World of Tanks

Tagy:  World of Tanks, Wargaming.net, bitva, válka, svět, akční hra, games, hra, world, tanks

Sponzorované odkazy:

World of Tanks

Po delší odmlce. Po několika testech, vydání betaverzi jsme se konečně dočkali finálního vydání multiplayerové akční hry od týmu Wargaming.net, ve které se stanete řidičem jednoho z mnoha vojenských bojových prostředků a společně s řadou dalších hráčů se utkáte v bitvách.

Hra nabízí celkem více než stopadesát amerických, německý nebo sovětských bojových vozidel z druhé světové války, ale na začátku si můžete vybrat pouze** jeden** základní za každou herní stranu. Časem bychom se měli dočkat také britských a francouzských, díky čemuž se počet ještě více rozroste. Jakmile máte vybrané vozidlo, můžete se přihlásit do hry, která vás automaticky zařadí do fronty a velmi rychle vás připojí do hry. Spojení probíhá většinou do minuty a hra automaticky vybírá soupeře tak, aby strany byly vyváženy a nestály proti sobě těžké tanky a artilerie. Povětšinou jsou obě strany vyvážené tak, že na obou stranách najdete stejné množství lehkých, středních, těžkých tanků, ale i artilerií. V každé hře proti sobě stojí patnáct vozidel proti patnácti, bez rozlišení národnosti tanku a základní herní mód kombinuje deadmatch společně se soubojem o vlajku. Vyhrát tedy můžete tak, že zničíte všechny soupeřovy tanky, protože v rámci hry se neoživujete.

Každá výhra znamená, že obdržíte kredity a zkušenosti, které můžete využít pro výzkum a nákup vybavení pro svůj bojový tank, případně vyzkoumat některý z lepších. Každé bojové vozidlo je možné vylepšit v několika směrech, především co se týká děla, pohonné jednotky, pásů atd. Rozdíly ve výbavě a posádce jsou znatelné, takže zkoumat vylepšení se rozhodně vyplatí. Tento proces můžete podstupovat dvěma postupy. Zaprvé můžete „expit" stejně jako v jiných hrách, případně můžete využít nákupu kreditů za reálné peníze, což je prvek, díky kterému se celá hra živí. Velmi pozitivní je, že když se nerozhodnete platit, nebudete o nic ochuzeni, jen budete muset hře věnovat více času.

Na výběr mate xxx tanků různých tvarů a typů, ale také dalekonosné artilerie, u kterých samozřejmě platí, že každý má své pro a proti. Celkově je v nabídce deset různých úrovní vozidel, které můžeme rozdělit do pěti typ – lehké, střední, těžké tanky, ničitelé tanků a artilerie. Každý typ má samozřejmě svá pro a proti. Malé tanky jsou velmi rychlé, hodí se k rychlému průzkumu nepřátelské oblasti a díky své mrštnosti také k vyhledávání skrytých nepřátel. V otevřeném boji jsou ale nepoužitelné, protože síla jejich děla maximálně oškrábe zabarvení nepřítelova pancíře. Střední tanky jsou univerzální, nejsou extra rychlé, ale ani extra silné a těžké tanky mají neuvěřitelnou palebnou sílu, ale zase velmi těžce manévrují a jsou snadným cílem pro skupinky rychlejších. Předposlední typ jsou ničitele tanků, které mají většinou napevno umístěnou hlaveň, která se nedá otáčet do stran, ale díky tomu mají velkou průraznost a sílu. A jako poslední jsou to artilerie, které se drží v posledních řadách a ostřelují nepřátele na velkou vzdálenost.

Ovládání funguje stejně jako u běžných akčních her s tím rozdílem, že pomocí myši ovládáte hlaveň bojového vozidla a tank vidíte z pohledu třetí osoby. Hlaveň ale reaguje na pohyb myší se zpožděním podle typu tanku a podle vylepšení ovládání hlavně. Pár vteřin tedy trvá, než se hlaveň dostane do požadované polohy. Samotná střelba pak již funguje z pohledu první osoby, z pohledu hlavně. Nabíjení také trvá nějakou chvíli podle zvoleného tanku, typu munice a vylepšení, které jste do vozidla investovali.

Klasická strategie tak může vypadat zhruba tak, že malé tanky vyjedou rychle dopředu a snaží se vyhledat nepřítele tak, aby artilerie ze zadních řad mohly ostřelovat nalezené jednotky. Pokud totiž nemají artilerie po čem střílet, jsou zcela k ničemu a akorát ubírají místo ve vašem týmu. Protože jsou ale malé tanky velmi zranitelné, je důležité, aby je sledovaly střední tanky a chránili je krycí palbou a v neposlední řadě aby přijely těžké tanky a ničitelé tanků a schytávaly palbu od nepřátelských jednotek. Jedno je ale jasné, každa hrá, každý mapa je odlišná a strategie taky.

Další možností, kterou můžete vyzkoušet, jsou Clan Wars (Ultimate Conquest). Na pořádku už nejsou pouze boj, ale nastupuje diplomacie a především taktiky. Připojení do těchto klanových bitev vyžaduje vlastní tým s minimálně patnácti hráči. Maximum hráčů v jednom týmu je stanoveno na stovku. Aktuálně je na evropském serveru kolem 1400 týmů, které se přetahují o různé lokace. Úkolem vašeho týmu je zabírat území na mapě světa rozdělené na regiony. Území jsou tři typy podle obtížnosti udržení a dobíjení a také podle odměny, kterou vám pravidelně jejich držení přináší. Jednotlivé týmy o území bojují v tahovém systému, navzájem si je zabírají a celé to připomíná některé populární webové strategie jako travian. Grafická stránka hry nedosahuje nejlepších her současnosti, ale pro potřeby tankové akční hry funguje perfektně.

Závěrem

World of Tanks se mi líbilo již drive, když vycházely obrázky, videa, prezentace z různých akcí. Díky široké nabídce vozidel, map, neustálého dějě se hra řadí vysoko. Proto má hra take vysoké hodnocení. Koho baví II. Světová válka, tak by tuto hru měl mít na svém pc.

Hodnocení: 80 %

Článek World of Tanks byl publikován 9. července 2011 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Přemysl Maier. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...