Hearthstone - kartičky online ze světa Warcraft - návod
Sponzorované odkazy:
Články v sérii
- Hearthstone - kartičky online ze světa Warcraft - návod
- Hearthstone - Efekty a herní módy - 2. díl
Hráli jste několik let zpátky s oblibou Magic the Gathering, Pokémony nebo jinou sběratelskou karetní hru? Pokud ne, nevadí. Pokud ano, tím líp. Přináším vám totiž článek o nejznámější onlinové karetní hře , která má s již zmiňovanými karetními hrami v základech mnoho společného. V několikadílné sérii bych vám rád popsal základy hry a snad se dostaneme i k nějakým konkrétním kartám a strategiím.
O co v Hearthstone vlastně jde?
Jak už jsem říkal, Hearthstone je karetní hra. Spoustu základních karet budete mít ve sbírce už od začátku, jiné dostanete za dostatek her za jednotlivé hrdiny a k většině se můžete dostat pouze skrz dobrodružství nebo z tzv. „packů“ – balíčky o pěti náhodných kartách. Pokud by však toto byly jediné možnosti, jak se k některým kartám dostat, bylo by opravdu náročné je získat (obzvláště v případě těch vzácnějších). Proto můžete karty také vytvořit za tzv. dust – k tomu se ale dostaneme později.
Teď už tedy k samotné hře. Hra proti ostatním hráčům se dělí na základní dva typy – Wild mód, ve kterém můžete použít jakoukoliv kartu, kterou vlastníte a Standard, ve kterém můžete používat pouze karty z několika nejnovějších expanzí. Tyto módy se pak dělí ještě na Casual, kde si můžete zahrát jen tak pro zábavu, popřípadě pokud potřebujete potrénovat, a Ranked, ve kterém jde samozřejmě o víc a můžete zde stoupat nahoru v žebříčku hráčů.
Žebříček se skládá z 25 ranků (25 je nejhorší). Na postup do dalšího potřebujete pokaždé získat určité množství hvězd, které dostáváte za výhru. Za prohru hvězdy naopak ztrácíte. Pro ty nejlepší hráče je za rankem 1 připravený Legend rank, ve kterém mohou zápasit o titul nejlepšího hráče sezóny. Sezóna se resetuje každý měsíc. Podle vašeho umístění na konci měsíce dostanete menší odměny v podobě zlatých karet a k tomu několik hvězd, abyste nemuseli začínat až z ranku 25.
Ještě než se vrhneme do zápasu
V Hearthstone je 9 různých hrdinů – každý z nich má rozdílnou speciální schopnost („hero power“). S tím samozřejmě souvisí i strategie a balíky na jednotlivé hrdiny, ale o tom později. Nejdůležitější však je, že karty v Hearthstone se dělí na Neutrální a Class karty – Neutrální karty mohou používat všichni hrdinové bez rozdílu, ale Class karty mohou používat pouze hrdinové, k nimž karta patří.
Karty mohou být tří druhů:
- Minion – Voják, kterého vyložíte na hrací plochu a můžete ho ovládat. Každý stojí určitou hodnotu many, má určitý útok a počet životů. Kromě toho má většina minionů ještě nějakou speciální schopnost. Pokud jeho schopností není „Charge“, tak musí minion počkat do dalšího kola, než bude moci útočit.
- Kouzlo – Každé stojí určitou hodnotu many a má originální efekt.
- Zbraň – Znovu vás každá bude stát nějaké mana krystaly. Podobně jako u minionů má každá zbraň určitý útok. Namísto životů má však „Durability“ – toto číslo vám říká, kolikrát můžete zaútočit, než se zbraň stane nepoužitelnou.
Navíc k tomu všemu má každá karta ještě svoji hodnotu –
- Basic – Tyto karty máte už od založení účtu, popřípadě po dostatku her za určité hrdiny. Nemůžete je zničit. Pod obrázkem karty není krystal.
- Common – Tyto karty už musíte získat. Zároveň je můžete ničit a získávat za ně „dust“. Krystal pod obrázkem je bílý.
- Rare – Trochu vzácnější než Common karty. Máte menší šanci na jejich zisk z packu. Jsou těžší na výrobu a zároveň za jejich zničení získáte víc dustu. Krystal pod obrázkem je modrý.
