Mafia 2: Z Lost Heaven do Empire Bay

Tagy:  Mafia 2, 2K Czech, Mafia, mafie, Sicílie, Itálie, Vito Scalleta, Joe Barbaro, Thomson, rock and roll, Empire Bay, Elvis Presley, Play Boy, gta, gta cz, mafie, kmotr, valachi, rodina, bitva, mafiáni

Sponzorované odkazy:

Mafia 2: Z Lost Heaven do Empire Bay

Po dlouhých osmi letech přichází velmi očekávaná střílečka z třetí osoby od českých tvůrců z 2K Czech z prostředí amerického podsvětí. Ano, konečně je to tady, Mafia 2 v celé své kráse! Rock & roll, tvrdí gangsteři, ilegální obchody a a vtipkující parťák Joe. Jak si s novým očekávaným titulem poradili brněnští programátoři, tak zní hlavní otázka této recenze.

Z malých zlodějíčků velcí mafiáni

Z nehostinných krajin italské Sicílie přicházelo ve 20. a 30. letech mnoho imigrantů, mezi nimiž byla i rodina malého Vita Scaletty. Začíná se učit anglicky, poznává krásy americké architektury a život ve městě Empire Bay a poznává nového kamaráda Joea Barbara. Z počáteční chudoby si chce s Joem pomoct malými krádežemi. To všechno se však s postupem změní ve větší „fušky“, které se často nečekaně zvrtnou a práce dostává pořádné grády. Olovem se opravdu nešetří. Postupem času se Vito s vykutáleným a neustále vtipkujícím Joem dostává čím dál tím na vyšší pozice. Od prostého nájemného vraha se vypracujete na velmi váženého mafiána, který zmákne jakoukoliv „fušku“ bez jediného slova. Stejně jako v prvním díle vládne ve městě několik mafiánských rodin. V Empire Bay se setkáte rovnou se třemi – Clemente, Falcone a velevážená rodina, uctívající staré sicilské tradice, Vinci. Co se týče samotné hry, velmi rychle poznáte, že tvůrci shlédli nejeden filmový trhák s mafiánskou tématikou a použili jej jako inspiraci.

Joeův nákup maličkostíJoeův nákup maličkostí

Sex, chlast a rock & roll

Klasické americké město Empire Bay, které jako by z oka vypadlo New Yorku, kypí nevídaným životem, což značně podporuje jeho atmosféru. V ulicích naleznete mnoho stánků a služeb a chodci vypadají, jako by opravdu měli někam namířeno. Celé město takto žije. Ježdění či procházky městem jsou prostě jednou velkou radostí a ani nepotřebujete nekonečně rozlehlé město. V první části hry se ocitá Empire Bay v historicky nejtužší zimě, a tak si užijete i zasněžených uliček nebo třeba občasné vánice. Obyvatelé na to aktivně reagují. Někteří se koulují, jiní se pro změnu snaží udržet rovnováhu na promrzlých chodnících a nezapomenou také případný pád hrubě okomentovat. I když jsou všechny tyto akce naskriptované, není to vůbec na škodu. Součástí hry je i sběr výtisků známého časopisu Play Boy.

Zimní obdobíZimní období

Později se však Empire Bay dostává do horkých dnů rozvířených padesátých let, kdy frčí klasické rock & rollové hitovky, mezi kterými nechybí Elvis Presley, Bill Haely a mnoho dalších spolu s různými módními výstřelky. V tuto chvíli dostává Empire Bay novou šťávu, nový život, který vás minimálně vyvede z míry. Ihned si město v tomto období zamilujete, opravdu to nemá chybu. A když už se náhodou budete nudit při přejíždění z nějaké mise, můžete se stavit v některém z podniků na točené pivo, hot dog nebo třeba silné kafíčko, popřípadě si můžete zakoupit nové oblečení. Bohužel v tomto ohledu musím konstatovat, že tvůrci nevyužili obrovský potenciál, který hra skýtá. Určité části dokonce vybízejí k vedlejším úkolům, které bohužel nebyly zahrnuté, jde ale vidět, že s nimi tvůrci počítali.

Empire Bay a jeho životEmpire Bay a jeho život

Rozstřílejte to napadrť!

