Rail Simulator

Tagy:  Rail Simulator

Sponzorované odkazy:

Rail Simulator

Vývojářské studio Kuju Entertainment se rozhodlo překročit vlastní stín a na sklonku minulého roku vypustilo pokračování svého vlakového simulátoru s názvem Rail Simulator. Bude nový přírůstek do série opět stejně kladně přijat fandy železnice jako díl první, nebo půjde o nastavovanou kaši? Dnes na tuto otázku dostanete odpověď.

Dělat pokračování nejlepšího simulátoru železniční dopravy je kumšt a tak se opět zavděčit hardcore i novým hráčům není jednoduché. Skočme ale rovnou do hry. Pokud jste zmlsanými vlastníky předchozího titulu Train Simulator budete u této hry jen nevěřícně kroutit hlavou a jediné na co se zmůžete, bude zvolání: „Proč???!!!“ Okamžitě vám totiž dojde, že Rail Simulator bude spíše bokovka tvůrců a místo plnohodnotné hry dostáváte chcíplý datadisk. Už jen pohled na počet tras, na kterých se svým železným monstrem budete vykonávat kariéru mašinfíry je ohromující. V negativním slova smyslu. Na výběr jsou celkem 4 (!!!) trasy, z nichž tři jsou situovány do prostředí staré dobré Anglie, a jedna vede územím našich západních sousedů. Za počet tratí a nabídku herních módů dostává Rail Simulator čtyři mínus.

Nějak jsem čekal, že vývojáři tragický počet tras vyváží jejich vysokou variabilitou a prostředí tak bude nejen živé, ale užijeme si pořádná stoupání, strmá klesání, alpské scenérie, husté lesy, atd. Opět nic. Nevím, jestli v tomto mají prsty lidé z EA Games, kteří figurují jako vydavatelé nebo jde o nápad z hlavy Kuju, ale takhle ploché a nenápadité tratě jsme tu snad ještě neměly. Potěšitelná je alespoň délka tratí, kdy mnohdy pojedete více než 3 hodiny než se dostanete do konce. Co hra ztrácí v designu tratí to naopak získává zpracováním zastávek, nástupišť a samotnými pasažéry. Osobně mě velmi potěšilo procházení pasažérů skrz dveře a nemizí již z ničeho ve vlaku a na nástupišti. Je to změna kosmetická, ale celkově hodně pomáhá reálnějšímu vzezření celé hry.

A jak se to ovládá a řídí? Přichystány jsou ovládací modely jak pro fandy myší tak klávesnic. Buď můžete veškeré operace zautomatizovat pomocí klávesových zkratek nebo všechno obstarat o oklikat pěkně myší. Já jsem zvolil právě druhý model ovládání a na každou páku a táhlo jsem si tak alespoň virtuálně sáhnul. V tomto bodě tedy nelze hře nic vytknout, neboť si můžete zvolit ještě mezi třemi stupni obtížnosti řízení. Jak zkušení hráči, tak nováčkové si najdou svoji polohu, která jim bude vyhovovat.

Poslední odstavec tradičně ponecháme grafice, fyzice a zvuku. Fyzika je v tomto titulu zvlášť vypečená a to v tom nejhorším slova smyslu. Rail Simulator se chlubí podporou AGEIA přídavných karet které zajišťují hardware podporu fyziky, takže by veškeré kolize, změny počasí a jiné vychytávky měly být realistické. Dejme tomu že počasí je slušně vymodelované a s přimhouřením obou očí řekněme i reálné. Co se ale děje u kolizí, tak to mě nefalšovaně zvedlo ze židle. Proč se někdo chlubí fyzikou, když při první kolizi udělá lokomotiva pět salt a navrch tři vruty?! O kolizích polygonů ani nemluvě. Opět jde o čistě marketingový trik jak nalákat zákazníky. Hnus. Grafika se také od minulého dílu nijak výrazně nezlepšila a dá se považovat za velmi průměrnou, i když stále poměrně hardwarově náročnou. Zvuky jsou naopak podařené a věrné, i když žádným znalcem v tomto oboru nejsem a vlaky využívám pouze jako dopravní prostředek.

Jak si tedy Rail Simulator shrnout… V mých očích jde o prachsprostý datadisk k podařenějšímu staršímu bratříčkovi. Pokud ovšem herní komunita okolo tohoto titulu zapracuje, tak jako v předešlém případě stane se z průměrného titulu rázem titul vysoce nadprůměrný. Nástroje pro tvorbu nového obsahu jsou volně dostupné a lidé od vláčků jsou velcí hračičkou. Jen se mi zdá, že Kuju Entertainment v tomto případě spoléhá na podporu komunity až velmi okatě a to by se jí nemuselo vyplatit. 45%.

Hodnocení hry: 45%

Rail Simulator ke stažení zde:
Rail Simulator download

Koupit Rail Simulator za 399,–Kč

Rail Simulator video trailer:

Článek Rail Simulator byl publikován 24. března 2008 v 16.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...