Mafia III: Faster, Baby! - Povedené rozšíření rozporuplné hry

Sponzorované odkazy:

Mafia III: Faster, Baby! - Povedené rozšíření rozporuplné hry

Mafia III je vskutku nešťastná hra. Odskákala situaci, za kterou vlastně ani sama nemohla. Už v momentě, kdy byla poprvé odhalena světu, se na ní snesly ze všech myslitelných směrů jedovaté plivance, které dávaly jasně najevo, že ať bude ve výsledné podobě sebelepší, tak celá řada pravověrných fanoušků série jí nikdy neodpustí, že se až moc odchyluje od poetiky svých předchůdců a celkově se více podobá sérii GTA. Jako ostatně každá druhá hra, v níž je před hráče předložen otevřený svět, v němž může blbnout dle libosti. My jsme jí v naší recenzi ohodnotili pěknou sedmičkovou známkou, celá řada recenzentů se ale nebála vytasit se s hodnoceními, blížícími se výrazně podprůměru.

Nyní se nám na disku počítače rozvaluje první z jejích tří velkých příběhových rozšíření, nesoucí lákavý název Faster, Baby! Jak se hraje a jestli pokračuje v rozpačitém trendu, jenž nastavila základní hra, zjistíme v průběhu následujících řád­ků.

Grindhouse

Úvodem budiž řečeno: pokud se vám Mafia III nelíbila v době vydání, tak první DLC na vašem pohledu pravděpodobně nic moc nezmění. Pokud ovšem máte rádi klasické akční béčkové filmy jako Drsný Harry, Magnum Force či snímky Gauneři a Auto Zabiják od Quentina Tarantina, garantujeme vám, že si Faster, Baby užijete. Právě těmto populárním a stále dobře sledovatelným výplodům kinematografie je totiž stylizací a atmosférou velmi podobné.

Tohoto chlapa budete nenávidět.Tohoto chlapa budete nenávidět.

Jako výrazné plus, na které jsme hned po instalaci přídavku narazili, lze vnímat fakt, že pro jeho rozehrání není nutné mít splněnou celou hlavní příběhovou kampaň. Pokud jste tedy Mafii III odložili z důvodu, že vás jednoduše přestala bavit (což chápeme – zejména ke konci jsme jí i my jeli tak trochu na volnoběh), nic vám nebrání pustit se bez problémů do nejnovějšího obsahu. V příběhu DLC se sice nachází několik odkazů na děj základní hry, jeho neznalost však rozhodně není žádným způsobem svazující. Rozšíření žije svým vlastním životem a hraje se celkově jinak, než byste po zkušenostech s původní hrou mohli očekávat.

Pokuřujeme marihuanu a kocháme se západem slunce. Pohodička.Pokuřujeme marihuanu a kocháme se západem slunce. Pohodička.

Předně: nenáviděné vedlejší mise, v nichž máte za úkol napáchat svým nepřátelům co možná nejvyšší škody a donutit je tak, aby se vám postavili tváří v tvář, jsou pryč. To kvitujeme s povděkem. Faster, Baby je díky této změně svižnější, dynamičtější a o fous akčnější než samotná základní hra. Navíc je na něm vidět, že si autoři vzali k srdci výtky hráčů, podle nichž byla Mafia III málo orientována na příběh, a pro toto rozšíření připravili konečně komplexnější scénář, jehož děj je sice přehlídkou všemožných klišé a vykrádačkou scén hned z několika slavných filmů, ale kdybychom měli vylíčit jeho kompletní obsah, trvalo by nám to déle, než v případě popisu původního příběhu.

To je negr na koni!

Příběh Mafie III se mimo jiných témat dotknul také toho, v jaké pozici se v průběhu šedesátých let nacházeli černoši žijící v Amerických městech. Toto téma hraje v rámci prvního rozšíření prim a to zejména z důvodu, že se v kůži Lincolna tentokrát vypravíte do jižní části mapy, ve hře dříve nepřístupné. Ti z vás, kdož jsou alespoň trochu znalí moderních amerických dějin, jistě tuší, co vás tam čeká.

Nová oblast Sinclair Parish, ačkoli její rozloha není největší, má neskutečný šmrnc a do Mafie III dostává konečně také trochu venkovského prostředí jihoamerického stylu,které v ní zatím citelně chybělo. Ze všeho nejvíc připomíná Georgii, takže se připravte na to, že vás zde čekají rozlehlé polnosti, skleníky a domy postavené v klasickém jižanském stylu.

