Majesty Má koruna, mé království – budování říše

Tagy:  hra, deskovka, Majesty, recenze

Sponzorované odkazy:

Majesty Má koruna, mé království – budování říše

Být králem, nebo královnou neznamená pouze nekonečné hostiny, plesy, život v luxusu a neomezenou moc, ale také budování říše, zajišťování bezpečnosti v království, starání se o královskou kasu a jedině spokojené obyvatelstvo s plnými žaludky dělá mocnou říši. Jaké je spravovat královskou pokladnu a rozhodovat o obyvatelích, jenž přivedete do své země, si můžete vyzkoušet v deskové hře Majesty Má koruna, mé království.

Balení vypadá opravdu dobřeBalení vypadá opravdu dobře

Nejmocnější království své velikosti nedosahují vždy a pouze za užití síly, nebo obřích armád, nýbrž pomocí dobré ekonomiky, spokojenosti poddaných a obchodu. V tomto duchu se nese i dnešní recenzovaná desková hra vydaná v české republice společností MindOK, která se dost často zaměřuje na jednoduché, rychlé, ale velice zábavné deskové hry.

Majesty perfektně splňuje rodinné, snadno pochopitelné hry, jenž si užijete již od dvou hráčů a nejlépe ve čtyřech. Doporučený věk je od sedmi let, takže snadno ke hraní přivedete své ratolesti a vzhledem k pěkné ilustraci je hra jistě zaujme a dokonce dobře naučí počítat zlaťáčky, i když ty menší rozhodně budou potřebovat vaši pomoc. Hezké balení odpovídající ceně

Stolní hry jsou trochu uměníStolní hry jsou trochu umění

Co se týče balení, tak je hra zabalena v menší krabici s nádherným ilustrovaným obrázkem samozřejmě vše lokalizováno do českého jazyka. Uvnitř nalezneme sice lacinější plastový vnitřek, ale i tak hezky zpracován a každé místo je zaplněno, takže balení není zbytečně nafouknuté, aby hra vypadala větší.

V balení najdeme dřevěné postavičky představující pomocníky, zřetelně zpracovaný návod a list vysvětlující možnosti, jak hrát hru i jiným způsobem v obtížnější podobě. Dále zde nalezneme plastové žetony představující měďáky, stříbrňáky, zlaťáky, diamanty a žetony přestavující královské poklady. Pak už zbývají dva balíčky karet, jedny malinké představující karty postav a druhé větší, jejž znázorňují budovy. Kartičky jsou měkké a časem se mohou zohýbat, ale vzhledem k příznivé ceně nemůžeme kvalitu zpracování příliš vytýkat.

Pojďme budovat království

Nebudu zde vysvětlovat úplně, jak se hra hraje krok po kroku, jelikož přesný postup, pravidla, si můžete přečíst skoro kdekoliv a v recenzi mi to přijde zbytečné, spíše se zaměříme na rychlé vysvětlení toho nutného a pořádné zhodnocení. Cíl je jednoduchý, a to vydělat co nejvíce peněz. Každý hráč má stejné budovy a snaží se do budov přivést zkušené obyvatele, díky kterým začne do pokladnice proudit hromada zlaťáků. Máte zde třeba pořádnou hospodu, mlýn, pivovar, chýši, kasárnu, strážní věž, zámek či špitál.

Rozehraná partieRozehraná partie

Pomocí pomocníků se snažíte přilákat postavy do svých budov, jedná se o mlynářky, sládky, čarodějnice, strážné, vojáky, hostinské a šlechtičny. Třeba za mlynářku v mlýně dostanete každé kolo dva měďáky, pak tu máme spousty kombinací a návazností na další budovy a postavy. Kombinace jsou vždy vyobrazeni na kartách budov, takže si užijete dosti taktizování a přemýšlení nad tím koho dané kolo přivést do svého království. Přivést ale můžete jen jednoho ze šesti otočených postav z balíčků, kdy na ty vzdálenější potřebujete více pomocníků. Na konci opět sbíráte bonusy za různé kombinace nasbíraných postav, což může při dobrém přemýšlení udělat z nejchudšího hráče najednou toho nejbohatšího.

Znovuhratelnosti napomáhá druhá strana budov, kdy lze i kombinovat strany B a strany A, čímž můžeme připustit další volnosti taktice a změnit tak celý průběh hry.

Pokladnice plná penízkůPokladnice plná penízků

Závěrečné hodnocení

Majesty Má koruna, mé království patří rozhodně k těm povedenějším deskovým hrám. Nečekejte nějaký nervy drásající zážitek, nebo hodinové klání a velké soupeření. Jedná se o jednoduchou zábavnou hříčku na několik desítek minut, při kterém budete taktizovat a budovat své království. U hry si i řádně procvičíte matematiku, při počítání zlaťáků, které jste zrovna vydělali, ale nemusíte se bát, jsou to počty, které zvládnou i děti okolo deseti let. Škoda jen tenkých karet, ty se mohou časem zohýbat.

Hodnocení redakce:  85 %

Výhody:

  • Rychlá a jednoduchá deskovka
  • Hezké vizuální zpracování kartiček a žetonů
  • Velké množství kombinací
  • Díky možné změně stran, není každá hra stejná

Nevýhody:

  • Karty z měkkého materiálu, časem se mohu poškodit

Článek Majesty Má koruna, mé království – budování říše byl publikován 13. května 2019 v 00.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Matěj Pejsar. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...