- Epic – Tyhle karty jsou už hodně vzácné. Je velmi těžké získat je z packu a jsou drahé na výrobu. Pod jejich obrázkem můžete najít fialový krystal.
- Legendary – Nejvzácnější karty ve hře. Na jejich zisk z packu máte opravdu malinkou šanci a jsou velmi drahé na výrobu. Poznáte je podle krásného oranžového krystalu a kostěného draka, ležícího na vrchu karty, aby vaše „legendárka“ vypadala ještě líp.
Říkáte si, že je to dost složité? Ještě vám to trochu zhorším (ale jen malinko, nebojte). Každá karta může mít zlatý rámeček. Takové karty nejsou o nic silnější, jsou prostě jen hezčí a mnohem vzácnější.
Herní měny
Už jsem tu několikrát zmínil dust, tak vám konečně objasním, o čem neustále mluvím. Dust je jakýsi prášek, který můžete získat za zničení karet, například pokud se vám daná karta nehodí nebo už ji ve sbírce máte dvakrát. Zničit jdou všechny karty kromě Basic karet a podle vzácnosti se také zvyšuje získaný dust. Získaný dust následně můžete využít k výrobě jakékoliv karty, kterou si zvolíte – pochopitelně se cena zvyšuje vzestupně se vzácností. Aby to nebylo tak jednoduché, cena na výrobu je mnohonásobně vyšší, než množství, které získáte za zničení. Jak cena za výrobu, tak získaná hodnota za zničení se výrazně zvýší v případě zlatých karet.
Druhou herní měnou jsou goldy. Ty získáváte za úkoly (každý den dostanete jeden), pár jich dostanete za každou třetí výhru a můžete je dostat i z odměn z arény. A k čemu goldy jsou? No můžete si za ně kupovat packy, dobrodružství nebo vstupenku do arény.
Váš balíček
Abychom si mohli zahrát, budeme nejdříve potřebovat balíček. Ten se skládá z 30 karet – ani víc, ani míň. Je tu však jedno omezení – každou kartu můžete v balíku použít maximálně dvakrát – výjimku tvoří legendárky, které můžete použít pouze jednou*. Na skládání balíčků se blíže podíváme v dalším díle, stejně jako na spoustu dalších věcí.
* Zlatá karta se počítá jako kopie karty. To znamená, že ačkoliv máte 2 kopie jedné karty a 2 kopie její zlaté verze, nemůžete použít všechny.
Samotný zápas
Teď už se asi dostáváme k té nejzajímavější části. Zápasy probíhají na „boardu“ – hrací desce. Je několik verzí a na hru jako takovou nemají žádný vliv. Prostě jenom vypadají dobře a všechny jsou interaktivní. To se vám bude hodit, pokud je váš soupeř trochu pomalejší a bude mu každé kolo trvat dlouho.
Váš úkol je poměrně jasný – dostaňte soupeřovy životy na nulu (nebo pod nulu) dřív, než dostane na nulu on ty vaše.
Každá hra začíná výběrem úvodních karet. Hráč, který začíná, získá na ruku tři karty, zatímco hráč, který je na řadě až jako druhý, získá na výběr ze čtyř náhodných karet z jeho balíku. Každý hráč má možnost jakoukoliv z těchto karet zamíchat zpět do balíku a líznout si jinou. Poté, co mají hráči tento výběr hotový dostane ještě navíc hráč, který je na řadě jako druhý, speciální kartu – The Coin. Ta mu umožňuje za nulovou cenu získat v kole, ve kterém je použita, jednu manu navíc.Tím se v rámci možností vyrovnává výhoda začínajícího hráče.
Pod touto částí máte obrázek z probíhající hry, aby bylo vysvětlování jednotlivých částí mnohem pochopitelnější.
Nahoře vidíte rub soupeřových karet, které má zrovna na ruce. Pod tím vidíte jeho hrdinu s počtem životů, vpravo od něj jeho speciální schopnost („hero power“) a vlevo od něj můžete vidět zbraň, pokud nějakou má. Pod tím je jeho polovina hrací plochy, na kterou bude vykládat miniony. Nalevo vidíte krátkou historii, pokud jste promeškali nějaký soupeřův tah.
