Transport Tycoon

Tagy:  Tycoon

Sponzorované odkazy:

Transport Tycoon

Být nechutně bohatým vlastníkem dopravní společnosti je snem mnoha lidí. Ostatně i já bych si to na nějakou dobu rád vyzkoušel. Pokud se vám ale nechce čekat, než se taková příležitost naskytne, zkuste si to na nečisto díky jedné herní klasice – Transport Tycoon a Transport Tycoon Deluxe. I když má hra na sobě již skoro 14 křížků, stále dovede zaujmout…

Za hrou stojí světoznámý herní vývojář Chris Sawyer se studiem Microprose a samotná hra je založena na poměrně jednoduchém principu, který je ovšem propracovaný do detailů. Jako majitel dopravní společnosti musíte zajistit plynulý převoz různých surovin a osob z bodu A do bodu B. To vše je třeba skloubit s rychlostí, dostupností, bezpečností a kvalitou přepravy. Každou novou hru začínáte na zelené louce, neboť hra kariérou, či nějakým hlubším příběhem neoplývá. Prostě skirmish jako vyšitý.

Hráč tedy začíná jen s balíkem peněz a je jen na něm jakým směrem se vrtne a čím začne. Pak už stačí jen naplánovat, kterou komoditu začneme vozit od jedné zastávky ke druhé (důl  fabrika, atd.). Jelikož jde o izometrickou strategii s velkým ekonomickým potenciálem je třeba uvažovat právě tak. Nejen že musíte pro správný typ suroviny vypravit odpovídající dopravní prostředek, ale také správně zvážit počet těchto vehiklů, aby byly ještě dodávky rentabilní a inflace nakonec veškeré snažení nezmařila. Výborné je i to, že hra se neustále vyvíjí. Vyrůstají nová města, rostou, počítačoví konkurenti nespí a snaží se být lepší jak vy. Postupem doby se tak dostáváte ke stále lepším zakázkám a novějším dopravním prostředkům (je zde silniční, vlaková, lodní i letecká doprava).

V roce 1995 se Transport Tycoon dočkává přírůstku s podtitulem Deluxe, což není nic jiného než datadisk. V něm se hráči dočkali podpory editoru, vylepšených semaforů, nových surovin a vehiklů… Jinak to ale byl starý známý Transport Tycoon.

Ovládání je klasicky v režii myši a klávesnice. Stejně jako grafika, která je plně poplatná roku 1994. Na herní svět nahlížíte z izometrického 2D pohledu, takže o přehlednosti nemusíte mít starost. Pokud jste příznivci retro grafiky, nebo je pro vás tato věc až druhořadá, nemůžete se v této hře splést. Položila základní kámen do žánru tycoon her a rozvířila, tak obrovský herní byznys. Jelikož je hra už prakticky nesehnatelná a nefunguje na novějších operačních systémech (bez speciálního patche), doporučuji jako skvělou alternativu hru s názvem OpenTTD. Jde o fanouškovskou předělávku, která ke svému spuštění potřebuje původní hru, ale jinak pozměňuje snad úplně vše. Bohužel odkaz na původní hru si musíte na internetu najít sami. Hra je šířena jako abandonware, což bohužel není 100% legální…

Hodnocení hry: 87%

Transport Tycoon download zde:
Transport Tycoon download

Vyzkoušejte OpenTTD na: http://www.openttd.org/

Článek Transport Tycoon byl publikován 5. ledna 2008 v 19.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...