Dead by Daylight - horor, strach, krev a akce

Sponzorované odkazy:

Dead by Daylight - horor, strach, krev a akce

14.července 2016. To byl přesně den, kdy kanadští Behaviour Interactive vypustili do světa Dead by Daylight – hru, která mnohým jistě připomene o něco málo starší titul Evolve. Během jednoho roku se tato děsivá multiplayerovka dostala do TOP 10 nejvíce streamovaných her na Twitch.TV. Proč tomu tak je? To se dozvíte z tohoto článku a následně můžete posoudit sami, jestli si tahle hororová hra zaslouží tolik slávy.

Vrah či oběť? Kdo je na tom lépe?

Jedná se o asymetrickou hororovou survival hru, ve které se proti sobě utkají vždy 4 potencionální oběti a 1 vrah. Na první pohled se může zdát, že jsou síly těžce nevyrovnané. Avšak, vrah i oběti jsou navrhnuti tak, aby měl každý v něčem výhodu a naopak trochu nevýhodu, nicméně si nebudeme nic nalhávat, u obětí je těch výhod o něco více. V roli oběti je vašim nejhlavnějším cílem opravit generátory, které jsou rozmístěné po celé děsivé „aréně“, abyste si otevřeli východ a mohli vrahovi nadobro utéct… no, a samozřejmě taky přežít. V této situaci je vždy nejlepší se s někým spojit, protože pak vám oprava generátoru půjde rychleji. Musíte být ale opravdu velice šikovní, oprava generátoru vás může prozradit hlukem, když to zpackáte. Můžete si být jisti, že jakmile se ozve jeden „výbuch“, za chvíli budete mít za zády vraha, slyší to totiž přes celou mapu. Cílem vraha je najít vás, zranit a zpomalit vás první ranou, uzemnit druhou ranou, hodit si vás přes rameno a pověsit na hák. Jako oběť máte malou šanci na to, že se z háku dostanete sami. Je také možné, že vám někdo pomůže, pokud narazíte na nesobecké spoluhráče, s čímž ale moc nepočítejte, pokud zrovna nehrajete s přáteli. Oběti se mohou navzájem léčit, ale opět záleží na tom, jestli máte u sebe někoho, kdo je ochotný vám pomoci.

Oprava generátoru je pro začátečníky celkem velký oříšek.Oprava generátoru je pro začátečníky celkem velký oříšek.

Vrah má pohled z první osoby, takže vidí poněkud hůř, než oběť, která má naopak pohled třetí osoby, takže může nakukovat za rohy, má celkově lepší přehled o okolí a jako bonus má i o něco málo světlejší mapu. Vrahovi se často stane, že okolo oběti projde a ani o ní neví, jelikož se oběti mohou schovávat v přizpůsobeném prostředí (například se schovat ve vysoké trávě). Občas to vyjde, občas ne. Může se totiž stát, že vyplašíte vrány, které jsou na každém rohu. Záleží samozřejmě i na tom, jestli nemá vrah nějaký skrytý bonus (perk), který by mu pomohl vás například odhalit. Oběti mohou proskakovat okny, přeskakovat překážky a shodit je, aby vraha zpomalily, protože ten je přeskočit nemůže, musí je rozbít, aby mohl dál. Bohužel, vrah je ale rychlejší, pokud jde o rychlost jako takovou. Takže hra na honěnou s vrahem není moc dobrý nápad.

Pocit, když vás vrah nese na rameni vstříc háku, je víc než mrazivý.Pocit, když vás vrah nese na rameni vstříc háku, je víc než mrazivý.

Chci lovit, nebo být loven?

Jaký chcete hrát styl hry, záleží na vás. Chcete být vrah a ušetřit se tak strachu, srdečních zástav a nemít důvod hrát pro jistotu na toaletě? Fajn, máte hned 4 možnosti (při zakoupení DLC jich je 7).

