World in Conflict

Tagy:  World in Conflict čeština

Sponzorované odkazy:

World in Conflict

Mnoho her již slibovalo inovaci žánru, ať už šlo o střílečky, RPG nebo strategie. Bohužel v naprosté většině šlo je o vyhypované reklamní žvásty nebo totálně zpackané „inovativní“ prvky. To samé nám slibuje i Massive Entertainment ve svém novém počinu World in Conflict. To že by tentokrát nemuselo jít jen o plané řeči dokazují i jejich předchozí hry ze série Ground Control. World in Conflict musí právem nabídnout opravdu hodně aby si zasloužil nálepku inovativní realtime strategie.

Jako vždy začněme obligátně příběhem a omáčkou okolo. Mnoho her se nemůže chlubit najmutím profesionálního spisovatele a ne vždy je tento tah pro blaho věci. Massive Entertainment mají ale výborný „čuch“ na kvalitní autory a pro World in Conflict vybrali Larryho Bonda, což se ukázalo jako skvělá volba. Příběh sice vypadá poměrně jednoduše, neboť variace na studenou válku tentokrát v roce 1989 tu již několikrát byla a následná okupace Evropy a USA Rudou armádou také není ničím novým… Jenže výsledek je naprosto skvělý díky spoustě dílčích zápletek, kvalitně napsaným rozhovorům a především videím, kterým nechybí spád i lehký náznak patosu a posouvá celkový dojem na úroveň plnotučným filmovým kusům.

World in Conflict je tedy vcelku běžnou realtime strategií v níž je možné hrát pouze za USA a zbylé 2 frakce (NATO a Rudá armáda) jsou dostupné jen v multiplayeru. Příběhová kampaň se skládá ze 14 misí a rozhodně se nejedná o záležitost na pár hodin. Průměrně zdatným stratégům zabere dohrání něco okolo 15 – 20 hodin, což se dá hodnotit v dnešní uspěchané době jako lehký nadprůměr. Napomáhá tomu i design misí, kdy neplníte jen jeden hlavní úkol, ale i několik úkolů vedlejších, které můžete, ale nemusíte plnit.

Osobně mi velmi vyhovují ty strategie, kde nejste závislí na těžbě milónů druhů surovin a je tak vaše myšlení roztříštěno mezi spoustu věcí, které mohou i nudit. World in Conflict se od nějakých surovin i stavby základny úplně odprostil a nabízí jen křišťálově čistou akci ve které je ovšem nutné zapojit mozek a nevrhat se zběsile do akce. Před většinou misí máte k dispozici určitý počet tzv. „reinforcement points“, které slouží ke směnění za jednotky a pokud jednotka padne, body se vám po nějaké době opět na konto připíší a vy můžete přivolat tutéž jednotku znovu nebo si vybrat jinou a měnit tak neustále taktiku takříkajíc za pochodu. Pokud jste v ničení nepřátel úspěšní, přijdou ke slovu i speciální „tactical aid“, díky nimž můžete přivolávat dělostřelectvo, výsadky nebo leteckou podporu. S těmito body může být i vzdáleně prohraná bitva opět hratelná a vy se nemusíte bát ostudné porážky.

Ovládání je řešeno klasicky myší a klávesovými zkratkami pro rychlejší označování jednotek a vydávání příkazů. Ovládat jednotky je zkrátka radost a ještě větší radostí je se na všechnu tu nádheru dívat. Pokud ovšem máte doma opravdové dělo… World in Conflict je hrou ždímající vaše plechové miláčky do poslední kapky a málokdo si bude moci vychutnat hru v plné kráse. Bez dvoujádrového procesoru, 2GB RAM a opravdu nadupané grafické kartě (GeForce 8800, Ati Radeon 2900) nepomýšlejte na žádné extra detaily a rozlišení. Holt daň za grafické orgie. Pokud ovšem máte mašinu na úrovni, spadne vám na vysoké detaily čelist a klávesnice se promění v jezírko slin… Hra vypadá totiž opravdu famózně. Zvuková složka je neméně kvalitní a hudba i zvuky jsou na špici a zvláště s pořádnou 5.1 sestavou vyniknou všechny finesy zvukového přednesu.

World in Conflict mě osobně nadchnul a patří k tomu nejlepšímu co se za poslední dobu v žánru RTS strategií urodilo. Nemůže být sice řeč o nějaké redefinici či evoluci žánru, nicméně poctivá hratelnost, která ani jednou nezaskřípala se taktéž počítá. Rozhodně jde o jednu z her, kvůli které se vyplatí plánovat upgrade PC a Vánoce za dveřmi k tomu dávají vytoužený prostor…

Hodnocení hry: 90%

World in Conflict video trailer:

World in Conflict download demo zde:
World in Conflict demo download

Koupit World in Conflict za 899,–Kč

Článek World in Conflict byl publikován 22. listopadu 2007 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...