Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Jak se vypořádat s koronakrizí jako samoživitelka
V ČR je evidováno skoro 200 tisíc neúplných rodin, většinu z toho samoživitelek. Z celkového počtu osamělých rodičů tvoří ženy přes 93 procent. Důvodem je nízká sňatečnost a vysoká až poloviční rozvodovost. Život byl pro maminky s malými dětmi těžký i před koronakrizí. S mnoha problémy a placením výdajů na domácnost se potýkají i během epidemické a s tím související ekonomické krize.
Starat se sama o domácnost, jedno nebo více dětí a všechny výdaje na bydlení jídlo a účty platit sama. Přitom právě ony to nemají s prací lehké, protože jsou na pracovním trhu neatraktivní. Během krize mnoho z nich nemá na nájem ani jídlo.
Často se říká že kdo chce, si práci určitě najde. Přestože se maminky snaží, bývá dítě problém i když vám to zaměstnavatel neřekne přímo a najde si jiné výmluvy. Být samoživitelkou je při hledání práce obrovská nevýhoda, i když je to společenské tabu. I vzdělané vysokoškolačky nebo odbornice se po snaze o návrat od práce po mateřské setkávají s výpovědí pro nadbytečnost nebo propuštěním. Při hledání nové práce, pokud žena dítě nezapře, upřednostňují zaměstnavatelé ve většině případů lidi bezdětné. Co s tím?
Pro zaměstnavatele existuje jen práce, ale vy máte na starosti ještě dítě, nebo více dětí. Musíte o ně pečovat, krmit, věnovat se jim. A to mnoha zaměstnavatelům vadí. Nelze být neustále v dosahu nebo pracovat očekávané přesčasy, když musíte starat o dítě.
České ženy jsou na trhu práce všeobecně znevýhodněné a koronavirus to ještě umocnil. Mnohé pracovaly na dohody o provedení práce jkao recepční, číšnice, a v pomocných profesích a během uzavárání firem mnoho z nich přišlo o práci.
Mnohé žijí na hranici chudoby a v sociálním vyloučení a není to věc vzdělání. Třetina samoživitelek má podle výzkumu Klub svobodných matek měsíční příjem pod 10 tisíc korun. Což mnohdy nestačí ani na nájem a jídlo. Může se to stát i vysokoškolačkám a velmi zkušeným zaměstnankyním.
Nevýhodou je i to, že průměrná měsíční mzda je 100 korun na hodinu a stejnou částku stojí i hlídání. Tedy co se vydělá, se utratí za hlídání. Děti většinou zaměstnavatelé s sebou do práce nechtějí.
Právě pro samoživitelky je ideální flexibilní práce z domova, nebo částečný úvazek. V životě jsou samoživitelky odkázány jen samy na sebe, a musí zvládat vše- starost o domácnost, péči o děti a k tomu pracovat. Přitom bývají v práci velmi odhodlané, schopné, protože si musí zvládat náročný „time management“. Jaké jsou příležitosti se dočtete v tomto článku – prolink na online práci.
Ačkoliv jsme s možností flexibilních úvazků jedni z nejhorších v Evropě pokud jde o nabídku i legislativu, možnost částečných úvazků se přesto trochu zlepšily. I díky koronakrizi jsou firmy mnohem více přizpůsobivější. Zkuste na internetu hledat varianty částečného úvazku. Na mnooha pracovních portálech se dá vyfiltrovat varianta „částečný úvazek“ a najít si práci, kde vás budou potřebovat jen polovinu týdne. Více firem se zaměřuje na sladění osobního a pracovního života, obzvláště teď, když mnoho rodičů je s dětmi doma a musí se s nimi ke své práci i učit. Být s firmou v kontaktu dnes není problém díky různým programům pro videokonference. Samoživitelkám také většinou stačí méně peněz za možnost mít čas na péči o své dítě. Některé firmy si jich cení a umí jejich „věrnost za práci“ ocenit. Mnoho z nich se ocitlo na dně a jsou za jakoukoliv práci vděčné.
