Tycoon hry – Nejlepší budovatelské strategie pro každého

Sponzorované odkazy:

Tycoon hry – Nejlepší budovatelské strategie pro každého

Strategické hry jsou velice specifickým žánrem, který baví již mnoho generací. Ty budovatelské nehledí na věk, ale obtížností nedají nic zadarmo. Jde v podstatě o podnikatelské strategie, jejichž cílem je firmu rozjet, ale také dlouhodobě udržet a ve výsledku těžit ze zisku pro další rozvoj podnikání. Tycoon hry jsou prostě nehynoucí klasika a my vám přinášíme výběr těch nejlepších.

Transport Tycoon: Nabídka dotace přepravy…

Není nejstarší, ale ve svém žánru se i přes své stáří stále nedočkal srovnatelné konkurence. To je Transport Tycoon, simulátor dopravní společnosti, která přepravuje cestující, suroviny a cennosti po silnici, železnici, vodě, ale i letecky. Isometrickou grafiku s pouhými 256 barvami nabídl Transport Tycoon již v roce 1994, kdy vyšel pod taktovou legendárního skotského vývojáře Chrise Sawyera. Vydavatelem byla neméně známá americká společnost MicroProse Sida Meiera a Billa Stealeyho.

Nabídky dotace přepravy jsme využili a konkurence nemá šanci – OpenTTDNabídky dotace přepravy jsme využili a konkurence nemá šanci – OpenTTD

Hra byla původně vydána pro DOS. O rok déle vychází rozšířený Transport Tycoon DeLuxe, na jehož základech je v současnosti položen fanoušky vyvíjený OpenTTD, který umožňuje vedle rozsáhlejších možností generace světa a podpory modů, také síťové hraní více hráčů. Před lety jsme již vzpomínali na Transport Tycoon v naší recenzi.

Nakupujeme letadla, vlaky. Kdež je, tak proč neutrácet? – OpenTTDNakupujeme letadla, vlaky. Kdež je, tak proč neutrácet? – OpenTTD

Roller Coaster Tycoon: Ta dráha je úžasná!

Chris Sawyer chtěl po úspěšném Transport Tycoon vyvinout jeho pokračování. Nakonec ale v průběhu času našel zalíbení v divokých zábavních parcích a konstrukci zběsilých horských drah. Díky tomu v roce 1999 vydává MicroProse hru Rolle Coaster Tycoon vyvinutou pod taktovou právě Chrise Sawyera.

RollerCoaster Tycoon – zdroj: GOG.comRollerCoaster Tycoon – zdroj: GOG.com

Tentokrát se hráč ocitá v roli ředitele zábavního parku s cílem dostat zábavní park do finanční stability, či chcete-li do zelených čísel. Hra opět využívá isometrické grafiky a vyšla pro Windows a Xbox. Nabízí 21 scénářů, které v následujících letech doplnila dvě rozšíření Crokscrew Follies a Loopy Landscapes. Dohromady tak bylo k dispozici 81 scénářů. Roller Coaster Tycoon: Deluxe, tedy verze s oběma rozšířeními, je dodnes k dispozici třeba na GOGu.

Šílené dráhy jsou základem – RollerCoaster Tycoon – zdroj: GOG.comŠílené dráhy jsou základem – RollerCoaster Tycoon – zdroj: GOG.com

ZOO Tycoon: Ve vlastním výběhu

Microsoft Studios v roce 2001 vydalo pod taktovkou Blue Fang Games simulátor zoologické zahrady nesoucí název ZOO Tycoon. Hra byla k dispozici pro Windows, Mac OS X a posléze také pro handheld Nintendo DS. Dominantou je opět nestárnoucí isometrická grafika. Hráč má za úkol spravovat chod přidělené zoologické zahrady, přičemž nechybí budování výběhů, divadel, stánků, záchodů a restaurací.

I zvířátka se musí mít dobře. – ZOO Tycoon – Zdroj: WikipediaI zvířátka se musí mít dobře. – ZOO Tycoon – Zdroj: Wikipedia

Nestačí ovšem uspokojit jen návštěvníky zoologické zahrady, je nutné investovat i do péče o zvířata. Lvovi by se příliš nelíbil pobyt v hustě zalesněném výběhu, stejně jako by byl krokodýl nespokojený ve výběhu bez vody. Hra oficiálně podporuje mody, což přispívá k dlouholeté oblibě a navíc došlo také na dvě rozšíření – Dinosaur Digs přineslo vyhynulé druhy zvířat a Marine Mania pro změnu mořské živočichy. O pokračování ZOO Tycoon 2 jsme psali v naší recenzi.

Game Dev Tycoon: 6 … Má potenciál

Herní vývojáři to nikdy neměli lehké. Platí to dnes, platilo to i před desítkami let, kam se hráč vydává v roli začínajícího programátora her. Úkolem je dostat se ze špinavé garáže, kde probíhá vývoj jednoduchých textových adventur v 80. letech, do vlastní velké vývojářské firmy, která si může dovolit i vývoj speciálních konzolí. Inspirací byla vývojářům z nezávislého studia Greenhearth Games hra GameDev Story z platformy iOS.

Děláme první hry v 80. letech – GameDev TycoonDěláme první hry v 80. letech – GameDev Tycoon

Hra vyšla v roce 2012 a postupně se dostala na Windows, Mac i Linux. Malou třešničkou vývoje byla událost, kdy vývojáři vypustili upravenou verzi hry pirátům, přičemž každý kdo hru hrál, aniž by pocházela z oficiální distribuce, zkrachoval kvůli krádeži her, které ve hře vyvíjel. Hra je v češtině a odnesla si od nás velice slušné hodnocení.

Rodí se 6. generace našeho 3D enginu AESR. – GameDev TycoonRodí se 6. generace našeho 3D enginu AESR. – GameDev Tycoon

Railroad Tycoon: Bude na stanici i hotel?

Poslední a zároveň nejstarší hrou z našeho výběru není nic jiného než legendární Railroad Tycoon, který se vlastně zasadil o vznik kategorie tycoon her. Hru vyvinulo interní studio MPS Labs vydavatele MicroProse a v roli hlavní designéra nebyl nikdo jiný než Sid Meier, známý vývojář Civilizace. V prvních letech se Railroad Tycoon dostal na Amigu, Macintosh, Atari ST a také na DOS.

Nová železnice! – zdroj: Abandonwaredos.comNová železnice! – zdroj: Abandonwaredos.com

Hráčův úkol spočíval ve vybudování a finanční stabilizaci železniční firmy v Jižní, nebo Severní Americe, Velké Británii, anebo kontinentální Evropě. Vedle standardního zisku z přepravy navíc hra nabízela obchod s dluhopisy. Od roku 2006 je Railroad Tycoon k dispozici zdarma jako freeware.

Grafika má již své za sebou, z hratelnosti ale těžíme dodnes. – zdroj: Abandonwaredos.comGrafika má již své za sebou, z hratelnosti ale těžíme dodnes. – zdroj: Abandonwaredos.com

Článek Tycoon hry – Nejlepší budovatelské strategie pro každého byl publikován 16. února 2016 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...