Outlast 2 - Je děsivější než první díl?

Sponzorované odkazy:

Outlast 2 - Je děsivější než první díl?

Outlast 1 se zapsal do dějin, jednalo se obrovský virál, který byl vydán 4. září 2013. V roli novináře vstupujete do psychiatrické léčebny a zjišťujete jaké otřesné věci se zde dějí. Pokud jste jej hráli, jistě víte, kolik opravdu strašidelných momentů hra obsahovala a kolikrát jste byli k smrti vyděšení. Před pár měsíci studio Red Barrels ohlásilo, že již brzy vyjde nový díl, Outlast 2. I když bylo vydání párkrát odloženo, stejně jsme se ho dočkali a nyní se na něj podíváme z blízka a bez spoilerů.

Příběh

Hra vás okamžitě hodí do děje, žádné zdržování a hned se nacházíte v děsivé atmosféře. Hrajete za Blaka Langermanna, ten je také novinář, stejně jako hrdina v prvním díle této hry. Oproti vám sedí vaše žena Lynn Langermannová, se kterou letíte na místo někde uprostřed Arizony, kde se snažíte vyšetřit vraždu těhotné dívky. Při průletu nad tímto územím se z ničeho nic objeví silná bílá záře a váš vrtulník spadne. Po probuzení zjistíte že máte halucinace (Sny) kde se snažíte zachránit Jessiku Grey. To byla vaše spolužačka, která spáchala sebevraždu. Čím více se dostáváte ke konci hry, tím více se vám zdá o Jessice a odhaluje se její smrt. Někdy je až otravné, jak moc často se vám o ní zdá, ale má to taky svoje vysvětlení. Jakmile se probudíte ze svého snu, ocitnete se na místě pádu helikoptéry, nikdo zde není, vaše žena je pryč, váš pilot je nahý a napíchnutý na kůlu. Zde se začíná druhý díl od prvního lehce lišit. Hra je mnohem brutálnější, takže taková stodola plná krav, které jsou v pokročilém stádiu rozkladu zde nechybí. To, že jsou nad nimi pověšeni lidé, snad ani nebudu zmiňovat…

Jen opravdu malá ukázka brutality hry.Jen opravdu malá ukázka brutality hry.

Váš úkol na celou hru je najít vaší ženu. Už na začátku zjistíte že jste se neocitli na normálním místě. Všude kolem vás jsou panenky a dětské hračky. Obyvatelé jsou psychicky narušení. K tomu nacházíte jámu plnou dětských tělíček… zkrátka… nic pro slabší povahy.

Hratelnost

Hra má pár bugů, ale ty jdou v celku přehlédnout a nejsou až tak časté ( jedná se například o to že vás nepřítel nemůže chytit pokud jste skrčení). Jako další zklamání je hratelnost na některých místech. Přišlo mi že v prvním díle jste se pořád schovávali a nutilo vás to přemýšlet, případně danou lokaci opravdu pomalu procházet. To se odráželo na pocitu strachu a vyděšení. U dvojky tomu už tak moc není, valnou část herního času zabírají naháněčky, a pokud už má dojít na nějakou část, kde se máte schovat, lze ji celkem snadno proběhnout. To nejde udělat všude, ale v 70% hry to lze a to dost ubírá na celkovém dojmu.

Záznamy z kamery se vám ukládají i s komentářem a ještě vidíte počet baterií + bandážeZáznamy z kamery se vám ukládají i s komentářem a ještě vidíte počet baterií + bandáže

Na druhou stranu tu máme povedenou grafickou stránku. Zde se vývojáři hodně vydováděli. Hra nabízí opravdu pěkné textury a kolikrát máte pocit, že jste opravdu ve středu všeho dění. Bohužel toto nejde říct o každé scéně, nachází se zde i pár momentů, které jsou odfláknuté.

Schovávání může být na denním pořádku.Schovávání může být na denním pořádku.

Jako poslední bych zmínil záznam kamerou.

Stejně jako v jedničce, i zde máte k dispozici kameru. Místo poznámek z ní se zde ukládají přímo záznamy některých důležitých momentů, které následně Blake okomentuje. Občas vás hra silně potrápí, jedna smrt za celou hru? Téměř nadlidský výkon. Ve hře se nachází nejedna část kterou je třeba oprakovat třeba i 20×, jen aby jste zjistili kam máte jít, nebo jak máte utéct.

Závěr

Hra Outlast 2 je plná záhad. Je zde schovaná spoustu dopisů, pojednávajících o příběhu. Při troše přemýšlení si můžete domyslet jak to asi bylo. Tohle se mně osobně na tomto díle nejvíc líbí. Hra vám neřekne jak to skončí, ani vám to celé nevysvětlí, všude jsou umístěné indície a důkazy. Velkou roli hraje slovíčkaření. Po dohrání jsem měl plnou hlavu informací a hrozně moc otázek stylu – proč? Jak? Po nějaké hodince googlení věcí, které mi unikly, jsem zjistil, že Outlast 1 je s druhým dílem přece jen spojený. Jak? Na to už musíte přijít sami. Na konci jsem byl lehce zklamaný, ale jakmile mi došly informace kolem všech těch záhad okolo, dost se mi vyjasnilo. Ohledně strachu jsem byl lehce na vážkách, byly zde momenty kdy jsem místo jen proběhl a všechno v pořádku, ale i přes to zde byly opravdu chvíle, kdy mi naskakovala husí kůže. Třeba taková osamělá vesnice kde visí oběšená žena a v pozadí hraje děsivá hudba…přesně v podobných chvílích nemáte o děs nouzi.

Hodnocení redakce  74 %

Výhody:

  • Grafika
  • Atmosféra
  • Tajemný příběh
  • Jump scare

Nevýhody:

  • Hra má dost bugů ohledně nepřátel
  • Chudší příběh
  • Až moc naháněcích scén
  • Občas hra ztrácí na strašidelnosti

Koupit Outlast v digitální podobě ve verzi pro PC na Xzone.cz

Koupit Outlast: Whistleblower v digitální podobě ve verzi pro PC na Xzone.cz

Koupit Outlast Trinity ve verzi pro PS4 na Xzone.cz

Koupit Outlast Trinity ve verzi pro Xbox One na Xzone.cz

Článek Outlast 2 - Je děsivější než první díl? byl publikován 6. června 2017 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Vojtěch Živna. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...