Mass Effect 3 – Země je v ohrožení!

Tagy:  Mass Effect 3, Bioware, ME3, Shepard, Normandie, RPG, vesmír, galaxie

Sponzorované odkazy:

Mass Effect 3 – Země je v ohrožení!

Epické ukončení vesmírné trilogie Mass Effect je tady! Dlouhé měsíce, dlouhé týdny a dny jsme čekali na zakončení této prvotřídní série z dílen BioWare. Mass Effect si za ta léta připsal nesčetné množství fanoušků a kladných ohlasů. Zemi a celé galaxii nyní hrozí obrovské nebezpečí a jedinou nadějí je Shepard. Jedině on může tento boj zvrátit a zachránit tím všechny rasy… Celý vesmír…

Nepřítel s tužším kořínkem.Nepřítel s tužším kořínkem.

Smrťáci útočí v plné síle

Shepard kvůli záchraně galaxie obětoval mnoho, ale vždy byla záchrana úspěšná. Kvůli zdolání nepřítele se zapletl i s pochybnou organizací Cerberus. Nebezpečí neuvěřitelných rozměrů však teprve přichází. Smrťáci (v originále Reapers) přicházejí v plné síle udeřit na vše živé a opakovat cyklus. Hlavním úkolem velitele Sheparda je sjednotit celou galaxii, aby se střetla se Smrťáky v poslední rozhodující bitvě.

Pokud jste hráli předchozí díly a máte schované uložené pozice, můžete je, stejně jako v ve druhém díle, načíst a hrát za vaši postavu z předchozích dílů. Na všech důležitějších rozhodnutích záleží, a tak je při tvorbě postavy vše shrnuto, díky čemuž uvidíte vaše předešlá rozhodnutí pěkně v kostce. S uloženými pozicemi se do hry dostáváte s jistým počtem zkušenostních bodů, což některé počáteční kroky značně ulehčuje.

I staré přátele potkáte…I staré přátele potkáte…

Sheparde, jste jedinou nadějí…

Příběh je hezky rozložen do celé herní doby a ve slušných dávkách jsou uvolňovány závěry a odpovědi, které vznikly v průběhu celé série. Důležitým krokem pro úspěšné zdolání nepřítele s takto tuhým kořínkem je ono již zmiňované sjednocení galaxie. Musíte tedy sbírat speciální vojenské body, které získáváte postupným plněním misí pro různé rasy a vojenské skupiny. Navíc jste neustále pronásledováni činy pochybného Cerbera. Stále budete potkávat staré přátele i nepřátele a k získání kýžené vojenské síly budete často lámat staré zvyky a nemoci. Galaxie po vašem působení projde opravdu mnoha změnami a nejednou budete muset rozhodnout o osudu celých ras.

Smrťáci dosahují velkolepých rozměrů. Bude to ale stačit?Smrťáci dosahují velkolepých rozměrů. Bude to ale stačit?

Jak je již zvykem, i v třetím díle Mass Effectu můžete volně proplouvat vesmírem za pomoci Mass Relay. Příjemnou změnou je prohledávání planet, které se oproti předchozím dvěma dílům zjednodušilo a zrychlilo. Stačí do nějaké soustavy přiletět a jedním klikem určitý úsek proskenovat. Jakmile skener něco objeví, stačí přiletět na orbitu planety a za pomoci navigátoru najít dotyčný objev. V případě, že skenování podniknete vícekrát v jedné soustavě, přiletí se na vás po chvilce podívat menší flotila Smrťáků. Na vás je potom utéct z jejich spárů. Skenování se na první pohled může zdát jako příjemné zpestření, v závěru je však úplně zbytečné.

Cerberus útočí! Šance má velmi malé…Cerberus útočí! Šance má velmi malé…

Přicházíme o kolonie!

Z oblasti zpracování hry opět BioWare podává velmi dobré výsledky. Hra běží na modifikovaném Unreal Enginu 3, který je používán již od prvního dílu. Grafické zpracování je tedy velmi podobné druhému dílu. Dobrou zprávou je vylepšená optimalizace, která jde ruku v ruce s nízkými hardwarovými nároky.

In-game videa jsou opět na vynikající úrovni stejně jako všechny dialogy a dabing. Bohužel jsme se nedočkali oficiální češtiny, a tak je k dispozici český překlad vytvořený fanoušky. Chyby se najdou, avšak překlad jako takový je na vynikající úrovni. Dokonalým podkreslením již tak velmi hutné atmosféry je špičkový soundtrack. Herní doba třetího Mass Effect se pohybuje v rozmezí 25 až 36 hodin. Při rychlém průletu vám postačí 25 hodin. V případě důkladného prozkoumání celé galaxie včetně všech vedlejších misí se může herní doba protáhnout až na 36 hodin.

Bude hrozba zažehnána?

Mass Effect 3 je důstojné zakončení celé této série, i přestože v závěru není dořešeno několik otázek a celé zakončení není nejlepší. Stačí se podívat na oficiální fórum hry a zjistíte, že mnoho fanoušků se bouří a očekává, že BioWare vydá DLC s jiným, lepším závěrem. V každém případě můžete očekávat mnoho rozšiřujících DLC a také dlouho očekávaný multiplayer. Jestliže jste si oblíbili předchozí díly, Mass Effect 3 vám opět poskytne pořádnou filmovou atmosféru s vynikajícím příběhem, hratelností a hromadou kvalitních dialogů.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Filmová atmosféra
  • Epické zakončení trilogie
  • Hratelnost
  • Příběh
  • Atmosféra
  • Soundtrack

Nevýhody:

  • Zvláštní konec
  • Zbytečné skenování
  • Několik nezodpovězených otázek z celé série

Koupit Mass Effect 3 PC na xzone.cz
Koupit Mass Effect 3 PS3 na xzone.cz
Koupit Mass Effect 3 XBOX 360 na xzone.cz

Článek Mass Effect 3 – Země je v ohrožení! byl publikován 22. března 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...