Herní studia z České republiky v roce 2014 – 2. díl

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Herní studia z České republiky v roce 2014 – 1. díl
  2. Herní studia z České republiky v roce 2014 – 2. díl
Herní studia z České republiky v roce 2014 – 2. díl

Česká herní studia každoročně vydají celou řadu zajímavých titulů. Naší sérií jsme se zaměřili především na dění v roce minulém, tedy v roce 2014. První díl popsal aktuální dění ve studiích Bohemia Interactive Studios, Zima Software a také v SCS Software. Nyní se podíváme na několik dalších studií, která měly a bohužel i neměly co říct do dění v českém herním průmyslu.

Warhorse: Kingdom Come na dobré cestě

Dan Vávra a Martin Klíma založili v roce 2011 nové české studio Warhorse Studios, s nímž záhy oslovili hráče na Kickstarteru s žádostí o přispění na nové RPG Kingdom Come ze středověku. Vzhledem k úspěšné historii obou vývojářů hráči dlouho neotáleli a připsali projektu přes 1,1 milionu liber. V současnosti neustále vycházejí vývojářské deníky formou video blogů, za kterými ve valné většině stojí právě Dan Vávra.

Již se objevila i alfa verze, která pochopitelně hýřila řadou nedodělků, na druhou stranu nabídla první náhled do hry samotné. Kingdom Come poběží na osvědčeném CryEngine 3. Těšit se můžeme především na ryzí středověk bez draků, kouzel a bájných hrdinů. Typické fantasy nadpřirozeno tedy opravdu nečekejte. Celý příběh bude zasazen do husitských válek a dle vydaných video blogů hra nabídna řadu zajímavých a neotřelých prvků, mezi které by měl patřit soubojový systém, řada mini her či třeba rozmanité možnosti vybavení hlavní postavy. Více informací naleznete v našem poohlédnutí po Kingdom Come Deliveriance.

Oficiální web: www.warhorsestudios.cz

Kingdome Come: Deliveriance – očekáváme v roce 2015Kingdome Come: Deliveriance – očekáváme v roce 2015

Mobilně: Alda Games, Madfinger Games a Cinemax

V současné době je mobilní scéna velmi plodným odvětvím jak celosvětově, tak i mezi českými studii. Českých nezávislých studií existuje celá řada a úspěšnost jejich projektů je dobrá. Brněnské studio Alda Games od debutu v podobě Zachraňte šneka udělalo slušný krok dopředu a letos vydalo rovnou dva tituly. Jedním z nich je Defend Your Life patřící do žánru tower defense her. Nebráníte však ani vesmír, ani středověký hrad, ale lidské tělo před útoky všelijakých virů a jiné havěti. Jako inspirace tvůrcům posloužil naučný kreslený seriál Byl jednou jeden život. Dalším počinem Alda Games je hra Eggies, ve které se hráč stará o vajíčko formou mini her. Cílem je zajistit zdravé vyklubání příšerky z vajíčka.

Oficiální web: www.aldagames.com

Defend Your Life – Inspirace seriálem Byl jednou jeden život je zřejmá.Defend Your Life – Inspirace seriálem Byl jednou jeden život je zřejmá.

Dalším zajímavým studiem působícím na mobilní platformě je bezesporu brněnské studio Madfinger Games, které se ve světe proslavilo úspěšnou mobilní FPS Dead Trigger z roku 2011. V roce 2013 vyšlo pokračování Dead Trigger 2 a letos si pro nás vývojáři připravili modelářskou hru Monzo, ve které si můžete postavit řadu zajímavých modelů. Nevyhnete se ovšem digitálnímu lepidlu, barvám a trpělivosti, neboť některé modely se skládají z velkého množství dílů.

Oficiální web: www.madfingergames.com

Monzo – sestavte si třeba model Stuga přímo v mobiluMonzo – sestavte si třeba model Stuga přímo v mobilu

Herní studio Cinemax v současnosti zaměřuji své síle spíše na mobilní segment, nicméně do historie se zapsalo celou řadou počítačových titulů, mezi které paří adventura Ve stínu havrana, akční RPG Numen: Contest of Heroes ze starověkého Řecka či třeba diablovka Inquisitor. Letošními počiny byly mobilní hru Wormi a hry Sokomania 2: Cool Job a The Keep pro Nintendo DS. Především The Keep navazující na old-schoolové dungeony si od kritiky i hráčů odnesl kladné ohlasy.

Oficiální web: games.cinemax.cz

Koupit Numen: Contest of Heroes pro PC na xzone.cz
Koupit Inquistor pro PC na xzone.cz

The Keep – klasický dungeon na Nintendu DSThe Keep – klasický dungeon na Nintendu DS

Po kom se slehla zem?

Do historie tuzemských herních studií se bezesporu zapsalo brněnské studio Illusion Softworks nesoucí v současnosti název 2K Czech, které má na kontě například série Hidden & Dangerous, Mafia či třeba Chameleon. Po vydání úspěšné hry Mafia 2 vývojáři v roce 2011 nabídli tenisový simulátor Top Spin 4. Od té doby jsme se žádného dalšího titulu nedočkali. Letos navíc byla uzavřena pražská pobočka a část zaměstnanců přesunuta do brněnské pobočky. Mafia 3 zatím oficiálně oznámena nebyla, a tak je otázka na čem v současnosti v 2K Czech pracují.

Oficiální web: www.2kczech.com

Koupit Mafia 2 pro PS3 na xzone.cz
Koupit Mafia 2 pro X360 na xzone.cz

Top Spin 4 – zatím poslední počin 2K CzechTop Spin 4 – zatím poslední počin 2K Czech

Studio Vatra Games, autor hororu Silent Hill: Downpour, složené především z vývojářů z bývalého Pterodonu (Vietcong) ukončilo svoji činnost již v roce 2012 a s jistou lze říci, že návrat zatím očekávat nemůžeme. Svoji činnost letos ukončilo také Disney Mobile Prague Studio, které na kontě nemělo několik mobilních her.

Koupit Silent Hill 8: Downpour pro PS3 na xzone.cz
Koupit Silent Hill 8: Downpour pro X360 na xzone.cz

2014: Úspěšný a s překvapením na konci

Rok 2014 sice nepřinesl žádný zcela zásadní titul, který by mířil do nejlepší světových žebříčků, nabídl ale mnoho doplňkového obsahu do současných her, řadu informací o připravovaných projektech a krásnou závěrečnou tečku roku v podobě adventury Polda 6.

Článek Herní studia z České republiky v roce 2014 – 2. díl byl publikován 1. února 2015 v 05.00 v rubrice Hry, Novinky a Novinky. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...