoPhenomic logo

Jedná se o RTS online strategii podporující PVPPVE

BattleForge logoBattleForge logo

Příběh hry

Celá hra se odehrává ve světě nazývaném Nyn. A nejsou to dobré časy, které v něm momentálně vládnou – v celé hře jde o válku mezi šílenými bohy a prastarými giganty. Jakou roli v této válce hrajeme my, hráči? Jsme Skylordi, kdysi smrtelní hrdinové a válečníci, žijící na zemi. Bohové si z těchto lidí vybrali a vyvolení se přenesli do obrovské pevnosti v oblacích – The Forge of Creation. Tato pevnost měla nadpřirozené schopnosti – z prachu a ničeho dokázala oživit padlé hrdiny, stvořit nebezpečné kreatury a sestavit obléhací budovy. Skylordi však byli v pevnosti uvězněni, měli zakázáno jakkoliv se podílet na válce na zemi a pomoci svým rodinám. Někteří se samozřejmě bouřili, k ničemu to však nebylo, stále totiž nepřicházel jejich čas. Teď ale konečně nastal. Skylordi byli vypuštěni do války a známá pevnost se změnila. Změnila na BattleForge.

„Barvy“ karet„Barvy“ karet

Karty

Jak jsem již zmínil, v celé hře jde hlavně o karty. Každý hráč do začátku dostane 32 karet – 8 od každé barvy (oheň, příroda, mráz a stín), další jsou dostupné v aukci, kde se platí BattleForge body. Ze všech získaných karet hráči staví své vlastní balíčky, přičemž se do jednoho vejde maximálně 20 kousků.

Aukční systém BFAukční systém BF

Každá karta je jedinečná, každá vyvolává jinou jednotku, budovu nebo kouzlo. Kromě toho si hráči musí všímat požadavků na vyvolání – kolik síly (dalo by se říct mana, energie,…) je potřeba, jaké barvy je karta a kolik orbů (po každé mapě jsou předem rozeseté monumenty, které hráči zabírají a mění je v orby jednotlivých barev) jaké barvy potřebují obsadit.

Hrací kartaHrací karta

Postupem času existence hry přicházeli nové updaty a nové kolekce karet. Nejvýznamnější novinka byla asi kombinovatelnost elementů. Jistě, doteď hráči hráli s balíčky, které byly kombinovány z více barev. S tímto patchem ale přišli nové, půlené karty. Tyto karty jsou náročnější – vyžadují výstavbu např. dvou různých orbů.

Upgrade karet

Aby bylo za čím se hnát v samotné hře, karty je možné upgradovat, a to celkem třikrát. Upgrady hráči získají jako odměnu za vyhraný PVE zápas, kde každá mapa má určeno, jaké upgrady nabízí. Z tohoto seznamu jsou pak hráčům nabídnuty náhodné tři.

Upgrade karetUpgrade karet

Losování o výhru je nastavitelné před započetím hry:

 • Random, kde se upgrady náhodně rozdělí mezi hráče.
 • Need and/or Greed, kde každý hráč vyjádří, jestli vylepšení chce nebo potřebuje.
 • Asign, kde vše rozdává zakladatel hry podle sebe. Určitě je všem jasné, jakou metodu zakladatel většinou volí…
PVE MapaPVE Mapa

Další možností jak upgrade získat, a tuto možnost přivítají fanoušci PVP, je koupit si je za Battle, Honor a Victory Tokeny, které hráči získávají právě za vyhraný duel. Tyto upgrady zvyšují některou z vlastností jednotek – útok, životy, sílu speciálního skillu,…

Odměny za vyhraný duelOdměny za vyhraný duel

Karty jdou ale vylepšit ještě jiným směrem – konkrétně rozmnožit je. Každá karta má ve hře určené, kolikrát rychle za sebou je možné jí vyvolat. Když hráč vyčerpá tento limit, je pak chvíli nepoužitelná a po načtení lze znovu vyvolat jen jednou, pak se znovu načítá, a tak pořád dokola. Když ovšem získá více karet jedné jednotky, může je spojit a tím zvýšit prvotní limit jejich vyvolání. Takto rozmnožit kartu jde také maximálně třikrát.

Upgradování karetUpgradování karet

Hra samotná

Po zapnutí hry se hráč ocitá ve Forge, kde má možnost libovolně a bez postihů vyvolávat své karty a posílat proti nim velký výběr nepřátel, dva dolní rohy chrání hradby, takže může simulovat boj. Do hry se dostane přes ikonku zeměkoule v horním menu. Scénáře se objevují postupně a dohromady tvoří kampaň, v průběhu hry se posouvá příběh a v příběhové knize se otevírají informace o hlavních hrdinech hry.

Simulace boje v The ForgeSimulace boje v The Forge

Jak jsem již zmínil, ve hře se místo jakýchkoliv základen obsazují pouze Monumenty, které jsou na mapách předem rozmístěny, a ten hráč, který se k němu dřív dostane, ho může za určitou cenu síly proměnit na orb potřebné barvy. Takto proměněné monumenty umožňují vyvolání silnějších jednotek, protože karty se dělí na 1–4orbové jednotky.