 • Máte rádi strategické kroky a láká vás lovení lidí jako divou zvěř? V tom případě je pro vás Trapper jako dělaný. Trapper, jak už jeho jméno napovídá, chytá své oběti pomocí pastí na medvědy. Může být díky tomu v podstatě na více místech najednou. Nahánět oběť se svým sekáčkem v ruce na jedné straně, chytit oběť do pasti na straně druhé.
 • Chcete být jako stín, nepozorovaně pozorovat a pak překvapit? Zvolte Wraitha. Může se zneviditelnit, ale ne úplně. Nechoďte tedy k obětem příliš blízko, protože během neviditelnosti nemůžete útočit a chvilku trvá, než se zviditelníte pomocí svého zvonečku. Oběti by tedy mohly mezitím utéct.
 • Láká vás řinčení motorové pily? Hillbilly je tedy pro vás to pravé. Pila ale není jeho hlavní zbraní, tou je kladivo. Jakmile zapnete pilu, jste neskutečně rychlí, takže musíte být opatrní a nenarážet do překážek, protože vás to na chvilku zastaví. Pokud se ale rozběhnete proti překážce, která se dá rozbít, tak ji ihned zničíte a zastaví vás to úplně minimálně.
 • A nakonec nesmí chybět žena. Mrštná, malá a nevypočitatelná – to je Nurse. Tahle mrštná sestřička se umí teleportovat, a pokud oběť strefí, shodí ji na zem a ihned ji může pověsit na hák. Rychlostně je na tom skoro stejně jako přeživší a má velice nízký dosah zbraně. Jako jediná chodí tiše, její kroky jsou spíše viditelné, nechává za sebou kouř a zářící tečky.

U obětí se styl hraní příliš nemění, není ani moc jak. Máte ale možnost si vybrat, která postava je vám sympatická a následně si u ní odemykat perky, které jsou u každé postavy jiné. Z Claudette se může stát menší support, díky vylepšení schopností léčení a může mít schopnost vidět aury zraněných. Dwight může sloužit jako podpora a v jeho přítomnosti půjde všechno lépe (oprava generátorů, léčení a sabotáže). S Meg můžete jet převážně sami na sebe a být více tiší a rychlejší, plus mít bonusové léčení. Jake může lépe snášet bolest a neplašit zvěř.

Jakmile se chytíte do Trapperovo pasti, máte šanci, že se z ní dostanete. Stihnene to však včas?Jakmile se chytíte do Trapperovo pasti, máte šanci, že se z ní dostanete. Stihnene to však včas?

A co jsou to vlastně ty perky? Jednoduše – jsou to bonusy, kterými si vylepšujete postavu. Každý hráč má za svůj výkon ve hře vždy přidělený počet bodů. Ty se následně dají použít na zakoupení perků, přičemž je jedno, za koho jste body získali. Měna je jen jedna a můžete ji utratit, za koho chcete. Oběť x vrah…je to jen na vás.

Trocha kritiky nakonec

Pokud jde o nějaké ty nedostatky, napadají mě hned tři věci. Jako oběti se nemáte jak domlouvat. Jediný chat je v lobby, kdy čekáte na hru, ale ve hře nic takového není. Takže pokud nehrajete s přáteli, na nějaké domlouvání strategie zapomeňte. Dalším nedostatkem je matchmaking, často se stane, že to k sobě hodí někoho, kdo to hraje poprvé a zároveň někoho, kdo má už plno perků a je zkušený. No a posledním nedostatkem je rozhodně lobby. Pokud se snažíte připojit ke hře s kamarádem, připravte se na dlouhé čekání, klidně i dvacet minut a víc. Sice tohle čekání stojí za to, ale rozhodně by bylo příjemnější, kdyby to nebylo tak dlouhé.

Hodnocení redakce:  85 %

Výhody:

 • skvělý soundtrack
 • postavy jsou rozmanité
 • hra vás nikdy nenudí

Nevýhody:

 • chybí interní chat
 • matchmaking je občas nefér
 • čekání v lobby s přáteli je často zdlouhavé
 • optimalizace by mohla být lepší

Koupit Dead by Daylight na PC na xzone.cz

Koupit Dead by Daylight na PS4 na xzone.cz

Koupit Dead by Daylight na Xbox na xzone.cz

Článek Dead by Daylight - horor, strach, krev a akce byl publikován 7. července 2017 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Nicoll Bárová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...