Obludárium – chytání oblud pro pobavení veřejnosti

Sponzorované odkazy:

Obludárium – chytání oblud pro pobavení veřejnosti

Dnes se podíváme na další velice zajímavou fantasy deskovou hru, ve které se stanete jak lovcem nejrůznějších tvorů, tak majitelem podivuhodného obludária. No a otázkou zůstává, který z hráčů bude mít ty nejpozoruhodnější tvory a tím získá největší bohatství a slávu. Hra Obludárium byla jedna z posledních deskových her, která vyšla ještě v loňském roce a rozhodně se jedná o příjemné překvapení, jenž si můžeme užít v novém roce, kdy ještě příliš nového nevyšlo.

Oficiální obrázekOficiální obrázek

Jedná se o draftovací karetní hru, což znamená, že budete mít v rukách velice často nové karty se kterými následně nakládáte. V těchto hrách hodně rozhoduje náhoda, což někomu sedne a někomu zase ne, ale štěstí není jediné, co dělá vítěze, taktizování, dobré hospodaření s finančními prostředky jsou druhou rozhodující složkou.

Pomalu otvírámePomalu otvíráme

Hodně kartiček, žetonů a herní plocha

Jméno Richard Garfield spoustě fanoušků karetních deskových her nebude rozhodně cizí, přeci jen se jedná o člověka, který vytvořil naprostý fenomén na poli karetních her, řeč je o Magic: The Gathering. Tak tento muž stojí i za tvorbou právě recenzovaného Obludária, což je již taková menší záruka, že se nemůže jednat o špatnou hru.

Jak jsme již zvyklí u her vydávaných společností Mindok, perfektní lokalizační práce, spojené ve velice chytrém balení, celé deskové hry a velice podrobnými pravidly je již samozřejmostí, a proto nikoho nepřekvapilo, že jsme se toho dočkali i u deskové hry Obludárium. Dokonce si tvůrci lokalizace trošku vyhráli i s některými názvy postav a oblud za což dáváme plusový bod.

První dojmy jsou velice dobréPrvní dojmy jsou velice dobré

V balení na vás čeká přesně 240 krásně ilustrovaných kartiček, kdy většina z nich jsou právě různé příšery a obludy, pak část zaměstnanců, krajů, ve kterých žijí nejrůznější tvorové, půjček a konsolidací. Slušnou hromádku tvoří kartonové žetony sloužící převážně jako peníze, jen těch nevyšších dvacetidolarových by mohlo být klidně méně a více těch drobnějších, jelikož peněz v této hře nebudete mít snad nikdy dostatek.

Zápisový arch na sčítání konečných bodů je příjemným doplňkem, a to samé platí o sáčcích na roztřídění žetonů a kartiček. Pak už zbývá jen zmínit karty hráčů a herní plán kruhového tvaru, který také vypadá velice dobře a slouží nejvíce k prohloubení atmosféry hry a přehlednému umístění žetonů, karet a kostek.

Herní seance téměř připravenaHerní seance téměř připravena

Vzhůru do víru dění

Hra má jednoduchá pravidla, a i když se z počátku může nehráčům zdát vše příliš složité, tak opak je pravdou. Po první hře se vám vše zaryje pod kůži ba dokonce ty zkušenější hráči budou uvažovat i nad drobnými úpravami v pravidlech, což jsme si sami vyzkoušeli a někteří hráči se díky drobným změnám bavili ještě více.

V jedné herní seanci na vás čekají čtyři sezóny, jenž probíhají naprosto identicky, díky tomu hra není nijak zdlouhavá a herní doba se pohybuje mezi 30 až 45 minut v závislosti na rychlosti ostatních hráčů. To nejdůležitější jsou obludy, které budete moci vystavovat ve svém obludáriu a tím získávat další finance a závěrečné body (slávu). Abyste mohli chytat nejrůznější stvoření musíte provádět průzkum a to tak, že sbíráte karty krajů. Čím více karet jednoho druhu kraje tím silnější příšery daného druhu můžete lovit. Všechny karty se berou náhodně a vždy si můžete vybrat z několika karet pouze jednu a ty další poslat soupeřovi na výběr, proto je dobré občas pouze taktizovat místo rozšíření vaší sbírky.

A jde se hrátA jde se hrát

Do toho v každé sezóně dle karty dav lidí touží po jiném druhu, za který je ochotný si připlatit, a to pro hráče znamená více peněz a více slávy. Také jsou tu karty zaměstnanců, které vám pomáhají jak v lovu, tak třeba v udržení příšer v klidu, jelikož ty nejsilnější může chytnout běs a utéct. Do konečného zúčtování mohou zasáhnout i skryté úkoly, ty se vám také mohou objevit mezi výběrem karet a když splníte podmínky další zisk bodů je jistý.

Verdikt

Kromě větší míry náhody spojené s tím, že se jedná o draftovací karetní hru a toho, že desková hra nepřináší žádné velké originální prvky nemáme co vytknout, a dokonce i u hry pouze dvou hráčů, kdy se mírně upravují pravidla se jedná o velice zábavnou hru, což je u některých i velice dobrých deskových her veliký problém. Znovuhratelnost je vzhledem k velkému počtu karet, druhů příšer, krajů a několika možností, jak hru hrát (změnou taktiky) je více než na místě.

Hodnocení redakce:  90 %

Výhody:

  • Nádherné ilustrace karet
  • Česká lokalizace
  • Zábavná znovuhratelná hra
  • Hezké a chytré balení

Nevýhody:

  • Velký podíl náhody
  • Nikterak originální prvky

Článek Obludárium – chytání oblud pro pobavení veřejnosti byl publikován 26. ledna 2020 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...