Herní studia z České republiky v roce 2014 – 1. díl

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Herní studia z České republiky v roce 2014 – 1. díl
  2. Herní studia z České republiky v roce 2014 – 2. díl
Herní studia z České republiky v roce 2014 – 1. díl

Česká herní studia každoročně produkují řadu menších i větších herních titulů. Náš starší článek Herní studia z našich končin komplexně shrnul všechna významná a aktivní česká studia do roku 2012. Nyní je ale čas zaměřit náš hledáček na aktuální stav českých herních studií. A věřte, že to není jen o Kingdom Come.

SCS Software – Tiráky v Americe

Jistou tuzemskou stálicí je pražské studio SCS Software, které vyvíjí především simulátory lovu a aktuálněji simulátory řízení kamionů. Zatím posledním úspěšným projektem je Euro Truck Simulator 2, dále jen ETS 2, běžící stejně jako drtivá většina zbylé produkce na vlastním enginu Prim3D. Letos nám pánové z SCS nepřichystali vydání nové hry, nicméně celý rok své fanoušky těšili novými materiály z připravovaného simulátoru American Truck Simulator a neustále novým a novým obsahem do ETS 2. Podobně jako v ETS 2 se i v American Truck Simulator budeme prohánět v licencovaných vozech a očekává se také velmi propracované okolí silnic.

Oficiální web: www.scssoft.com
Koupit Euro Truck Simulator 2 pro PC na xzone.cz

American Truck Simulator – zdroj: truckgame.czAmerican Truck Simulator – zdroj: truckgame.cz

Zima Software – Pankrác zasahuje

Z čistajasna letos na trh přišlo již šesté pokračování legendární adventury Polda, jehož hlavní role se opět zhostil komisař Pankrác dabovaný Luďkem Sobotou. Pražské studio Zima Software, jež má na kontě vedle celé série Polda také neotřelou debutovou strategii Mutarium či akční HyperCore, se může chlubit již téměř dvacetiletou historií. Ovšem odmlka mezi vydáním posledních dvou dílu Poldy nabrala téměř devět let. Mezitím vycházeli pouze porty Poldů na mobilní platformy. Šestý Polda se opravdu vydařil, o čemž se můžete přesvědčit v naší recenzi. Doufáme však, že se další hry nedočkáme až po oněch devíti letech, tedy v roce 2023.

Oficiální web: www.polda5.cz

Česká adventura Polda 6Česká adventura Polda 6

Bohemia Interactive Studio: Nejenom Arma

V současnosti českým nejúspěšnějším vývojářským studiem, pod jehož záštitou vychází řada velmi prodávaných her, je bezesporu Bohemia Interactive Studio, dále jen BIS, založené roku 1999. Třetí pokračování série vojenských simulátorů Arma si sice odbylo premiéru již v roce 2013, nicméně vývojáři neustále pracují na rozšiřování prostřednictvím DLC a různých patchů. Letos například vyšlo k Arma 3 DLC Zeus zasazující hráče do role boha, který může ovlivnit hru více hráčů dynamickým přidáváním obsahu v reálném čase. Drobotinou je poté DLC Karts, které na enginu třetí Army postavilo závodění v motokárách.

V předešlých letech přešlo pod BIS několik českých studií. Jedná se například o brněnské studio Altar Games stojící například za trilogií UFO, dále pak pražské studio Centauri Production, z jehož produkce pochází například Memento Mori, Horké Léto 2 a Brány Skeldanu 2. Pod hlavičku BIS přešlo také pražské studio Black Element Software, které vyprodukovalo například Alpha Prime či ArmA: Queen's Gambit.

DayZ Standalone; zdroj: bisstudio.comDayZ Standalone; zdroj: bisstudio.com

BIS v roce 2014 zažilo velký růst počtu zaměstnanců. Rozrostly se také plánované projekty. Na tento trend chtějí navázat i v roce 2015, kdy by měl vyjít simulátor Take on Mars, který se z malé modifikace vyklubal na zajímavé sci-fi, ve kterém vedle výzkumných robotů budou svoji roli hrát také astronauti bojující o přežití. V současnosti je v plném proudu také práce na plnohodnotné verzi DayZ, která je v současnosti k dispozici jako Early Access na Steamu. Její možnosti se neustále rozšiřují, nicméně vydání plnohodnotné verze je plánováno až na rok 2016.

Oficiální web: www.bistudio.com
Koupit Arma 3 pro PC na xzone.cz

V dalším díle…

V druhé části článku o herních studiích z České republiky se podíváme na další dění ve vodách českých studií v roce 2014. Již nyní mohu prozradit, že se můžete těšit na aktuální informace o Warhorse studios a jejich očekávaném RPG Kingdom Come, dále se podíváme na mobilní scénu, kde své slovo řeknou studia Alda Games, Madfinger Games, Cinemax a další. Část článku také věnujeme dřívě úspěšným studiím, po kterých se v roce 2014 v podstatě slehla zem, kde svůj prostor dostane například 2K Czech, tedy studio stojící za vznikem Mafia 2.

Článek Herní studia z České republiky v roce 2014 – 1. díl byl publikován 1. ledna 2015 v 05.00 v rubrice Hry, Novinky a Novinky. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...