Mafia 2 - preview

Tagy:  mafia., mafia 2, mafie, gangster, vito, sicilie, 2k czech, take two, 2k games, illusion softworks, moderní technologie, next-gen

Sponzorované odkazy:

Mafia 2 - preview

Úvodem…

Je to již zhruba šest měsíců od doby, kdy bylo oficiálně ohlášeno pokračování veleúspěšné české hry Mafia. Pro méně chápavé – pokračování hry Mafia se překvapivě bude jmenovat Mafia 2. Než začneme mluvit o druhém dílu, ponořme se zpět do historie a připomeňme si, co vlastně hra Mafia byla, je a už navždy bude.

Zpátky do minulosti

Mafia byla vydána v srpnu roku 2002. Jednalo se (a stále se samozřejmě jedná) o českou akční hru, pocházející z dílny společnosti Illusion Softworks, kterou mimochodem, nedávno odkoupila společnost Take-Two a společnost se tak mění ve 2K Czech. Kdo hrál Mafii si může položit otázku, do jaké (tématické) kategorie by se měla Mafia zařadit. Jednoznačná odpověď neexistuje, ovšem s největší pravděpodobností bychom jí mohli charakterizovat jako akční a závodní hru, s nadhledem i adventurou. Ano, trochu odvážná kombinace, ale většina hráčů, kteří Mafii hráli se se mnou shodnou, že konkrétně v této hře tahle směsice stylů funguje.

Mafii jste se v roli mladého kluka z ulice postupně dostávali na vrchol – z taxikáře řidič mafie, později gangster a pak, jedna z nejvýše postavených postav celé organizace. Všechno by bylo skvělé, kdyby vás vaše „rodina“ nezradila. Nezabila Vám nejlepšího přítele a pak nešla i po vás. Vy jste však ostřílený mafián který si již něco zažil a všechny své nepřátelé v čele s vaším bývalým přítelem, kterému jste osobně několikrát zachránili život, porazíte a vyváznete živí. Rozhodnete se celý svůj strastiplný příběh říci policii. Na oplátku od ní dostáváte novou identitu a stěhujete se na druhý konec Ameriky. Tam žijete poklidným životem, který však také musí jednou skončit.

Omerta platí stále a tak si Vás i po tich mnoha letech, kdy vás již jako prošedivělého staříka na zahrádce kropící trávu navštíví dva neznámí muži. Jediné co od nich uslyšíte je otázka, zda jste pan Angelo. Odpověď je jasná – ano a poslední co spatříte, je hlaveň upilované brokovnice, typické sicilské zbraně, vytažené jedním z mužů z útrob jeho koženého kabátu. Tím váš život končí.

Celá hra je provedena jako vyprávění vašeho příběhu agentu Normanovi, který prožíváte – hrajete.

V době kdy tato, dnes již legendární česká hra vyšla byla jednou z mála, která přinesla opravdovou revoluci. I dnes, téměř šest let od jejího uvedení na trh se těší velké přízni hráčů, kteří i dnes, kdy mohou mít nesčetně mnoho takovýchto her, většinou (nejen) technologicky na vyšší úrovni než Mafia jsou schopni a ochotni nad ní trávit mnoho a mnoho hodin. To vše jen proto, aby si užili velkolepý napínavý příběh, s místy dech beroucí atmosférou, propracovanou grafikou, fyzikou a velkou mírou realističnosti, kterou jí dodává propracovaný a (v té době) revoluční engine LS3D. Díky němu většinou vozy, zbraně, ale i postavy a další objekty vypadají jako by z oka vypadli svým reálným předlohám.

Cestujeme časem, aneb zpět do přítomnosti. Nebo ne?

Slyšel jsem nesčetně mnoho spekulací například o tom, zda-li bude příběh druhého dílu nějak navazovat na ten z dílu prvního. Nebude. Jediné na co budou hry nějak navazovat bude doba a svým způsobem i prostředí – mafiánský svět v Americe. První díl Mafie se odehrává ve třicátých letech a jeho nástupce v letech padesátých, konkrétně by se mělo jednat o roky 1945–1955.

Hlavním hrdinou hry bude rodilý Ital Vito, v jehož osobě hru jako hráči prožijeme příběh odehrávající se od půlky čtyřicátých až do poloviny padesátých let ve městě Empire City, jehož předlohou mu je New York Stejně jako první díl se tedy bude odehrávat ve fiktivním městě na území USA (město v prvním dílu se jmenovalo Lost Heaven jehož předlohou je město Chicago – pozn. Autora).

Další známou a oficiálně potvrzenou informací je fakt, že budete členem rodiny v jejímž čele stojí Don Luca a „kolegy“ mafiána Vita budou Joe a Eddie, o kterých se na neoficiálním zdrojích nejen na českém internetu spekuluje o jejich podobách s vrahy Tomase Anglea – hlavního hrdiny prvního dílu. Jejich podoba dodnes nebyla nijak oficiálně potvrzena. Jedná se tedy stále jen o spekulace.

Co se zbraní a vozidel týče, opět se bude jednat o detailně propracované licencované modely. Datum vydání hry zatím nebyl oznámen. Scénář hry tvoří stejně jako k prvnímu dílu Dan Vávra. Mafia 2 je v současné době ohlášena ve verzi pro počítače, PlayStation 3 a Xbox 360. Ve všech verzích se můžeme těšit na next-gen grafiku, ovšem jak se to odrazí a projeví na HW nárocích hry se zatím můžeme jen dohadovat a doufat že příliš ne. Pro zajímavost – Mafia 2 by měla být distribuována na DVD a Blue-Ray discích.

Závěrem…

Mafii 2 bylo uveřejněno zatím 5 již notoricky známých screenshotů a trailer, který můžete stáhnout na oficiálních stránkách (http://www.2kgames.com/…a2/home.html). Všechno dostupné oficiální screenshoty vidíte v tomto článku.

Mafia 2 byla oficiálně ohlášena 21.8.2007 na Games Convention v Lipsku.

Předobjednat Mafia 2 za 1099,–Kč

Článek Mafia 2 - preview byl publikován 3. března 2008 v 17.36 v rubrice Hry. Autorem článku je Petr Hartl. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...