Mafie bez zbraní by asi těžko mohla ochraňovat vybrané osoby a zastrašovat ty zbylé. V Mafii 2 se setkáte s relativně rozsáhlým arzenálem. Svoje místo si našel i obávaný kulomet MG42, se kterým se setkáte hned v několika úkolech. Setkáte se samozřejmě s legendárním Coltem 1911, samopalem Thompson 1928, německým samopalem MP40 a v neposlední řadě samozřejmě také s brokovnicí. Molotovy koktejly a granáty ve hře také naleznete. Auta se s nimi ničí jako po másle, stejně jako v prvním díle. Zmínit se určitě musím také o systému krytí, který je dneska nepsaným standardem ve většině her. Bez ukrývání ze nějaký pevnější předmět se neobejdete. Střelba samotná je koncipovaná podobně jako v prvním díle, avšak dočkala se malého zjednodušení.

Jestli mi ušpiníte oblek…Jestli mi ušpiníte oblek…

Vozový park v Mafii 2 sice neoplývá licencovanými vozy, to ale vůbec není na škodu. Inspiraci si tvůrci samozřejmě vzali z reálných vozů, a tak o nic nepřijdeme. Vozový park obsahuje přes 35 vzájemně odlišných automobilů. Odlišný je jak jejich design, tak i jízdní vlastnosti. Zmínka musí padnout určitě i o jízdním modelu, který je podle mě velmi podobný prvnímu dílu. Dokonce můžete svým plechovým miláčkům nechat poladit motor, změnit barvu laku a samozřejmě také změnit poznávací značku, což je praktickou pomocí při útěku strážcům zákona. Pamětníci určitě zavzpomínají na střelbu za jízdy z prvního dílu. Tato možnost bohužel ve druhém díle není, musíte se spokojit se střelbou svých parťáků a nebo vystoupit a vyřídit si to jako chlap s chlapem.

Přehlídka sprotovních vozů se trochu vymkla z rukou.Přehlídka sprotovních vozů se trochu vymkla z rukou.

Zpracování

Co říci ke zpracování české Mafia 2? Jednoznačně povedené! Jak v případě optimalizace, tak i v případě grafiky a fyziky. Hru rozjedete i na lehce starším železe a až na minimální detaily hra vypadá opravdu skvěle. Střílení zanechává ve zdech pěkné šrámy a sloupy to doslova láme, zatímco z nabourané poštovní schránky se rozletí desítky obálek. Ke zpracování prostě není co dodat. Stejně je na tom i dabing a hudební doprovod. Ať už český nebo anglický, je dabing vyveden na jedničku. Soundtrack je špičkově poskládaný z pecek z 50. let a své slovo má i Pražský filharmonický orchestr.

To stačí tlusťochu!To stačí tlusťochu!

Osm let čekání…

Nadčasový první díl byl opravdu nevídaným kouskem tehdejší doby, o Mafii 2 se to samé bohužel nedá s čistým svědomím. Říci. Tvůrci nevyužili doslova gigantického potenciálu města Empire Bay. Chybí zde vedlejší úkoly, se kterými jistě tvůrci počítali. K tomu připočtěte kratší hrací dobu nepřesahující 10 hodin, jediným jejím prodloužením je koupě DLC přídavků. Naproti tomu přinesla nová Mafia vynikající scénář, špičkovou grafiku a také hratelnost, krásné, dostatečně rozlehlé a žijící město a hlavně dokonalou atmosféru. Mafii 2 je velmi těžké hodnotit, protože je to opravdu nejlepší česká hra poslední doby. Ovšem až příliš očekávaná hra často nesplní všechny očekávání a myslím si, že to je bohužel případ českého titulu Mafia 2. I přes značné nevýhody je Mafia 2 nabídkou, která se neodmítá.

Moje hodnocení:  87 %

Výhody:

 • Atmosféra
 • Příběh
 • Grafika
 • Dabing
 • Hudební doprovod
 • Sběr časopisů Play Boy

Nevýhody:

 • Nevyužitý potenciál hry
 • Délka hrací doby
 • Velký důraz na DLC
 • Absence vedlejších úkolů
 • Absence volné jízdy

Koupit Mafia 2 PC za 1099 Kč

Koupit Mafia 2 PS3 za 1599 Kč

Koupit Mafia 2 PC za 1499 Kč

Článek Mafia 2: Z Lost Heaven do Empire Bay byl publikován 3. října 2010 v 06.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...