Omerta: City of Gangster - Jak lze porušit zákon mafie

Sponzorované odkazy:

Omerta: City of Gangster - Jak lze porušit zákon mafie

Dvacátá léta byla v USA tvrdým obdobím. I když převládal poválečný optimismus a ekonomika byla na vzestupu, životní úroveň se držela nízko. O to hůře pro imigranty Nikdo se ani nemohl utrhnout od denních starostí na několik skleniček nějaké pořádné pálenky či piva, neboť vládla nekompromisní prohibice. Výjimky ale byly…

Místo chleba bankovky, místo másla olovo

Mafie má své tradice a zákony, které není dobré porušovat. Přináší to mnoho problémů a občas kvůli tomu je nutné opustit i rodnou zemi. S podobným osudem se setkává hlavní hrdina, jehož charakter si na úplném začátku můžete v určitých mezích nadefinovat, čímž ovlivníte jeho osobnost. Může jít o obchodníka s dobrými způsoby či o tvrďáka s nabídkami, které se neodmítají.

Černý trh po celém městěČerný trh po celém městě

Začátky přistěhovalců jsou vždy tvrdé. Italští imigranti však vzali situaci za pačesy a začali bohatnout na obchodu s alkoholem a zbraněmi. V Omertě začínáte celé město obsazovat po jednotlivých čtvrtích. Nejprve je nutné postavit základní infrastrukturu a sehnat nějaké kumpány. Poté můžete pořádně rozjet obchod nejenom ve své čtvrti, ale v celém městě. Zbraně, pivo, kořalka či pouhé praní špinavých peněz se stane denním chlebem, díky kterému začnete bohatnout. Pak se ovšem přesunete do další čtvrti, kde začínáte opět od pídě. A tak je to stále dokola. Prvních několik hodin zábavné, déle už je to pěkná otrava.

Na černém trhu jde vše – pivo, kořalka i zbraně – stačí mít kontakty a pomocníky.Na černém trhu jde vše – pivo, kořalka i zbraně – stačí mít kontakty a pomocníky.

O obchody se staráte pohledem na danou čtvrť či na mapě města. Ve své čtvrti můžete zakládat pivovary, mafiánské pizzerie, noční kluby a další zdroje čistých peněz. Peníze však lze získávat i napříč celým městem. Stačí vstoupit do mapy města, která je bohužel nepřehledná a grafické řešení nabídek, také není vždy ideálně řešené. Zde můžete své zásoby prodávat či nakupovat a řešit zde přeměnu špinavých peněz na peníze čisté. Občas však nejde vše jako po másle a je třeba zakročit olověnou pěstí.

Povedené načítací obrazovky – zobrazují i tipy a triky při hřePovedené načítací obrazovky – zobrazují i tipy a triky při hře

Když Tommy gun zaštěká

V tu chvíli přicházejí na scénu akční pasáže, ve kterých se z řízení čtvrti a řešení banálních ekonomických problémů přesouváme na bojiště. Jde o tahovou strategii, která lze připodobnit sérii X-COM, její kvality však nedosahuje. Před každou hrou vás počítač informuje o pravděpodobnosti úspěchu a podle toho lze rozhodnout, zda-li hru odehrajete sami, nebo její řešení necháte na počítači. Pravdou je, že výpočet pravděpodobnosti občas selže. Čas od času tak vyhrajete jistou prohru a naopak.

Úspěšnost se zdá vysoká, není dobré tomu však zcela věřit.Úspěšnost se zdá vysoká, není dobré tomu však zcela věřit.

Na začátku akční pasáže je vybrat čtveřici gangsterů, s nimiž budete v dané přestřelce hrát. Každý z nich má jiné vlastnosti a speciální akce, po několika hrách ale přijedete na nemilou skutečnost, protože jednotlivé vlastnosti nemají na průběh příliš vliv. Ve hře se objevují jisté RPG prvky, neboť s postupem času se charakterům zvyšuje úroveň. Poté můžete každého mafiána vybavit určitým arzenálem a zlepšit jeho vlastnosti. Každý gangster má při svém tahu určitý počet pohybových a akčních bodů. Pohybové body určují maximální počet kroků za kolo a akční body umožňují střelbu či využití speciální akce daného charakteru. Je dobré rozmyslet jak s nimi naložíte, protože špatný plán může zapříčinit vážné zranění a vyřazení gangstera z boje a nebo kompletní prohru bitvy.

Policajti, Kuklux klan, běžní zloději či mafie – nic neodolá olověné diskusi.Policajti, Kuklux klan, běžní zloději či mafie – nic neodolá olověné diskusi.

Při prohře přichází dochází ke znatelnému oslabení mafie. Někteří jsou zraněni a znevýhodněni pro další boj, jiní pro změnu zatčeni. Vězení však stačí navštívit s adekvátním zbrojním arzenálem a váš kumpán je rázem na svobodě.

Tahová akce je povedená, do X-COMu má ale daleko.Tahová akce je povedená, do X-COMu má ale daleko.

Porušení Omerty

Tématika americké mafie v předválečném období nabízí obrovský potenciál. Využily jej napříklady hry Mafia z produkce Illusion Softworks či podobně stavená hra Gangsters z produkce Kalypsa. Pokládám si otázky, proč z něj nevytěžili i vývojáři Omerta: City of Gangster. Náběh slušný, ale brzy se projevily značné nedostatky a dostavil se odporný stereotyp. Zdá se mi, že autoři porušili opravdovou Omertu, i přestože mají na kontě úspěšný titul Tropico 4. Po pravdě, nezastřelíme je, ale odnesou si od nás nepříliš potěšující hodnocení. Inu, je to škoda.

Hodnocení HerniMag.cz:  45 %

Výhody:

  • Tématika
  • Hudební podkreslení
  • Atmosféra

Nevýhody:

  • Stále stejné prostředí
  • V každé čtvrti od nuly (stereotyp)
  • Absolutní nevyužití potenciálu
  • Nedotažené do konce
  • Cena

Článek Omerta: City of Gangster - Jak lze porušit zákon mafie byl publikován 28. června 2013 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...