Port Royal – vyrazte na moře vstříc bohatství z obchodu

Tagy:  hra, deskovka, Majesty, recenze, Port Royal, Mindok, Hadara

Sponzorované odkazy:

Port Royal – vyrazte na moře vstříc bohatství z obchodu

Přístav Port Royal zná snad každý, ať už z historie, filmů, či her s pirátskou tématikou, nebo nově v podobě deskové hry, kde vaším hlavním cílem je zbohatnou, získat moc a vybudovat mocné impérium, před kterým bude i východoindická společnost blednout závistí. Port Royal je malá rychlá, zábavná karetní desková hra od Alexandera Pfistera vydávaná v české verzi od společnosti Mindok.

V přístavu Port Royal je pořádně živo a vy doufáte, že uděláte obchod svého života. Neriskujte však příliš, nebo zůstanete stát s prázdnou. Takto zní ve zkratce popisek k této karetní hře a velice dobře vypovídá o tom, co vás ve hře čeká.

Všechny karty, hezky pohromaděVšechny karty, hezky pohromadě

Napnout plachty Kapitáne!

Tuto deskovou hru tvoří malá krabička, v jejíchž útrobách naleznete pouze dva balíčky karet a samozřejmě tištěná pravidla karibského dobrodružství. Někdy i takhle málo stačí k pořádné zábavě. V balíčkách je sto dvacet karet z toho šedesát karet postav, padesát karet lodí, šest expedice a čtyři výběr daní. Karty jsou hezky ilustrované, jen by prospěl silnější materiál.

Hra je určena pro dva až pět hráčů, kdy hlavní potenciál využijete s nejvyšším počtem hráčů, jelikož pokud je hráčů méně než pět, tak se ze hry odstraňují karty expedice. Jedná se o nenáročnou a rychlou zábavu, takže si s tím nezaplníte celý večer, ale vzhledem k velikosti a časové náročnosti si hru zahrajete skoro kdekoliv, bez dlouhých příprav a vysvětlování pravidel.

Hra ve dvouHra ve dvou

Vše začíná v přístavu

Tedy ne tak úplně vše začíná v přístavu, jako první se rozdá každému hráči po zamíchání do jednoho balíčku po třech kartách. Tyto karty slouží jako mince, jelikož na jedné straně máte znázorněné postavy, lodě, expedice, nebo výběr daní, ale na druhé je vždy zlatá mince. Za tyto mince si můžete nakupovat postavy vyložené v přístavu, každá postava dodává hráči potřebný vliv na vítězství a další výhody. Obchodníci zvyšují příjem z dané barvy lodí, piráti a námořníci, jako útočná síla dokáží blokovat lodě a tím zachránit hráčův tah, taková slečna zlevňuje nákup dalších postav.

Pak tu máme samozřejmě lodě, ty přináší zisk v podobě mincí. Ale pokud do přístavu zakotví druhá loď stejné barvy, tak aktivní hráč přijde o svoje kolo a z přístavu nic nezíská ani si nekoupí, proto se přílišná chamtivost nevyplácí, ale pokud se hráči podaří do přístavu přilákat čtyři a více barev lodí získá značný bonus v podobě zisku více karet, jenž si může vybrat z přístavu. Pak tu máme karty expedice, ty zvyšují značně vliv a poskytují trochu mincí, ale k vyplutí na expedici potřebujete dané postavy na kartě expedice. Většinou se jedná o postavy kapitánů, osadníků a kněží v různých kombinacích.

Nebudu zde popisovat celý průběh hry a její pravidla, to není účelem recenze. Velkou předností hry kromě její nízké náročnosti na čas, prostor, snadné přípravy a pochopení pravidel je fakt, že se u této hry dokáže bavit, jak úplný nováček v deskových hrách, tak ostřílený hráč a i ten nováček dokáže vyhrát. Někdo to může přičítat větší míře náhody, ale štěstí je potřeba skoro u každé hry, ale zde je to i o správně zvolené taktice, vyrovnání míry rizika a zisku.

Pohled na ilustraci karetPohled na ilustraci karet

Verdikt

Musím říct, že hra Port Royal předčila má očekávání a sehráli jsme při prvním rozbalení hned sedm her po sobě, takže to už pár hodinek času zabralo. Deskovka dokázala bavit i ve dvou hráčích, ale jako u většiny her s větším počtem roste i zábava. Pokud sháníte jednoduchou rychlou hru, jež pochopí snadno každý, nebo hru s námořní tématikou můžu jednoznačně doporučit. Milovníci dlouhých a složitějších her se musí poohlédnout jinam, třeba na brzy recenzovanou Hadaru.

Hodnocení redakce:  90 %

Výhody:

  • -Jednoduchá hratelnost
  • -Pořizovací cena a česká lokalizace
  • -Zábava pro zkušené i nováčky v deskových hrách
  • -Lze hrát kdekoliv bez velkých příprav

Nevýhody:

  • -Slabý materiál karet

Článek Port Royal – vyrazte na moře vstříc bohatství z obchodu byl publikován 17. července 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...