Stalker: Call of Pripyat - Překoná své předchůdce?

Tagy:  Stalker: Call of Pripyat, Stalker, Call of Pripyat, Pripyat, Shadow of Chernobyl, Clear Sky

Sponzorované odkazy:

Stalker: Call of Pripyat - Překoná své předchůdce?

Již třetí pokračování úspěšné střílečky Stalker, se opět odehrává na Ukrajinském území v takzvané Zóně. To je oddělená oblast, s jejíž historií i obyvateli vás seznámí úvodní intro. Ukrajinská vláda se tam rozhodne poslat armádu, ale všechny vrtulníky, připravující výsadek, nakonec havarují a nikdo se nevrátí. K objasnění celé této situace je povolán major Děgtarev a právě do jeho role se vžíváte vy.

O děsivou atmosféru se postarají mutanti.O děsivou atmosféru se postarají mutanti.

Zpracování světa

V předchozích dílech byl celý herní svět rozdělen do malých lokací, v Call of Pripyat jsou lokace pouze tři: Zaton, Jupiter a Pripyat. Nemusíte se však bát o to, že kvůli malému počtu lokací nebudete mít k dispozici velký svět. Všechny tři lokace jsou velmi rozlehlé a prozkoumání každého kouta vám zabere spoustu času.

Jistých změn doznala také přeprava mezi lokacemi. V Shadow of Chernobyl, či v Clear Sky jste se mezi nimi mohli pohybovat sami, ale v Call of Pripyat vás mezi lokacemi, samozřejmě za určitý poplatek, přepraví NPC, takzvaní „navigátoři“. Můžete se také do všech oblastí Zóny vracet, což v minulých dílech nebylo možné.

Grafika se větších změn nedočkala, ale to neznamená, že by byla špatná. Právě naopak, je velmi zdařilá, ale s nějakými výraznými změnami nepočítejte. Autoři se hodně zaměřili na plynulý chod hry, takže NPC nemají tendence se zasekávat a ani se stabilitou hry samotné nejsou větší problémy. Nároky na „železo“ jsou, podle mě, na dnešní dobu velmi přijatelné. Minimální konfigurace vašeho PC pro pohodlné hraní Stalker: Call of Pripyat je 2GHz procesor, alespoň 512MB RAM, 128MB grafická karta, 10GB volného místa na disku, operační systém Windows XP/Vista/7 a připojení k internetu pro aktivaci hry.

Grafika opravdu nevypadá špatně.Grafika opravdu nevypadá špatně.

Vydělávejte, co to jde!

Call of Pripyat se setkáte s opravdu velkým arzenálem všech možných zbraní, které ještě k tomu můžete modifikovat, jak se vám zachce. Ovšem něco to stojí, a proto prohledávejte skutečně každé zákoutí, abyste měli co nejvíce věcí na prodej. Peněz totiž není nikdy dost. K opatření dostatečných částek k nákupu vámi vysněného vybavení vede více cest. Jednak můžete prodávat vše, co najdete u mrtvých nepřátel, nebo si můžete pořídit různé detektory a vydat se hledat artefakty. Ty se stále náhodně respawnují, takže neuškodí se občas vrátit na již navštívená místa. Finanční odměny dostáváte také za splnění vedlejších úkolů, které se většinou týkají problémů místních obyvatel, a věřte, že se u plnění některých z nich dost zapotíte. Plněním úkolů získáváte i přátele a jejich pomoc se vám také může hodit v dalších fázích hry.

O akční souboje nouze také nebude.O akční souboje nouze také nebude.

Hlavně o příběhu

Call of Pripyat je hra, založená hlavně na svém příběhu, do kterého jste celkem dobře uvedeni během již zmíněného úvodního intra. Při vyšetřování záhadné havárie se dostanete ke spoustě vedlejších úkolů a nakonec vás dovede i ke zpřístupnění dříve uzamčené oblasti Pripyat. Do ní se budete muset probojovat v rámci jednoho úkolu, ale potom se tam dostanete i pohodlněji. Za peníze přes navigátora.

Co víc říct?

Třetí pokračování Stalkera má určitě stinné i světlé stránky. Někteří jistě uvítají, že se hned na začátku dovědí, co je náplní hry a nebudou muset zmateně pobíhat po světě, aby se dozvěděli, o co kráčí, jak tomu bylo v předchozích dílech, kde se hráč vše dověděl časem. Jiní to zas budou považovat za mínus celé hry. Co se týče grafiky, hra je na tom obstojně a nové lokace se určitě zalíbí jak nováčkům, tak skalním příznivcům. Velkým plusem je určitě volný pohyb po herním světě, ačkoli se nedostanete do každé budovy, a ty, do kterých se dostanete, často trpí nedostatečně propracovaným interiérem. Doufejme, že se autorům jednou podaří překonat, zatím nejlepší, Shadow of Chernobyl, i když to asi ještě pěknou chvíli potrvá, protože laťka je velmi vysoko.

Výhody:

  • nové lokace
  • modifikace zbraní
  • možnost vrátit se do již prošlých oblastí

Nevýhody:

  • nemůžete prohledat každou budovu
  • málo propracované interiéry budov

Moje hodnocení:  85 %

Kupte si hru Stalker: Call of Pripyat na Xzone.cz!

Článek Stalker: Call of Pripyat - Překoná své předchůdce? byl publikován 8. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Pavel Bobek. Pro diskusi slouží komentáře (261).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...