Čekání na protihráčeČekání na protihráče

Síla se získává se studní, jejichž pozice na mapě je také pevně určená a hráči je obsazují stejně jako monumenty.

Monumenty je nutné chránit, nepřítel je může zničit a sám je obsadit. Když však studna na sílu vyčerpá své zásoby, je pro hru už použitelná jenom jako jakýsi spawnpoint, protože karty jde vyvolávat jenom kolem monumentů, studní a jiných přátelských pozemních jednotek, u nich ale vyvolání způsobí počáteční penalizaci – jednotka je oslabená a má půlku životů. Penalizace trvá pár sekund.

Začátek hryZačátek hry

Cílem hry v PVP je samozřejmě zničit všechny nepřátelské monumenty a studny, v PVE jsou cíle různé – zničení bosse, základny, dosažení místa, ubránění města, atd. Hra obsahuje mnoho scénářů pro různé počty hráčů – 1, 2, 4, 12. Pokud si ale hráči věří, nic jim nebrání pustit se ve dvou do dobrodružství pro čtyři.

Zdarma, nebo ne?

Hra je plně hratelná zdarma. Hráčům, kteří hru stáhnou z oficiálních stránek, se po čase otevřou stejné možnosti jako ostatním, můžou hrát stejné mapy, stejné duely… Otázkou však je, jestli budou ostatním stačit. BattleForge body lze získat pouze za reálné peníze (tedy… za 15 minut hry jednou za den hráči dostanou 1 BF bod, šetřit ale tímhle způsobem na kartu za 500 bodů…) a jinak se k dalším kartám nelze dostat. Přesto tento systém schvaluji – hra se musí nějak uživit a aspoň nabídne hráčům plně si vše vyzkoušet. A to na dost dlouho, aby bylo jisté, jestli má nebo nemá cenu investovat.

Krabicová verze obsahuje 3000 BF bodů a k tomu znovu všechny základní karty. Body se přičtou po zadání kódu z manuálu uvnitř obalu do příslušného okna ve hře.

Pak je možné koupit si jenom kód, bez DVD se hrou, ten obsahuje 2000 BF bodů.

Kromě samotné aukce je ještě jedna možnost, jak body utrácet. Za 1 BF bod si hráči můžou koupit jednu náhodnou kartu. To není moc výhodné, je hrozně malá šance, že padne něco žádaného. Atraktivnější je možnost koupě celého boosteru – za 250BF bodů 8 karet, z toho vždy jedna Ultra Rare (nejvzácnější karty), nějaké Rare atd. Tady už je velká možnost, že se nějaká Ultra Rare karta bude hodit, nebo že bude mít alespoň velkou cenu.

Za 10 BF bodů jsou ke koupi nějaké PVP tokeny na upgrady, za 150 bodů bonusy, které hráčům zdvojnásobí výhry z PVP nebo umožní proměnit odměny z PVE na tokeny.

Za 500 bodů jsou k dispozici už předem namíchané balíčky, a za 300 bodů tzv. Tome Decky, což jsou náhodně namíchané balíčky se sedmi kartami, které nejdou použít nijak jinak než v duelech pro ně specializovaných a po dvou týdnech zmizí.

Technická strana věci

Za grafiku rozhodně plus. Engine byl vyvinutý přímo pro BattleForge a efekty kouzel, animace vyvolání jednotek a budov jsou skvěle provedené. Hratelnost je v pořádku – strategie jak má být. Nechybí možnost postavit lučištníky na hradby, vybudovat věže apod. Hra hráče uvrhne do všemožných pozic ve válce, vyzkouší si obranu i útok.

Pro zajímavost systémové nároky:

 • Windows XP/Vista
 • DVD-Drive (not needed if you purchase the game as a digital download)
 • Internet connection: 512 kb (DSL oder Cable)
 • CPU: 1,8GHz AMD64 or Intel Core (or comparable)
 • 512 MB (XP), 1 GB (Vista)
 • Graphics card with 128 MB, NVidia GeForce 6000-Series or better, ATI Radeon 9500 or better
 • Minimum 10 GB hard drive space for Installation
 • Display: minimum 1024×768
LoginscreenLoginscreen

Závěr

Hra je určitě povedená, zajímavostí ale je, že zprvu vůbec nebyla zdarma a hráči si museli hru zakoupit. Až po nějaké době, kvůli malému zájmu, hru vývojáři vyřešili takto. Hra zabaví na delší dobu – nedá se říct, že by po chvíli omrzela. Scénářů na hraní je hodně a ještě je možné hrát je ve třech obtížnostech, z toho z každé obtížnosti padá jiný upgrade. Česká komunita je ve hře slušná, na webu je k nalezení nějaká ta fansite s aktivním fórem, takže o radu mají čeští hráči také kam jít. Nu, co víc si přát?

Výhody:

 • Originalita
 • Poloviční free
 • Grafika
 • Hratelnost
 • Příběh
 • PVP i PVE

Nevýhody:

 • Později stejně nutné koupit BF body
 • Možnost bez postihu leavnout hru

Článek BattleForge – Karetní RTS hra byl publikován 27. září 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...