Herní studia z našich končin

Tagy:  herní studia, BIS, vývojář, studio, Mafia, Arma, Vatra Games, SCS Software, Euro Truck, 2K Czech

Sponzorované odkazy:

Herní studia z našich končin

Známé přísloví o zlatých českých ručičkách neplatí jen pro fyzickou práci a fantazii, ale také pro tvorbu her. Světoznámost a nepředstavitelné hodnoty příjmů nejsou sice na denním pořádku, i přesto nabízí česká herní studia mnoho kvalitních titulů a také nápadů. Pojďme se tedy podívat na naše česká studia a jejich nejvýznamnější tituly.

Illusion Softworks… ale ne, nyní už 2K Czech

První a pravděpodobně nejznámější herní studio, o kterém budu mluvit, je 2K Czech, dříve známé pod jménem Illusion Softworks. Studio bylo založeno v roce 1997 v Brně a své pole působnosti postupem času rozšířilo také do Prahy či na Slovensko. V roce 1999 ukázali světu, že i malá česká herní studia umí vytvářet kvalitní tituly. Průlomovým titulem byla taktická akce nesoucí název Hidden and Dangerous. I přes lecjaké neduhy a bugy dostávala v zahraničí vysoká hodnocení. 90% bylo na denním pořádku.

Pod taktovkou Illusion Softworsk vyšla také oblíbená Mafia: The City of Lost Heaven a Hidden and Dangerous 2 a datadisk. Schválně nezmiňuji Vietcong, který vyšel v úzké spolupráci Illusion Softworks a Pterodon. Další kapitolou byla povedená stealth akce Chameleon, vyvinutá bratislavskou pobočkou. Hra však nebyla vydána pod názevm Illusion Softworks, ale Silver Wish Games.

V roce 2007 bylo studio Illsuion Softworks odkoupeno americkou společností Take-Two Interactiv Software a krátce na to se z Illusion Softworsk stalo studio 2K Czech. To vydalo mafiánskou Mafia II a Top Spin 4.

Oficiální web 2K Czech: www.2kczech.com

Koupit Mafia 2 na xzone.cz

Mafia 2Mafia 2

Bohemia Interactive Studio – Od Flashpointu k třetí Armě

Další velmi známé české studio, které dominuje v oblasti vojenských simulátorů, nese název Bohemia Interactive Studio, zkráceně BIS. BIS bylo založeno v roce 1999 v Praze a o dva roky později vydalo první hru, kterou lze bez problému označit za trhák. Ano, správně. Tou hru byla Operace Flashpoint, jejíž engine Real Virtuality Engine byl vyvíjen již od roku 1997. Vojenský simulátor sklízel nespočetně mnoho kladných ohlasů a oprávněně. Bylo to totiž něco nového a neskutečně propracovaného. Na stejném enginu vyšla také hra, dá-li se tomu takto říkat, pro americkou armádu. Tento simulátor vyvinula australská pobočka BIS.

Nová pokračování Operation Flashpoint už bohužel nemají s BIS vůbec nic společného, neboť došlo ke sporům s právy na název Operation Flashpoint. Jako nepřímé pokračování Operace Flashpoint nyní vychází série Arma.

Oficiální web Bohemia Interactive Studio: www.bistudio.com

Koupit Arma 2 na xzone.cz

Arma IIArma II

SCS Software

Další české úspěšné studio nesoucí název SCS Software, má také četné zkušenosti. Od roku 1997 vydalo celou řadu v zahraničí úspěšných her a vyvíjí si svůj vlastní engine Prism3D, na kterém běží většina jejich her. Mezi neúspěšnější hry patří například série 18 Wheels of Steel, Euro Truck Simulator, Bus Simulator a další simulátory včetně simulace lovu zvěře. Poslední zmíněný simulátor oslovil především v zahraničí, konkrétně v Americe.

Zajímavostí je, že v Duke Nukem: Manhattan Project byl použit engine vyvíjený právě SCS Software.

V nejbližší budoucnosti SCS Software plánuje vydat druhé pokračování Euro Truck Simulator. O této hře jsme podrobně psali v preview , kde můžete také zhlédnout trailer ukazující kvality engine.

Oficiální web SCS Software: www.scssoft.com

Koupit Truck and Trailers na xzone.cz

Trucks and TrailersTrucks and Trailers

Vatra Games

Vývojářské herní studio Vatra Games pocházející z Brna bylo založeno v roce 2008, z čehož lze usoudit, že je velmi mladé. To samé se však nedá říci o samotných vývojářích, protože jde většinou o lidi, kteří pracovali v Pterodonu a Illusion Softworks. Vatra Games nepoužívá vlastní engine, a tak je většina her postavena na známém Unreal Enginu 3.

Vatra Games zatím vyvinula například pokračování survival horové série Silent Hill s názvem Silent Hill: Downpour.

Oficiální web Vatra Games: www.vatragames.com

Koupit Silent Hill: Downpour na xzone.cz

Silnet Hill – DownpourSilnet Hill – Downpour

Další česká herní studia

Mezi další česká herní studia patří například Warhorse Studios, za kterým je Daniel Vávra stojící například za scénáři pro hru Mafia. Dalším menším českým herním studiem je Lonely Sock. Na účtu má malou flashovou hru pro sociální sítě nesoucí název Coral City. Studia Zima Software a Centauri Production se soustředí spíše na adventury, a tak jsme od nich mohli vidět Poldu či Horké Léto. Amanita Design pro změnu vyvíjí malé projekty, jako třeba Machinarium nebo Samorost. Úplně posledním dnes zmíněným studiem je Keen Software House, jenž v současnosti vyvíjí MMORPG Miner Wars.

Závěrem

Závěrem lze říci, že je v České republice požehnaně herních studií. Počátkem tohoto tisíciletí, vypadala situace velmi nadějně a dalo se předpokládat, že za několik let budou naše malá česká studia v jisté míře konkurovat zahračním velikánům. Bohužel se tak nestalo. I tak se u nás vyvíjí mnoho různých her, i když často chybí jakákoliv zmínka o českých vývojářích.

Článek Herní studia z našich končin byl publikován 1. května 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...