Men of War: Assault Squad 2 - Stratégův ráj

Sponzorované odkazy:

Men of War: Assault Squad 2 - Stratégův ráj

Válečná real-time strategie z dílny 1C Company přináší nové možnosti a drží si neutuchající zábavnost především ve hře více hráčů. Atmosféra velkolepých bitev doplněná o vysokou obtížnost servíruje stratégům obrovské množství kombinací a všelijakých taktik. A věřte, že i obrněný kolos v podobě Tigeru či ruského IS-2 může mít na bojišti jen velmi krátkou životnost.

Stratég ten těžký život má

Nad bojištěm se snáší těžká mlha, vojáci jsou připraveni položit život za svoji zemi a vy, jakožto velící důstojník celé operace, přemýšlíte nad prvotními krůčky celé vaší armády.

Assault Squad 2 plně navazuje na zaměření prvního dílu, hra jednoho hráče je zde tedy pouze okrajovou záležitostí. Navíc je valná většina map úplně shodná s těmi, které byly v prvním Assault Sqaud. Pokud jste v sérii naprostými nováčky, přítomnost starých map vám vadit nebude a pomůže vám získat základní znalosti a osvojit si některé taktiky pro hru více hráčů.

Umělá inteligence je stále na dobré úrovni, byť občas lehce zakulhá, a velmi dobře umí reagovat všelijakými ofenzivními útoky na vaše vpady za bojovou linii. Vysoké obtížnosti jsou samozřejmě základem a věřte, že bitva která se na Easy odehraje za 20 minut může na Hard či Heroic natáhnout na několik hodin.

Nic nového nepřibilo ani v jednotlivých typech her. Stále tedy dobýváte strategické body, bráníte vrch proti masám nepřátel a s malou skupinkou vojáků, neviděni, podobně jako v nestárnoucím Commandos, postupně obsazujete celé bitevní pole. Mezi frakcemi nechybí USA, Německo, Velká Británie, Japonsko a Rusko. Prostě nic nového.

Soudruzi, hurá do bitvy!Soudruzi, hurá do bitvy!

Nemám munici, jsem zraněn, došel mi benzín…

Ten pravý adrenalin ovšem zažijete až ve hře více hráčů, kde Men of War: Assault Squad 2 už tradičně přináší velmi tuhé boje plné nečekaných zvrat. Začátky ovšem nejsou vůbec snadné a ani důkladné dohrání singlplayeru na nejtěžší obtížnosti vás stoprocentně nepřipraví na hru proti živým protivníkům, kteří jsou podstatně kreativnější. Pokud jste veteráni série, jistě vás nic nepřekvapí. Nováčci by ale neměli být překvapeni prvotními neúspěchy v bitvách.

Je třeba s neúspěchy počítat. Především v multiplayeru.Je třeba s neúspěchy počítat. Především v multiplayeru.

Men of War vždy vyčníval důmyslným systém mikromanagementu, který hráče až absurdně vedl k tomu, aby každému vojáku dával náležitou péči. Měl by být zdravý, mít dostatek munice, granátů a také třeba helmu. Veliký rozdíl oproti Company of Heroes, se kterým je často série Men of War srovnávána. S péčí o vojáky a techniku je samozřejmě úzce spojeno zásobování, které zajišťuje munici i palivo pro obrněnce i pěchotu.

Halftruck je možná obrněný, ale je stejně křehký jako neobrněná pěchota.Halftruck je možná obrněný, ale je stejně křehký jako neobrněná pěchota.

Tak jako ve skutečnosti, i zde hraje nezbytnou roli správné načasování. Nemáte-li dostatečné množství zdrojů a vaše jednotky se zuby nehty drží na současných pozicích, frontální útok je sebevražda. To samé platí, pokud do boje posíláte tank s minimem paliva a malou zásobou munice všeho druhu. Nevyplácí se ani příliš dlouho ve výpadech otálet. Každou situaci, kdy je nepřítel oslaben, je tedy nutné využít.

Ani zima nás neodradí!Ani zima nás neodradí!

Životnost tanku je asi 5 minut

Obrněná technika je sice dominantou bojiště, nicméně její křehkost je oproti Company of Heroes značná. Jeden tank v klidu odděláte jednou dobře mířenou ranou z bazuky, a tak ve výsledku nemusí být bitva tanky versus pěchota ihned rozhodnutá. Vše lze využít v prospěch jedné i druhé strany. Není nic nepříjemnějšího než přijít o veteránský tank Tiger, stejně jako o četu jednotek SAS či o komando. Novinky? Opět žádné.

Opevněte se na pozicích, nepřítel přichází!Opevněte se na pozicích, nepřítel přichází!

Iron Fist – drahé DLC

V únoru vývojáři vypustili mezi hráče první DLC a patch, který hratelnost série Men of War maličkostmi posunul dále. Patch je k dispozici zdarma pro všechny majitele Assualt Squad 2. Z novinek přináší například automatické doplňování munice, přičemž stačí jednotku přivést poblíž zásobovacího vozidla. Konečně!

Oproti tomu DLC Iron Fist do hry přináší nový rozměr pro přímé ovládání jednotek. Pětice nových skirmishových map je soustředěna na ovládání veteránské posádky tanku ve třetím osobě. Navíc přibyla možnost ukládat záznamy z odehraných bitev v multiplayeru. Změn ale není příliš a cenovka 10 euro (v přepočtu necelých 300 Kč) není příliš slušivá.

Pohled ze třetí osoby. V Iron Fist je ještě lepší.Pohled ze třetí osoby. V Iron Fist je ještě lepší.

Vyplatí se nákladná investice?

Druhý Assault Squad přináší do hry jen několik nepatrných novinek, z nichž celou řadu přinesl až únorový patch. Opravy se nedočkala ani tristní optimalizace, která sérii doprovází již dlouhou dobu. Ani DLC Iron Fist se nijak zvlášť nevytáhl.

Jistě si kladete otázku, zda-li se investice do Men of War: Assault Squad 2 vůbec vyplatí. Úplné nováčky hra překvapí tak, jak uměly překvapit předešlé díly. Ovšem veterány současná situace jistě naštve. Za 25 euro získají tu samou hru s minimem změn, ovšem pro plnohodnotný multiplayer se jich přechod na nejnovější díl nevyhne, neboť byla služba GameSpy, na které běžel internetový multiplayer Assault Squad, ukončena. Hrajete-li jen po LAN, přechod není tak důležitý a je možné počkat na slevové akce na Steamu, kdy se Assault Squad 2 prodává okolo 6 euro, tedy v přepočtu za necelé dvě stovky. Taky i tak si Assualt Squad 2 především za minimum inovací nezaslouží vysoké hodnocení, i přestože se jedná o nadmíru zábavnou hru, která především ve hře více hráčů nabízí hodiny pořádné strategické zábavy.

Moje hodnocení:  65 %

Výhody:

  • Neutuchající strategická zábava
  • Pro nováčky řada možností
  • Nové mapy
  • Automatické doplnění munice

Nevýhody:

  • Minimum novinek
  • Vysoká cena
  • Veterány nic nepřekvapí
  • Špatná optimalizace
  • Opravdu vysoká obtížnost (v MP)

Kupte si DLC Men of War: Assault Squad 2 – Iron Fist pro PC na xzone.cz
Kupte si kompletní balíček DLC Men of War: Assault Squad pro PC na xzone.cz

Článek Men of War: Assault Squad 2 - Stratégův ráj byl publikován 28. dubna 2015 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...