Na co máte nárok jako samoživitelka? Porodné, peměžitá pomoc v mateřství, Příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc, nebo ošetřovné. Záleží na tom, v jaké životní a finanční situaci se nacházíte. Prozkoumejte web Ministerstva práce a sociáních věcí na mpsv.cz
Heroický čin se podařil reportérce ČT Noře Fridrichové. Ta o tématu krutého a hladového života samoživitelek natočila reportáže a rozhodla se jim pomoci i prakticky. Na webu Klub svobodných matek se rozhoda pomáhat s roozvážením nákupů maminkám, kteří nemají na to, aby nakrmily své děti. Přes portál hithit.cz se jí podařilo sehnat během jara 2020 dokonce stovky tisíc korun a během několika měsíců se akce velmi zviditelnila. Jste samoživitelka a chybí vám na nákup pro své dítě? Zkuste se tam přihlásit a poprosit o pomoc.
klubsvobodnychmatek.cz/aktualni-covid-program–prispevek-2–000-kc-na-potraviny-nebo-5–000-kc-na-najem/A_1041
Dobročinný projekt vznikl na podporu maminek samoživitelek. Snaží se zajistit jim od dárců materiální pomoc, na důležité věci, na které jim nestačí peníze. Může to být trvanlivé jídlo, oblečení a plínky pro dítě, dětská výživa, drogerie, nábytek, domácí spotřebiče, ale i příspěvek na zájmový kroužek, nebo vybavení pro zdravotně postižené. Aktuálně je zájem o počítače nebo tablety na distanční výuku. O pomoc můžete požádat zde: fandimamam.cz Více o tématu najdete i zde: donio.cz/SuperMama O věci zdarma jako je oblečení můžete požádat i zde: Hearth.net
Nadace JaT nadacejt.cz/jak-zazadat-o-prispevek-k17.html
Nadace Agrofert nadace-agrofert.cz/projekty/fond-pro-samozivitele
Nadace Truck help nadacetruckhelp.cz/
Nadace Terezy Maxové Pro případy kde hrozí odebrání dítěte kvůli ekonomickým důvodům
nadaceterezymaxove.cz/nase-pomoc/jak-pomahame/korporatni-fondy/krizovy-fond-pomoci/
Pokud přišla krize i na vás, a nemáte na zaplacení nájmu nebo na jídlo, zvažte moudrou půjčku. Dobře si však pročtěte podmínky, abyste věděla, co a kdy je třeba vrátit Existuje i tzv. první půjčka zdarma v řádu tisíců korun. Nabízí je například viasms.cz, ale i další společnosti. Pokud je vrátíte včas, neplatíte žádné úroky navíc.
Firmy potřebují otestovat nové produkty a nebo zlepšit kvalitu. Některé proto nabízí možnost otestování produktu výměnou za vaši zkušenost, referenci a doporučení. Můžete se přidat do testování produktů zdarma. Nabídky najdete na webu testovani.zenysro.cz/
Ať už jde o kosmetiku, jídlo, oblečení, dětské plínky a výživu, produkty z oblasti zdraví, módu, zábavu, potraviny, čistící prostředky, doplňky stravy, techniku nebo sport, krmiva pro zvířata, můžete se registrovat a přihlásit.
Jste na to sama? Nezoufejte. Jsou cesty, kde lze hledat pomoc. Možná jsme na některé v článku zapomněli, ale přesto doufáme, že vám některá z možností pomůže.
Složitá situace samoživitelek má dopady na život rozvoj i vzdělávání dětí. Rozvodovost se v ČR pohybuje kolem 50 procent a důsledky mají i pro finanční rovinu. Jde o ženy ve věku 30 – 40 let a jsou ohroženy na trhu práce. Podle průzkumů přes polovinu žen hledá práci déle než 2 roky. Většina žije s příjmem od 10 do 20 tisíc korun měsíčně, některé jsou i bez příjmů a možnosti sladit péči o dítě (nemocné, postižené) s prací.
HerniMag.cz - magazín o hrách (ISSN 1802-8551)
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.