Dragons Dogma – Japonské RPG se západním nádechem

Tagy:  Dragons Dogma, Dragon's Dogma, RPG, Capcom, Gransys, Arisen, hra na hrdiny, hrdina

Sponzorované odkazy:

Dragons Dogma – Japonské RPG se západním nádechem

Japonské RPG měly vždy mnoho odlišných prvků a znaků od RPG z končin evropských a amerických. Dlouholetá bariéra byla prolomena a japonští vývojáři se s grácií zhostili projektu, který spojil klasické japonské RPG prvky s prvky z evropských her na hrdiny. Capcom si od Dragon's Dogma slibuje novou značku. Splní Dragon's Dogma svému vydavateli tyto vize? To vše záleží na prvním díle.

Vlažný začátek

Příběh Dragon's Dogma hráče zavede do království Gransys. Hlavní hrdina Arisen, který na úplném začátku putování přichází o srdce po útoku obávaného draka, se vydává na dlouhou strastiplnou cestu, v níž chce své srdce získat zpět. Začátek celého příběhu se rozbíhá velmi vlažně a laťka obtížnosti je nastavena velmi vysoko, což může odradit leckteré méně zkušené a netrpělivé hráče. V každém případě s trpělivostí brzy přichází nevídaný požitek z klasického RPG, které elegantně mísí japonské i evropské prvky.

Bez kouzel se nikam nedostaneme. – zdroj: www.dragonsdogma.comBez kouzel se nikam nedostaneme. – zdroj: www.dragonsdogma.com

Smrt číhá všude

V království Gransys se skrývá opravdu celá řada nebezpečí. Je nutné zůstávat připraven a naučit se reagovat na okolní prostředí. Protože kdo se rychle učí, nejdéle přežívá. Na začátku je nutné takto reagovat a úprk co nejvíce urychlit. Vlažný začátek totiž není jen v příběhové linii, ale také ve zkušenostech a atributech hlavního hrdiny. Snadno vás tedy na začátku rozcupují i zdánlivě snadní protivníci. Gransys nabízí mnoho tajemných zákoutí, což potěší většinu notorických průzkumníků. Tak jako v klasickém RPG, i zde vás čeká sbírání bylinek, tvorba lektvarů a další činnosti.

V rozsáhlém světě vás čas od času potká načítání další lokace, i přesto jsou jednotlivé lokace obrovské a velmi otevřené. Příroda a okolí je nádherně vymodelovaná a při toulkách krajinou mnohdy narazíte na nádherné scenérie. V pokročilejší fázi hry už je ale cestování otravné. Na tak dlouhé vzdálenosti by se hodil nějaký povoz. Zdlouhavé cestování mi připomnělo dlouhé cesty po Varantu či Myrtaně ve třetím Gothicu.

Tvoje inteligence neodpovídá tvému vzrůstu!- zdroj: www.dragonsdogma.comTvoje inteligence neodpovídá tvému vzrůstu!- zdroj: www.dragonsdogma.com

Do zbraně!

Na úplném začátku hry vás čeká detailní tvorba vaší postavy a následně volba ze tří bojových tříd. Můžete se stát bojovníkem, mágem či lučištníkem. Později se tyto třídy ještě rozvětví. Samozřejmostí je zisk klasických zkušenostních bodů ze zabitých příšer a úspěšně splněných úkolů. Za tyto body později můžete rozšiřovat dovednosti vašeho hrdiny.

Menší nebo větší? Obojí najednou! – zdroj: www.dragonsdogma.comMenší nebo větší? Obojí najednou! – zdroj: www.dragonsdogma.com

Kvalitní bojový systém je základem každé dobré hry. Dragon's Dogma se může pyšnit povedeným bojovým systém umožňujícím vytvářet v zápalu boje jednoduchá, leč efektivní komba. Systém je navržen opravdu dobře. Funguje, je jednoduchý a hezky se něj dívá. Obtížnost celé hry je však nastavena velmi vysoko, a tak se bezesporu zapotíte při mnoha šarvátkách. Navíc disponuje každý nepřítel odlišnou taktikou boje. Práva sranda pak začíná při šarvátce s většími protivníky. Oproti Skyrimu jsou boje určitě mnohem lepší.

Přátelé na cestách

Tvůrci se snažili do hry nějakým způsobem vměstnat kooperaci. Při putování světem totiž nechodíte sami. Máte tři spolubojovníky, přičemž jeden je váš dvorní spolubojovník a je s vámi stále. Zbylí dva kolegové se vám neustále střídají. A to je přesně ta kooperace. Tyto bojovníky si totiž můžete půjčovat od ostatních hráčů a nebo ty své posílat do světa. Jakmile se vaši dva spolubojovníci vrátí, získáte od nich zkušenosti, různé informace a především návnady na tajná zákoutí světa Gransys. Musím tvůrce pochválit, neboť umělá inteligence spolubojovníků je na vysoké úrovni a hrají v bitvách velkou roli.

Všichni na něj! – zdroj: www.dragonsdogma.comVšichni na něj! – zdroj: www.dragonsdogma.com

Bude mít nová značka úspěch?

Dragon's Dogma se ukázalo jako vynikající RPG s herní dobou řádově v desítkách hodin. Svět Gransys je rozsáhlý a hlavních i vedlejších úkolů je dostatek. Herní svět je celkově živý a atmosféra je opravdu parádní. I přes vlažný začátek vás hra jistě po pár hodinách chytne a nepustí. A o tom to je. To je to pravé RPG. Nicméně tu máme i několik negativ. Počítejte pouze s jedinou pozicí pro uložení hry. Dalším menším negativem je i průměrné grafické zpracování a ani to cestování není žádná slast. Ze začátku vás snadno zmate i mnoho různých menu a nabídek. Tyto zápory však snadno přebije špičkový herní zážitek.

Hodnocení HerníMag.cz:  85 %

Výhody:

  • Bojový systém
  • Herní doba
  • Špičková atmosféra
  • Slušný nelineární příběh
  • Spolubojovníci a jejich UI

Nevýhody:

  • Jediná pozice pro uložení hry
  • Zdlouhavé cestování
  • Ze začátku ovládání (mnoho nabídek)
  • Průměrné grafické zpracování
  • Pro někoho obtížnost

Zakoupit Dragon's Dogma pro Xbox 360 na xzone.cz
Zakoupit Dragon's Dogma pro PlayStation 3 na xzone.cz

Článek Dragons Dogma – Japonské RPG se západním nádechem byl publikován 10. září 2012 v 05.00 v rubrice Hry. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...