Cestou necestou, polem nepolem…Cestou necestou, polem nepolem…

Lincoln se do Sinclair Parish vypraví, aby zde dopomohl dceři Charlese Laveau, známému z příběhu původní hry, získat kompromitující důkazy proti sadistickému šerifovi, Slimu Beaumontovi. Toho můžeme beze srandy zařadit po bok těch nejlepších záporáků, kteří se v sérii Mafia dosud objevili. Jedná se o skutečně výtečně napsanou postavu, kterou začnete nenávidět pár vteřin poté, co se poprvé objeví na scéně. Překvapivě propracované jsou ostatně všechny postavy, na něž ve Faster, Baby narazíte. Kromě Slima se setkáte také s veteránem a pěstitelem konopí MJem a především s Roxy, jíž zmíněnou dcerou Laveauho. Ta vás bude doprovázet devadesát procent hrací doby a její trefné hlášky nám nejednou vykreslily úsměvy na rtech. Když to pak v jeden moment vypadalo, že je s ní amen, málem se nám zastavila srdce. Tak dobře propracovaný vztah hráče k některé z herních postav jsme tu už delší čas neměli a nemohli jsme si nevzpomenout na Joea z Mafie II či Paulieho z jedničky. Roxy je zkrátka jejich ženský ekvivalent a doufáme, že s ní tvůrci počítají i do budoucna.

On the Road Again

Jednou z mála věcí, které se v Mafii III nestaly terčem všeobecné kritiky, byl jízdní model. Ten byl přitom před vydáním hojně diskutovaným tématem, protože z prvních ukázek vše nasvědčovalo tomu, že bude variací na neovladatelná rychlá auta ze starších dílů série GTA. Výsledek pak mnohé překvapil a i my klepeme na dřevo a prohlašujeme, že ježdění po New Bordeaux jsme si nesmírně užívali po celou hrací dobu. Krátce po vydání byla do Mafie III formou bezplatného obsahu přidána také možnost postupného vylepšování vašich oblíbených vozů v dílnách rozmístěných po městě a také závodění na speciálních předpřipravených tratích. Maličkosti, ale rozhodně potěší.

Kde nepomůže rozum, pomůže hrubé násilí.Kde nepomůže rozum, pomůže hrubé násilí.

Autoři si zřejmě při navrhování misí do Faster, Baby byli moc dobře vědomí, že jízdní model je jednou z nejsilnějších stránek jejich hry a tak vás zde čeká hned několik rozsáhlých misí, v nichž budete posazeni za volant přiděleného vozu bez možnosti z něj vystoupit. Jistě, je zde přítomno i několik momentů, v nichž budete odkázání jen na své vlastní nohy, je jich ovšem pouze zanedbatelné množství. V celém DLC se nachází v podstatě pouze dvě klasické „střílecí“ mise – jedna zhruba v jeho polovině a druhá v závěru. Zbytek hrací doby strávíte zběsilým ježděním po venkovských oblastech a ničením majetku zbohatlých farmářů. V těchto momentech nám hra velmi připomínala klasický akční seriál Dukes of Hazzard, jenž se odehrával v téměř identických prostorách jako Faster, Baby.

Vyřešit problém tak, že něco vyhodíte do vzduchu, je sice to největší scenáristické klišé, tady to ale tak nějak funguje.Vyřešit problém tak, že něco vyhodíte do vzduchu, je sice to největší scenáristické klišé, tady to ale tak nějak funguje.

Celá oblast Sinclair Parish je navržena tak, aby vás nutila jezdit co možná nejagresivnějším způsobem. Téměř na každém rohu narazíte na připravené skokánky, výbušné barely a samozřejmě také policisty.

Policie v Sinclair Parish je nezávislá na policejním sboru, s nímž jsme se potýkali v samotném New Bordeaux, a je ještě o několik tříd agresivnější. V recenzi základní hry jsme si postěžovali, že zalarmování policie znamená v podstatě nutnost okamžitého načtení uložené pozice, protože se vás okamžitě snaží bez vyzvání zastřelit. Zde tomu není jinak, ale svým způsobem to vnímáme jako klad a to z důvodu, že to dopomáhá dokreslit atmosféru nepřátelského světa.Hrajete za černocha, který se dostane do prostředí, jemuž vládne rasistický šerif a jeho pohůnci, kteří se snaží všechny občany tmavé pleti navléct do vězeňských kombinéz a v okovech je poslat kopat příkopy, takže je pochopitelné, že jim není příliš po chuti, když jim akce vás a vašich parťáků začnou narušovat pochybné kšeftíky.

