Gears of War

Tagy:  Gears of War čeština, demo

Sponzorované odkazy:

Gears of War

Předělávky z konzolí většinou nedopadají nijak valně a hrát takové hry je minimálně utrpení. Pokud ale mají vývojáři snahu, může být předělávka minimálně stejně kvalitní jako originál. Hit roku na konzoli XBOX 360 je přesně takový. Gears of War je výtečný i na PC. Předělávky se ujmuli chlapíci z polského studia People Can Fly (tvůrci Painkiller) a nemohlo být vybráno lépe. Ostatně s technologiemi od Epic, konkrétně s jejich Unreal 3 enginem se pracuje skoro samo.

Jako vždy začneme příběhem, který snad ani nelze nijak zdlouhavě popsat, neboť se dá srovnat s filmy Uweho Bohla. Machistický hlavní hrdina Marcus Fenix je vojákem, který je za údajnou velezradu uvězněn. Mezitím cizácká rasa Locust terorizuje podzemí a ničí vše co jde. Nakonec zabije i Marcusova otce. Marcus, který je osvobozen parťákem z lochu se vrací zpátky do boje za osvobození planety a pomstou. I to porno občas dokáže být originálnější.

Hra samotná je precizní akční střílečka s prvky taktiky. Sice nečekejte žádnou volnost, protože tady se vše točí kolem dvou slůvek: lineárnost a nascriptovanost. Gears of War je ovšem jedna z mála her, které to neubližuje a je tento přístup spíše vítaný. Celá hra je tedy spíše kombinací přestřelek s nepřáteli a sledování velkého množství výborných animací a filmečků. Akce je to ale velmi adrenalinová a intenzívní. Zvláště ve chvílích, kdy se na vás vrhají vlny nepřátel, kulky sviští kolem a vy musíte přeběhnout z krytu do krytu, protože nemáte náboje, které se nachází právě na druhé straně. Typů nepřátel není závratné množství, ale naštěstí se těch pár druhů dělí ještě podle použité zbraně a výbavy, takže se to dá snést. Inteligence ale mnoho nepobraly a pokud umíte takticky využít krytů, načasovat střelbu a používat granáty, není hra zrovna nejtěžší. Zbrojní arzenál obsahuje klasiky jakými jsou bezesporu brokovnice, raketomet, sniperka, pistole, kuše, ale hlavně samopal s integrovanou motorovou pilou. Doom je zpátky a kosit nepřátele touto hračkou je zážitek.

Ovládání i přes to, že se jedná o port z konzole netrpí žádnými vadami. Vše je převedeno s citem a tvůrci opravdu dbali na to, aby ovládání sloužilo hráči a ne naopak. Pokud by stejně nebyla pro někoho kombinace klávesnice + myš tím pravým, nic nebrání zapojení gamepadu a užít si stejné ovládání jako na XBOX 360.Díky super ovládání je i kamera poklidná a nekonají se zběsilosti z jiných third person her.

Zatím jenom chválím a ani o grafice nemůžu říci nic špatného. Předem musím vyzdvihnout dobrou optimalizaci, kdy i na průměrném stroji se dá hrát alespoň na středních detailech a v rozlišení minimálně 1024*768. Pokud ale máte sestavu na úrovni, budete z grafiky nadšení. Modely postav, efekty a i design levelů si zaslouží velkou pochvalu. Pokud jste milovníky postapokalyptické atmosféry, je Gears of War to pravé.

Ale i v této hře se najde pár chybek. Nejsou nijak velké, přesto mně hraní trošku narušovaly. Předně je to zvuk. Hudba dobrá, ale například otravné a repetetivní hlášky hlavních postav jsou opravdu debilní. Sice je asi cool cedit mezi zuby hlášky jako: bitch, nice, go, atd. Nečekám od hry intelektuální rozměr, ale těchto hlášek jsem byl přejedený už 5 let dozadu. Druhá výtka směřuje k instalaci hry. To že si vyžádá 12 GB na disku, to už tak nějak pobere každý, ale že se instaluje 45 minut… To je moc i na mě. Ony i ty loadingy mezi jednotlivými misemi klidně zaberou 3 – 5 minut, pokud nemáte 4 GB RAM.

I přes těchto pár záporů, je Gears of War jedna z nejlepších her uplynulého roku a potěší o to více, že je to předělávka, která je provedena opravdu profesionálně a netrpí neduhy jako stovky jiných. Jestli máte rádi frenetické přestřelky, slizké nepřátele, drsné hlášky a kvalitní grafiku, musíte si Gears of War zahrát. Zbytek hráčů, ale hru po pár hodinách odloží, neboť nepřináší nic nového a hratelnost je poměrně jednotvárná.

Hodnocení hry: 83%

Gears of War video trailer:

Koupit Gears of War za 399,–Kč

Článek Gears of War byl publikován 23. prosince 2007 v 22.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...