Trainz Simulator 12 – Staňte se pravým strojvedoucím!

Tagy:  simulator, simulátor, vlaky, železnice, Trainz

Sponzorované odkazy:

Trainz Simulator 12 – Staňte se pravým strojvedoucím!

Simulátory jsou velmi specifickým herním žánrem, který svým určením míří pouze do úzké skupiny lidí. Nabízený obsah je ale propracovaný do nejmenšího detailu a snaží se připodobnit hru realitě. Jestliže jste někdy snili o tom, usednout do lokomotivy na post strojvedoucího, Trainz Simulator 12 vám tento sen může snadno splnit. Vlak odjíždí z nástupiště číslo 2 přesně v poledne!

Zkroťte všechna ta monstra!

Řízení vlaku je zábava s velkou zodpovědností a těžkým ovládáním. Správný strojvedoucí musí být neustále ve střehu a na každou nečekanou věc včas reagovat, protože zastavení celé soupravy přeci jen trochu potrvá. Hra nabízí dva režimy ovládání, které se dají rozdělit podle obtížnosti. Buď můžete ovládat vlak jen několika ovládacími prvky a rychlost otočným voličem a nebo můžete být opravdu plnohodnotným strojvedoucím se vším všudy. V tomto případě vyžaduje ovládání notnou dávku umu a zkušeností a jakmile usednete do kabiny, objeví se před vámi nesčetné množství různých knoflíků a páček. A každý z těchto ovládacích prvků slouží k něčemu jinému. Řízení vlaku tedy není žádná sranda. Nezbytným krokem je tedy absolvování kvalitního tutoriálu, který vám ukáže doopravdy vše.

Největší novinkou v Trainz Simulator 12 je hra více hráčů, na kterou fanoušci čekají již dlouhé roky. S hrou více hráčů jsme se mohli setkat již v Trainz Simulator 2010, kde však byl multiplayer pouze v testovací fázi. Nyní již můžete sdílet své „železniční“ zážitky se svými přáteli v plnohodnotném a vyladěném multiplayeru.

Kabina lokomotivyKabina lokomotivy

Zpoždění z důvodu ztráty topičovy lopaty

Zpoždění je největší problém vlakové dopravy. Na vašich cestách po různých státech celého světa můžete převážet klasický náklad a nebo lidi. Samotná jízda trvá většinou řádově několik hodin, což je sice hezké připodobnění realitě, ale velmi dlouhý čas strávený u počítače. O to horší je, že okolní krajina se nijak závratně nemění a grafické zpracování také pokulhává. Ještě před jízdou je však nezbytné všechen náklad naložit, a tak musíte několik minut čekat, než vůbec bude možné vyrazit.

Na britském nádražíNa britském nádraží

O příběhu není třeba mluvit, neboť jediný cíl hry je právě převoz nákladu. O to však u simulátoru vůbec nejde. V každém případě je ježdění po chvilce velmi stereotypní. Jedinou záchranou je možnost přidávat do hry dodatky vytvořené komunitou. Dodatků je opravdu dostatek a můžete je vytvářet i vy. Editor je však složitý stejně jako hra sama, což může mnoho potencionálních tvůrců obsahu snadno odradit.

Dlouhé vlaky v AmericeDlouhé vlaky v Americe

Se svým vlakem se můžete podívat na celou řadu míst po celém světě. Nechybí mezi nimi tratě v Číně, Anglii či ve Spojených státech amerických. Stejně na tom je také výběr lokomotiv, jejichž počet je také dostatečný. Opět musím zmínit silnou komunitu, která hru neustále rozšiřuje o nové a nové prvky.

Zpracování

Neméně důležitým aspektem správného simulátoru je také grafika, která značně podpoří atmosféru hry. V jednom ohledu má Trainz Simulator 12 relativně pěkné zpracování, v tom druhém bohužel podprůměr. Lokomotivy jako takové jsou zvenku i zevnitř zpracované velmi dobře. Nedostatky nastávají až při jízdě v přírodě, protože se okolí načítá pouze chvilku před vámi, což značně kazí celkový dojem ze hry.

Naopak vyzdvihnout musím povedený fyzický model. Jakmile se přepnete do složitějšího režimu ovládání, ukáže vám hra, jak těžké je takto výkoného giganta zvládnout a jak je fyzika zrádná. V tomto ohledu opravdu tvůrce chválím. Podobně lze mluvit také o ozvučení hry, které značně vyzdvihuje atmosféru.

Editor – tvorba nových železnicEditor – tvorba nových železnic

Závěrem

Trainz Simulator 12 je bohužel relativně rozporuplná hra. Z jedné strany nabízí výborně vymodelované modely lokomotiv, krásné ozvučení a fyzikální model a z té druhé strany nastává problém velmi dlouhých tras, zbytečného čekání na vlakových stanicích při nakládání a vykládání a pokulhávající grafické zpracování okolí. Tento simulátor potvrzuje, že je určen jen pro úzkou skupinu lidí, které však nabídne jen lehce nadprůměrný herní zážitek. Ostatní hráči, kteří si chtějí jen bezstarostně zajezdit, si Trainz Simulator 12 příliš neužijí.

Moje hodnocení:  50 %

Výhody:

  • Modely vlaků
  • Silná komunita
  • Fyzikální model
  • Ozvučení
  • Multiplayer

Nevýhody:

  • Dlouhé čekání a jízda (řádově hodiny)
  • Grafické zpracování okolí
  • Velmi vysoká obtížnost
  • Složité ovládání

Koupit Trainz Simulator 12 na xzone.cz

Článek Trainz Simulator 12 – Staňte se pravým strojvedoucím! byl publikován 22. února 2012 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...