Konopné pole v plamenech. Hlavně se nenadýchat. To by naší mušce asi moc neprospělo.Konopné pole v plamenech. Hlavně se nenadýchat. To by naší mušce asi moc neprospělo.

Stejně jako u základní hry, i zde nám atmosféru a zážitek z hraní nejvíce kazila umělá inteligence. Dost nás mrzí, že se jí autoři nepokusili alespoň trochu opravit. Zejména po tom, co se na YouTube objevily desítky videí, které si z ní dělají srandu a poukazují na všemožné nedostatky. Podobně jako v misích, jimiž jsme procházeli v původním příběhu, i zde máte občas na výběr, zda se přes nepřátele prostřílíte, nebo se kolem nich pokusíte proklouznout potichu. Pokud se nacházíte ve stealth módu a nechováte se jinak, než to autoři zamýšleli, tak na žádné velké výkyvy AI nenarazíte, jakmile však sejdete z vyznačené stezky, tak se naprosto zblázní a přestane fungovat. Nejvíce je to poznat v závěrečné přestřelce, kdy se hned po skončení stylové animace s rozstřílením vodojemu objevíte uprostřed dvorku a asi sto metrů od vás se naspawnuje několik nepřátel. Ti o vás však nebudou jevit sebemenší zájem, dokud se nepřiblížíte do pomyslného kruhu jejich pozornosti a to ani v případě, že do nich střelíte. Zkrátka a dobře lidé, co jsou zodpovědní za programování umělé inteligence v Mafii III, by měli bezpodmínečně vrátit honoráře a jít se živit například tesařinou, protože podobné fatální nedostatky jsme naposled viděli na konzolích s omezenou výpočetní kapacitou (Nintendo DS), u nichž jsou ovšem alespoň částečně omluvitelné.

Verdikt

Faster, Baby nás bavilo ve výsledku více, než hlavní kampaň Mafie III. Tvůrci odstranili celou řadu chyb, kvůli kterým nemůže celá řada lidí přijít této hře na jméno a první DLC také nabízí to, co jsme od značky Mafia vždy očekávali: poutavý příběh, v rámci možností sympatické postavy, chytlavou hratelnost a parádní dobový soundtrack. Toto všechno Faster, Baby má a je opravdu škoda, že skončí zrovna v tom nejlepším. Jeho hrací doba se pohybuje okolo dvou hodin, což je prostě málo. Po dokončení příběhu se vám sice odemkne nová možnost přivýdělku pomocí prodeje trávy, ale ta se velmi rychle omrzí. Jinak jsme si tuhle jednohubku užili, i když autoři celou řadu problémů technického rázu stále nebyli schopni odstranit. Každopádně, pokud budou i následující dvě příběhová DLC pro Mafii III mít alespoň takovouto úroveň, budeme spokojeni.

Hodnocení redakce:  76 %

Výhody:

  • Výborně napsané postavy
  • Příběh
  • Velmi akční
  • Svižná a oddychová hratelnost
  • Automobilové honičky

Nevýhody:

  • Umělá inteligence
  • Krátké
  • Cena (vzhledem k délce)
  • Pěstování trávy nemá větší význam

Koupit Mafia III: Faster, Baby v digitální podobě ve verzi pro PC na Xzone.cz

Koupit Mafia 3 ve verzi pro PC na Xzone.cz

Koupit Mafia 3 – Deluxe Edition ve verzi pro PC na Xzone.cz

Koupit Mafia 3 ve verzi pro PlayStation 4 na Xzone.cz

Koupit Mafia 3 – Deluxe Edition ve verzi pro PlayStation 4 na Xzone.cz

Koupit Mafia 3 – Collectors Edition ve verzi pro PlayStation 4 na Xzone.cz

Koupit Mafia 3 ve verzi pro Xbox One na Xzone.cz

Koupit Mafia 3 – Deluxe Edition ve verzi pro Xbox One na Xzone.cz

Koupit Mafia 3 – Collectors Edition ve verzi pro Xbox One na Xzone.cz

Článek Mafia III: Faster, Baby! - Povedené rozšíření rozporuplné hry byl publikován 9. dubna 2017 v 05.00 v rubrice Hry a Novinky. Autorem článku je Jaroslav Choun. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...