Mass Effect - vesmírné RPG

Tagy:  Mass, Effect, vesmír, RPG, Shepard, Normandy, Mass Effect, mas efect

Sponzorované odkazy:

Mass Effect - vesmírné RPG

Začátek budoucí trilogie, nejlepší RPG od dob Star Wars: Knights of the old republic. Prožijte příběh záchrany galaxie podle vás, vaše volby, činy nebo omyly budou mít dopad na celou galaxii. Vžijte se do role Velitele Sheparda a vydejte se na cestu skrz galaxii.

Zachránit galaxii, zase

Lidský voják, komandér Shepard. Jste prvním důstojníkem na vesmírné lodi SSV Normandy. Byl objeven vysílač ze staré vesmírné civilizace Protheanů. Vaším úkolem je dostat se na planetu kde byl vysílač nalezen a vyzvednout ho. Zároveň máte dokázat, že jste schopný stát se prvním lidským spekrou (speciální agent pracující pro Radu avšak za vlastních metod). Pro vysílač si, ale přiletí i Turianský, zběhlý spekra jménem Saren který je pevně rozhodnutý, že vysílač získá pro sebe. K vysílači se dostanete jako první, ale ten vám do hlavy vtiskne důležitou zprávu od Protheanů. Zpráva je nejasná, ale jistě víte, že galaxii a vůbec známému vesmíru hrozí nebezpečí. Rada si nemůže dovolit proti Sarenovi poslat armádu, proto posílá malou skupinu na cestu galaxií. Co obsahuje tato protheánská zpráva a co chystá Saren? To můžete zjistit pouze vy.

BioWare vylepšuje…

Mass Effect bych určitě přirovnal ke hře Star Wars: Knights of the old republic (dále jen KOTOR). Není se co divit, tyto hry stvořili stejní tvůrci. Principy těchto her jsou si velmi podobné až na pár drobností. V KOTORu vaše postava nemluvila, vybírali jste odpovědi, ale postava nemluvila. V ME je vaše hlavní postava plně nadabována a i přesto můžete dál vybírat odpovědi. V KOTORu jsme běhali ve společnosti dvou dalších lidí a mohli jste kdykoli za kteroukoliv hrát. Zde sice taky máte dva společníky, ale už si za ně nezahrajeme. Soubojový systém se také změnil, už nemusíte útoky vybírat předem, ale reagujete jako v klasickém FPS. Rozhodně je Mass Effect o hodně akčnější a rychlejší na rozdíl od starších RPG z výrobního pultu BioWare.

Bojový interfaceBojový interface

Tvorba postavy

Vytvoření postavy je velice pestré. Od vzhledu až k minulosti. Vždycky se budete jmenovat Shepard, křestní jméno je nastavené na John, ale dá se změnit. Bohužel vám nikdo křestním jménem říkat nebude. Můžete být buď muž, nebo žena na příběh to velký vliv nemá. Dále vybíráte minulost a povahu. Zde je pouze pár možností. Já například zažil masakr vlastní jednotky a sám zůstal naživu, avšak zanechalo mě to perfektním a profesionálním vojákem. Poté si vyberete povolání. Na výběr máte mezi Soldier (Voják), Engineer (Inženýr), Adept, Infiltrator, Sentinel (Strážce), nebo Vanguard (Průzkumník). Voják je jasný, perfektně ovládá všechny zbraně a zbroje, ale když dojde na telepatické schopnosti už je špatně. Inženýr zase dokáže dobře bojovat s roboty a věřte mi, že jich je nemalá část nepřátel, nebo například otevírat složitější zámky. Adept se specializuje na telepatické schopnosti, dokáže nepřítele odhodit nebo třeba vytvořit malý gravitační ohyb, který všechny nepřátelé přitahuje k sobě a to i do vzduchu. Ostatní tři povolání jsou pro ty, co se nedokážou rozhodnout. Pokud například chcete být voják a inženýr v jednom zvolíte si Infiltratora. Hra vám sama přesně napíše kdo co umí.
Dále si můžete upravit váš vzhled. Editor obličeje je velmi rozsáhlý, přirovnal bych ho ke hře TES: Oblivion. Vybrat si můžete vzdálenost očí, tvar rtů, barvu vlasů a třeba i jizvu.

Volby a následky

Jak je u BioWare zvykem máte možnost si vybrat vaší odpověď v dialozích. Odpovědí je spousta, od těch dobrých až po ty co vyvolávají rvačky. Vaše volby ovlivňují příběh a názor ostatních postav na vás. Dobrý příklad je rozhovor s reportérkou. Buď jako správný voják říkáte jenom to, co není tajné nebo jí řeknete vlastní názor na danou situaci a to bez obalu. Pak je ještě další možnost kde jí řeknete, že už jí máte dost a tak říkajíc jí dáte „přes hubu“. Odpovědi se mění podle vašich atributů, například pokud máte silnou vlastnost přesvědčování, zpřístupní se vám nové odpovědi.

Shepard v ženské podobě…Shepard v ženské podobě…

Upgrade, upgrade, upgrade…

Mass Effect nabízí velké množství zbrojí a zbraní. Oboje se dá vylepšovat, do zbraní můžete vybrat speciální náboje nebo chladící systém aby se nepřehřívaly. Zbraň pojme tři vylepšení, ke konci hry můžete přidat ještě další. Brnění může mít například hojící účinky a zároveň větší odolnost proti radiaci. Na svoje si přijdou i biotici (bytosti ovládající telekinezi atd.). Biotici nespoléhají ani tak na brnění jako spíše na svůj implantát, který zvyšuje jejich schopnosti. Věřte mi, že někde za polovinou hry budete mít takových věcí a nebudete vědět kam s tím. Naštěstí skoro každá věc se dá rozložit na tzv. omni gel. Omni gel je univerzální látka, která léčí a dokonce opravuje (docela se divím, že vás i neučeše a oblékne). Po dokončení hry se dá Mass Effect hrát znovu a to se všemi zkušenostmi a nasbíranými věcmi.

SarenSaren

Celý vesmír

Na své lodi můžete volně prozkoumávat celý vesmír. Kromě příběhových planet jsou zde i desítky neprozkoumaných planet. Některé planety nemají dýchatelnou atmosféru, ale i na to jste připraveni. Stačí nasadit helmu a nasednout do modulu Mako. Mako je takové větší vozítko s funkčním dělem a antigravitačními tryskami pro překonávání obtížného terénu. Na každé takové planetě na vás čeká malý úkol. Pokud se na planetu nedá přímo zaletět, můžete prozkoumat její oběžnou dráhu a porozhlédnou se po různých surovinách.

SSV NormandySSV Normandy

Na závěr

Mass effect je úžasná hra s neuvěřitelně epickým příběhem. Pokud hrajete RPG, Mass Effect je pro vás přímo nutnost.

Moje hodnocení:  95 %

Výhody:

  • Grafika
  • Příběh
  • Dialogy
  • Prozkoumávání vesmíru

Nevýhody:

  • Monotónost nových planet
  • Hraní pouze za Sheparda

Článek Mass Effect - vesmírné RPG byl publikován 14. srpna 2009 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Patrik Šoma. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...