Dole vidíte vaši ruku. Karty, které září zeleně můžete použít. Kromě toho mohou zářit i žlutě – to znamená, že se děje, popřípadě stalo něco, co vám umožní aktivovat speciální schopnost dané karty – systém vám tak „radí“, ačkoliv ne vždy může být výhodné jeho rady uposlechnout. Vpravo dole vidíte počet vašich mana krystalů – každé kolo se vám mana krystaly obnoví a navíc je jejich maximum zvedne o jeden, až do hodnoty deset.
Vpravo pak vidíte váš a soupeřův balík (po najetí vám systém řekne, kolik v nich zbývá karet) a mezi nimi tlačítko end turn, které, nečekaně, umožňuje ukončit kolo. Pro nepozorné hráče může být velmi užitečné, že toto tlačítko mění barvu – je zelené, pokud už v tomto tahu nemůžete nic udělat a žluté, pokud naopak máte nějakou možnost.
Souboje minionů zde fungují tak, že pokaždé, když minion zaútočí, ubere životy podle toho, jakou hodnotu má jeho útok. Zároveň však přijde o životy podle toho, jakou hodnotu útoku má soupeřův minion a to nehledě na to, zda miniona zabije, či ne. V případě, že zaútočí na hrdinu, samozřejmě žádné životy neztratí. Mnohem více si jednotlivé schopnosti minionů a popř. kouzel rozebereme v příštím díle.
Jak se ke hře dostat
Pokud vás hra zaujala natolik, že byste si ji chtěli vyzkoušet, směle do toho. Hra funguje jak na počítačích, tak na Androidových zařízeních. Na počítač si však budete muset nejprve stáhnout Battle.net, přes který následně můžete stáhnout Hearthstone, popřípadě i jiné hry od Blizzardu. Pak už pouze kliknete „Play“ a můžete začít rozšiřovat vaši sbírku a testovat vaše balíčky proti milionům hráčů z celého světa.
Shrnutí
Ať už hledáte hru, kde budete moci sbírat karty, časově nenáročnou oddechovku na cestu autobusem nebo si prostě jen chcete zavzpomínat na staré dobré časy s Pokémony, Hearthstone je skvělá volba. Hra je zdarma, přesto však do ní samozřejmě můžete zainvestovat a mnohonásobně si tak ulehčit život (zejména co se času stráveného hraním týče).
Na první pohled může hra vypadat složitě, ale hra se vám velmi snaží usnadnit její pochopení a vy se tak velmi brzy začnete orientovat. Ze začátku budete chtít hlavně nahrát několik her za každého hrdinu, abyste získali jeho Class karty a především abyste zjistili, se kterým se vám hraje nejlépe. Na toho se pak můžete více soustředit.
Ve chvíli, kdy získáte všechny Class karty, už budete o hře vědět vše, co je třeba a tak už vaše hraní závisí pouze na vašem balíku, zkušenostech, strategii a, co si budeme povídat, také na štěstí. Já doufám, že se vám článek líbil a pokud byste měli jakékoliv dotazy, neváhejte je napsat do komentářů pod příspěvek. V dalším díle se podíváme mimo jiné na skládání balíčku, různé herní módy a styl hry za jednotlivé hrdiny.
Článek Hearthstone - kartičky online ze světa Warcraft - návod byl publikován 8. března 2017 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Tomáš Děd. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Hearthstone - Efekty a herní módy - 2. díl 31.03.2017 05.00
- Hearthstone: Heroes of Warcraft - Počítačové karty podle Blizzardu 29.04.2014 07.00
- Co přinesl BlizzCon 2014 20.12.2014 03.30
- CraftCon 2015 - Megaakce s Minecraftem v Brně 14.05.2015 07.45
- Herní novinky - březen 2016: Everything, Forza Motorsport a Minecraft 11.04.2016 05.00
Top 10
- World of Warcraft: Průvodce hrou pro začátečníky (1. část) - Jak začít
- Devil May Cry 5: Special Edition – démonická rubačka v novém
- Dragomino – průzkum a lov draků
- Maškarní Bál – odhalte pohádkové postavy
- Recenze Stezky tukanů – kreslení do deskové hry
- Hry na PS4 jako skvělý vánoční dárek
- Recenze Liška Podšitá – taktické hody plné intrik
- Odhodlaní: Normandie – druhá světová válka v deskové podobě
- Recenze Liška podšitá: Duet – štychová spolupráce
- Barbie hry
Tagy
Starší hry kingdom come, česká hra Online hry druhá světová grafika novinky FPS The Rise of Atlantis konzole